Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Hodnota akcie a prostředí, ve kterém společnost operuje (Odhad hodnoty akcie - snadno a rychle asi ne III)

17.12.2003 10:31
Autor: 

Odhad hodnoty akcie ve většině případů začíná posouzením atraktivity a síly vlivu vnějšího prostředí na danou společnost a vývoj těchto vlivů do budoucna. Toto, spolu s vnitřními charakteristikami společnosti (pojatými např. jako slabé a silné stránky v rámci známé SWOT), určuje jak velikost cash flow, které bude k dispozici akcionářům a věřitelům, tak rizikovost (přesněji řečeno nejistotu) s tímto cash flow spojenou a tudíž požadovanou míru návratnosti akcionářů a věřitelů (tj. diskontní faktor užitý ke kalkulaci současné hodnoty CF).

Následující schéma, které je upraveným výsekem celkového schématu odhadu hodnoty akcie (prezentované v jednom z minulých článků), ukazuje hlavní proměnné, které výše uvedené přímo ovlivňuje:


Zdroj: Patria Finance

Pomůcek pro hodnocení vnějšího i vnitřního prostředí je relativně mnoho, jsou dostupné v literatuře i na internetu. Prezentujme zde proto jen hlavní faktory určující atraktivitu odvětví, to v rámci následujícího schématu:


Zdroj:M.E.Porter, Patria Finance

Pro ukázku praktické aplikace výše uvedeného schématu krátce zvažme situaci některých domácích blue chips:

- U Českého Telecomu a hodnoty jeho akcie hraje klíčovou roli substituce pevných linek (zejména pro hlasové služby) za mobilní telefony (již jsme zde také prezentovali možné další scénáře vývoje migrace k mobilním telefonům ve smyslu objemu provolaných minut v závislosti na míře penetrace mobilního trhu). A stále významnější roli hraje rostoucí míra konkurence v samotném odvětví pevných linek (se stále otevřenou možností vstupu dalších hráčů).

O relativní atraktivitě domácího mobilního trhu jsme zde již psali několikrát, včetně jejího efektu na marže a ziskovost kapitálu operátorů. Domácí mobilní trh je tak dobrým příkladem vnitřně atraktivního odvětví, které není (z hlediska operátorů) "zničeno" destruktivními akcemi typu cenové války, přehnané dotace mobilních telefonů a jiná silná podpora prodeje atd. Při posuzování efektivní konkurence je ale celkový pohled nutno rozšířit o dlouhodobější perspektivu a faktory jako je velikost a struktura investic do odvětví v delším období v závislosti na velikosti (současné a očekávané) návratnosti kapitálu, kvalita a šíře poskytovaných služeb atd.

- ČEZ je příkladem společnosti významně ovlivněné všemi pěti silami znázorněnými ve schématu - operující na postupně otevíraném trhu s rostoucí mírou rivality v odvětví (zde je ovšem nutno brát v úvahu specifika jednotlivých složek elektroenergetické vertikály), rozdílnou mírou vyjednávací síly odběratelů (to jak na velkoobchodní, tak na maloobchodní úrovni) i dodavatelů, v některých segmentech pak i hrozbou, či příležitostí substituce (např. plyn u topení domácností).

- Hospodaření Unipetrolu, jehož většina dceřiných společností je u většiny svých produktů cenovým příjemcem jak na vstupech, tak na výstupech, je otevřeno evropským a světovým komoditním trhům. Míra expozice společností na vnější prostředí je tak velmi vysoká, s pouze malou možností toto prostředí spoluutvářet u valné části produktů jejich portfolia (toto téma mimochodem souvisí s existencí petrochemických cyklů, které jsou do značné míry taženy investičním boom/bust cyklem).

Působení výše uvedených a dalších faktorů, určujících atraktivitu odvětví a následně výši tržeb a zisků v něm působících společností, je přitom do značné míry dáno fází, ve které se toto odvětví nachází. Určitý typizovaný vývoj odvětví v jednotlivých jeho fázích znázorňuje následující schéma:


Zdroj: Patria Finance

Uvedení nového produktu na trh předchází období investic, včetně výzkumu a vývoje, produkt je na trh uveden s prémiovými cenami, ovšem jednotkové náklady jsou vysoké díky malé produkční bázi (pro rozprostření fixních nákladů) a počáteční fázi tzv. learning curve. S rozvojem trhu a vstupem nových společností klesá síla jednotlivých firem určovat ceny (zmiňme zde často významný vztah mezi silou bariéry vstupu do odvětví a maržemi v odvětví podnikajících společností), které tak klesají, spolu s jednotkovými náklady, pokračují investice do rozšiřování kapacit. Není přitom výjimkou, že tyto investice "přestřelí" reálnou absorpční možnost trhu (např. díky, někdy až nekritickému, optimismu managementu, nebo jeho snahou o stálý růst za každou cenu) - je investováno do více kapacit, než je možno využít (např. některé automobilky, telekomunikační sítě vč. 3G licencí, některé petrochemické kapacity, aerolinky apod.). Nadbytek kapacit v odvětví v dané zemi, či regionu pak vede k dalšímu tlaku na ceny, což může spolu se stagnací trhu vést k celkovému poklesu nominálních tržeb a zisků v odvětví. Není výjimkou, že v takovémto stavu následuje vlna restrukturalizace, akvizic a fůzí; jejich hlavním cílem je jednak zamezení dalších cenových válek na straně jedné (relativita toho co je cenová válka a co je cena na úrovni efektivní konkurence je často odrážena v rozhodnutích antimonopolních úřadů) a úspory nákladů na straně druhé (synergie produktové a nákladové, úspory z rozsahu atd.).

Jiří Soustružník

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2021
9:07Víkendář: Krugman o ekonomice, stimulaci a Číně
26.02.2021
22:10Tahounem seance technologie, Facebook +1,15 %  
20:08Vláda schválila nový nouzový stav do 28. března, ministerstvo zdravotnictví dostane větší pravomoci
18:14Výnosy zůstávají nahoře, technologie obrátily vzhůru, eurodolar pod 1,21  
17:58Čína pomohla USA s inflací
16:20Získejte záznam webináře: TRHY versus REALITA. Kam pro ZISKY v covidové době?
15:37Volkswagen: Letos čekáme oživení dodávek i tržeb. Akcie obrátily do plusu
15:22Centrální banky říkají: Tištění peněz zatím nekončí. Trhy to ale nekupují
13:59Perly týdne: Výnosy, inflace a akcie. A dávejte si pozor na psa!
13:11Tržby skupiny Deutsche Telekom loni překonaly 100 miliard eur
12:22Erste Bank: Slušná sada čísel za 4Q20 a letos potenciální dividenda 1,5 EUR na akcii (komentář analytika)  
11:48Výnosy rostou moc rychle, co na to Fed? Akcie se sbírají po propadu  
11:41Vlastník British Airways má kvůli pandemii rekordní ztrátu
11:06Nové investiční tipy Patrie: Cyklické tituly a strukturální trendy  
10:51Airbnb je v hluboké ztrátě, čeká ale výrazný nárůst cestování
10:20Kofola oznámila plánovaný nákup vlastních akcií pro účely opčního programu
9:12Rozbřesk: Vidina tvrdších opatření drží korunu pod tlakem
9:03Twitter chce do 2023 dvojnásobné tržby, akcie včera na rekordu
8:51Evropské burzy zahájí den zřejmě výrazným propadem. Jak povýsledková Erste?  
8:29Další zpřísnění: Vláda chce zakázat pohyb mezi okresy, zavřít školy a další obchody

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data