Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dvě dodatečná inflační překvapení pro letošní rok

Dvě dodatečná inflační překvapení pro letošní rok

21.1.2004 16:03
Autor: 

Letošní rok bude z hlediska inflace, a bohužel i peněženek českých domácností, velmi pestrý. Sotva se inflační realita promítla, a stále ještě promítá, první vlna v podobě vyšších sazeb spotřebních daní a přesunů ze snížené do základní sazby DPH, objevily se včera dvě informace posunující prognózy inflace opět o něco výše.

První, pro inflaci zásadní, informací je, že ministři financí členských zemí EU zamítli pokus Francie prosadit sníženou sazbu DPH pro restaurace a hotely i možnost, aby si státy svévolně sazbu snižovaly samy. Pro ČR to znamená, že se nenaplní představa vlády a uvedené služby budou muset být přeřazeny ze snížené 5procentní do základní 22procentní sazby, a to nejpozději v okamžiku vstupu ČR do EU, tj. 1. května letošního roku. Váha těchto služeb ve spotřebním koši činí 7,4%. Nicméně již nyní je základní sazbou zdaněno podávání alkoholických nápojů, jehož váha je stanovena na 0,6%. Celkový maximální dopad do cenové hladiny by činil 1,1%. Nicméně vzhledem k charakteru tohoto trhu, kde na straně poptávky lze přepokládat nezanedbatelnou cenovou elasticitu a na straně nabídky poměrně silnou konkurenci, bude skutečný dopad patrně nižší. V našich projekcích počítáme s tím, že se vyšší daně promítnou do cen ze tří čtvrtin.

Druhou informací, je dohoda ministra financí Bohuslava Sobotky a ministra pro místní rozvoj Pavla Němce v otázce změn regulovaného nájemného. Nájemné v bytech podléhajících regulaci bude zvýšeno o 10% letos v září, o dalších 10% v lednu 2005 a opět o 10% v lednu 2006. Pro letošní rok to znamená dopad do inflace ve výši zhruba 0,2 procentního bodu. Ač byl, a stále je, osud regulovaného nájemného nejasný, počítali jsme v našich prognózách s desetiprocentním zvýšením již dříve. Překvapivé je ovšem rozhodnutí zvýšit regulované nájemné po několik měsících znovu v lednu příštího roku.

Obr.: Prognóza inflace

Zdroj: ČSÚ, ČNB; Prognóza: Patria Online

Z grafu je zřejmé, že podle našich projekcí by nové informace měly posunout předpokládanou trajektorii inflace nad dosud platné prognózy ČNB. Klíčovým faktorem inflace v letošním roce budou změny daní a regulovaných cen. Podle naší aktuální prognózy by inflace na konci roku měla dosáhnout 3,5%. Příspěvek administrativních opatření by měl dosáhnout 2,5 procentního bodu, zatímco loni to bylo pouze 0,2 - 0,3 procentního bodu. K velkým výkyvům v inflaci v posledních letech značným způsobem přispěla vláda. Její daňová a cenová politika se na centrální banku, snažící se o cílování inflace a stabilizaci inflačních očekávání, příliš neohlížela. Inu kooperace hospodářských politik nadevše …

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data