Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny se v lednu zvýšily nejrychleji za poslední tři roky

Spotřebitelské ceny se v lednu zvýšily nejrychleji za poslední tři roky

09.02.2004 9:18
Autor: 

komentář doplněn
Podle očekávání se lednu dostavilo poměrně výrazné vzedmutí hladiny spotřebitelských cen. Ve srovnání s předchozím měsícem se index spotřebitelských cen zvýšil o 1,8 %, meziroční inflace poskočila z prosincového 1,0 % na 2,3 %. Z poloviny se o lednovou inflaci zasloužily změny daní a regulovaných cen, zbytek obstaraly dražší potraviny a obvyklé novoroční přeceňování.

Rozpočtová reforma začala být realizována v lednu a prostřednictvím změn sazeb spotřebních daní a přesunu některých služeb ze snížené do základní sazby DPH promluvila také do inflace. Změny regulovaných cen a vyšší daně mohly podle propočtů přinést v lednu příspěvek k inflaci až ve výši 1,5 procentního bodu. Ve skutečnosti ovšem jejich vliv dosáhl jen 0,9 procentního bodu. Důvodem je doprodej tabákových výrobků a lihovin ze zásob s nižší daní. V případě pohonných hmot byly vyšší daně částečně kompenzovány dalším poklesem marží distribučních společností. V nejbližších měsících můžeme očekávat, že s úbytkem starých zásob lihovin a cigaret poroste jejich cena a chybějící desetiny se do inflace stejně dostanou. V případě telekomunikačních služeb, které byly přesunuty ze snížené do základní sazby DPH, došlo k téměř plnému promítnutí vyšší daně do cen. Z regulovaných cen vzrostly zejména ceny elektřiny (4,2 %), zemního plynu (3,0 %), vodného (4,1 %), stočného (4,7 %) a komunálních služeb (5,5 %).

Zásadně do vývoje inflace promluvily opět ceny potravin, jež se zvýšily o 1,6 %. Jako obvykle vzlínaly především ceny ovoce a zeleniny, což vzhledem k ročnímu období není až tolik překvapivé. Ovoce zdražilo o 7,0 %, čerstvá zelenina o 10,7 %. Vyšší ceny se ovšem objevily také u regálů s pečivem a mléčnými výrobky. Potřetí v řadě klesly ceny vepřového. Naopak hovězí mírně zdražilo.

Po odhlédnutí od mimořádného vlivu změn daní a regulovaných cen, sezónního zdražení potravin a výkyvů v cenách pohonných hmot se inflační prostředí v ČR prakticky nezměnilo. Korigovaná inflace bez pohonných hmot, kterou ČNB shodně s námi používá jako ukazatel jádrové inflace, nadále setrvává těsně nad nulou. Do konce roku by tento ukazatel měl vystoupat ke dvěma procentům. Prozatím není důvod měnit předpoklad, že ke zvyšování úrokových sazeb dojde až ve druhé polovině letošního roku.
Na konci letošního roku očekáváme, že meziroční inflace dosáhne hodnoty 3,2 %. Vzhledem k častým změnám a nejasnosti záměrů vlády v otázce dalších daňových změn a růstu regulovaného nájemného je ovšem budoucnost inflace značně nejistá.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y