Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Proč je strategie "buy and hold" u podílových fondů mrtvá?

30.01.2004 15:30
Autor: 

Ve světle posledních skandálů spojených s americkými podílovými fondy se objevuje stále širší vrstva investorů s názorem, že podílové fondy v takové formě, v jaké je nyní známe, jsou archaickým a neefektivním investičním instrumentem. Můžeme s tímto názorem souhlasit stejně jako nesouhlasit, nelze ale upřít že 7 bilionů amerických dolarů v nich investovaných je nezanedbatelnou "kupní silou". Pokud by se byť jenom část této kupní síly přesunula do jiných instrumentů, podílovým fondům by asi začalo být hodně úzko.

Jaké jsou argumenty k názoru, že akciové fondy jsou v současné formě "dinosaury" ?

* Efektivita aktivní správy - je empiricky dokázáno, že jenom mizivé procento aktivně spravovaných podílových fondů přesáhne v ročním hodnocení svůj benchmark. To je dáno kombinací několika faktorů - za hlavní je možno považovat fakt, že častá obrátka portfolia vede k neúměrnému růstu nákladů na obchodování. Lidský faktor při správě aktiv sebou vždy nese riziko emotivního a intuitivního rozhodování, které do investičního procesu nepatří. Situaci, kdy jsou portfolio-manažeři v mnoha případech "rukojmí" svého makléře, nyní raději neuvažujeme.

* Vstupní poplatky - účtovat si při nákupu podílových listů až 5% z ceny nákupu jako vstupní poplatky je podle mého osobního názoru nestoudné. Poplatky v této výši jsou možné plně ospravedlnitelné u fondů, které stabilně vykazují nadprůměrnou výkonnost - účtovat si je paušálně je však minimálně diskutabilní.

* Kategorizace fondů a jejich statuty - pravděpodobně nejpádnější argument. Pro portfolio-manažery a jejich roční hodnocení je sice chvalitebné, že v situaci poklesu trhů o 20% NAV jejich fondu spadlo jenom o 18% (a tudiž se jim podařilo "přebít" svůj benchmark) - pro prostého investora je to však ztráta jako každá jiná. Nikdo, kdo má všech pět pohromadě, přece nebude platit 5% za to, aby mu někdo jiný prodělával peníze. Ztráta je ztráta - jestli ztratím 18% nebo 20% je ve své podstatě jedno. Práce portfolio-manažera je zde na vině však jenom částečně. Za hlavní problém je považována rigidní kategorizace na fondy akciové, dluhopisové, peněžního trhu a fondy smíšené. Proč by měl manažer akciového fondu zůstávat přes váhu v akciích, když se všechny akciové indexy řítí do pekla? Proč by měl manažer fondu dluhopisů sedět na portfoliu bondů v řádu miliard dolarů, když je zvyšování úrokových sazeb za rohem ? Nechme manažerům volnost v jejich rozhodování při zachování určitých pravidel.

Vše, co bylo výše uvedeno, vedlo k raketovému růstu obliby tzv. Exchange traded funds (indexových akcií) a alternativním formám správy majetku - v neprospěch klasických fondů. U ETF je důvod jejich obliby jasný - vysoká likvidita, obchodovatelnost na obvyklých akciových burzách, nízké poplatky za obchod, žádné vstupní ani výstupní poplatky, relativně široká paleta nabízených typů. U alternativních forem správy majetku (rozumějmě hedge-fondy) je situace o něco komplikovanější, ne však o tolik:

- bechmarkem zde obvykle není předem stanovený akciový index, ale bezriziková úroková míra. To vede k tomu, že se obvykle nesetkáte s argumentem typu "Index ztratil 20%, náš fond poklesl jenom o 18%, takže jsme vlastně více než splnili naše investiční cíle".

- odměna správcům fondu je účtována z výnosu nad stanovený benchmark - filozofie je jasná, pokud správce nevydělá klientovi peníze, nemá nárok na odměnu.

- strategie fondu se mění podle aktuálních tržních podmínek - není rigidně navázána na jednu skupinu aktiv, ale reflektuje nastalou situaci na trhu. Manažer fondu může investovat do akcií, dluhopisů, komodit nebo derivátů a je do značné míry jenom na něm, jak peníze vydělá.

Odpověď na otázku uvedenou v nadpisu je tak nasnadě - jak se k tomu podílové fondy postaví je věc jiná.

Petr Žabža


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  
16:14Trhy rostou, protože věří, že Trump ustoupí. Trump neustupuje, protože trhy rostou
16:14S&P 500 v bočním trendu, zlato na vzestupu  
15:13Němečtí internetoví prodejci módy Zalando a About You se spojili
14:42Technická analýza: Delta Airlines zahájila výsledkovou sezónu, akcie letí vzhůru  
14:03Norsko proti zbytku Evropy. Prodeje Tesly tam bují
13:34Německý parlament odklepl rozsáhlý balíček úlev za 46 miliard eur na podporu ekonomiky
13:09Perly týdne: Konec evropské výjimečnosti a technologické akcie, které nebudou nikdy drahé
11:29Investoři sází na nového Zaklínače. CD Projekt je mezi nejdražšími evropskými akciemi
10:46Další den, další cla – dnes je na řadě EU. Nervozita trhů je však zatím zanedbatelná  
10:30Komerční banka, a.s.: Regulatorní informace - Hlavní akcionáři KB k 30.6.2025 (2Q 2025)
10:08Červen na trzích pohledem Invesco: Amerika roste, Evropa klopýtá, Asie překvapuje
9:08Trump přitvrzuje: Kanada čelí 35% clu, další země čekají na verdikt
9:01Rozbřesk: Proč jsou české nemovitosti nadhodnocené méně než před energetickou krizí?
8:50Trump zavádí 35% clo na Kanadu, chystá projev k Rusku a investuje do těžby vzácných kovů  
6:25Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Dolar je kvůli Trumpovi na ústupu. Co zlato a ropa?  

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data