Rozkolísaná koruna v samém úvodu dnešního dne posílila až na 33,15 Kč za euro, nicméně během dopoledne se vrací do pásma 33,20 až 33,25 Kč/EUR. Údaje o inflaci a nezaměstnanosti za leden neměly na kurz české měny bezprostřední vliv. Dolar po summitu G7 začal v Evropě oslabením na 1,2740 USD/EUR, koruna se tak blíží úrovni 26,00 Kč/USD.
Inflace v lednu výrazně poskočila nahoru, nezaměstnanost rekordně vysoká. Údaje byly více méně očekávané, inflace se částečně díky systémovým změnám vrací do cílového koridoru. Spíše než domácí makrodata zajímá korunu vývoj eurodolaru a vývoj měn v regionu. Forint je stabilní, zlotý posiluje, SKK stagnuje.
Koruna zatím nejeví snahu k výrazném posilování třeba pod 33,00 Kč za euro, na druhou stranu od minulého týdne si nepatrný apreciační trend drží. Během dneška by měly být zveřejněny závěry ze schůzky guvernéra ČNB Tůmy s ministrem financí Sobotkou týkající se emise státních dluhopisů v zahraničí. MF plánuje emisi eurobondů, jakékoliv upřesňující informace by měly vliv na korunový trh.
Dolar se nachází u 14denního minima k euru, pád na 1,2750 USD/EUR následuje po skončení summitu G7 v Boca Raton. V pátek se americká měna prudce propadla vinou slabší tvorby nových pracovních míst v USA. Zpráva z trhu práce signalizuje, že úrokové sazby Fedu zůstanou déle velmi nízko a že USA nebudou ještě bránit propadu měny.
V noci ze soboty na neděli bylo publikováno závěrečné komuniké ze summitu G7. Zatímco Evropa ústy guvernéra Tricheta zmínila, že „nadměrná volatilita je nežádoucí pro ekonomický růst“, což lze interpretovat jako komentář oslabující euro (kurz skutečně zareagoval poklesem na 1,2575 z 1,2705 USD/EUR), pozdější „upřesnění“ pohled na devizový trh změnilo. Japonsko se dnes ráno totiž nechalo slyšet, že Trichetův výrok patří JPY, nikoliv Evropě, tzn. omlouvá japonské intervence. Euro tak dopoledne posiluje na 1,2750 USD/EUR.
Výsledky jednání v Boca Raton nejsou nijak převratné, mírně se zvýšil tlak na asijské státy, na eurodolaru v podstatě nic nového. ECB zatím neprojevila jednoznačnou vůli bránit euru v růstu. Obecně panuje shoda v tom, že dolar bude i nadále ztrácet, autority však budou pravděpodobně minimálně verbálně od určitých úrovní bránit „prudkému“ růstu eura.
Radim Krejčí, Patria Online