Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak progresivní má být daň z příjmů? (opak.)

Jak progresivní má být daň z příjmů? (opak.)

9.12.2003 12:37
Autor: 

Všechny země OECD, s výjimkou Slovenska, od příštího roku, uplatňují progresivní zdanění příjmů. Většinou tento systém obhajují „sociální spravedlností“, nicméně empirické analýzy ukazují, že efekt daňových systémů je mnohem menší, než si mnozí obhájci přerozdělování myslí.

Ekonomové se naopak snaží najít daňový systém, který by byl co možná efektivní (resp. co nejméně neefektivní). Zatím jen teoretickou konstrukcí je složitější, nemonotonní daňová struktura. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Mirrlees přišel s myšlenkou, že mezní daňová míra jedince s nejvyšším příjmem by měla být nulová. Kladná mezní daňová míra nejbohatšího člena deformuje nabídku práce, nezpůsobuje však nárůst příjmů státu. Nulovou mezní mírou si nikdo včetně státu nepohorší, naopak nejbohatší jedinec se může rozhodnout pracovat více, neboť jeho dodatečný příjem nad danou mez nebude zdaněný. Z toho vyplývá, že má-li stát zajistit určitý daňový příjem, neměla by mít optimální daň z příjmu mezní míru nepřetržitě rostoucí.

Vysoké mezní míry zdanění u jedinců s vysokými příjmy jsou velice neefektivní, protože zajišťují příliš málo daňových příjmů, zatímco vysoké mezní míry zdanění jedinců s nízkými příjmy jsou nespravedlivé, neboť uvalují břemeno na jedince s velice vysokými mezními společenskými užitky z příjmu.

Potřebné daňové příjmy je tedy nutné zajistit vyšší mezní daňovou mírou jedinců se středními příjmy. Výsledná křivka mezní daňové míry by pak měla průběh ve tvaru obráceného „u“ vzhledem k příjmu jedince (progresivně-regresivní daňový systém). Americký ekonom Auerbach dokonce ukázal, že za jistých okolností by se optimální mezní daňová míra měla rovnat nule na vrcholu i u dna distribuce příjmů. Tento závěr však všechny daňové systémy, včetně českého, ignorují a spoléhají i nadále na progresivní zdanění příjmů.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
 • Daně
  10.12.2003 11:20

  Myslím, že je poměrně jedno jaký systém daní se uplatňuje. jestli se jedná o progresivní zdanění, proporcionální atd. Důležité je, aby bylo zdanění co nejmenší a systém co nejméně nákladný. Je pak poměrně jedno jestli někdo platí 10 a jiný 5 procent atd. Co se týká nákladnosti bude asi nejméně nákladný systém paušální daně na hlavu. Jak je důležité míti malé daně můžeme ukázat na Švédsku, tato kdysi čtvrtá nejbohatší země světa skončila postupem doby na 17. místě.
  Hynek
 • Proč by tohle mělo být efektivnější než
  9.12.2003 14:06

  rovná daň, jsem z článku nevyčetl. Asi to ani vysvětlit nejde, protože je to nesmysl. Nejefektivnější daňový systém nejspíš bude jednoduchý, který bere z každé vydělané koruny stejně (kromě prvních pár tisíc měsíčně v podobě nezdanitelného minima). Tento systém pochopí každý. Každý si bude moci dopředu spočítat, kolik vydělal sobě a kolik mu z toho sebere stát, což u složitých systému nejde a jistě to MÁ vliv na HDP i na nedostatečné přelévání práce mezi jednotlivými skupinami obyvatel (vyšší nezaměstnanost).
  takenoshonin
 • Slované a daně
  9.12.2003 13:58

  Zatímco v ostatních národech jsou hrátky s nulovou sazbou u nejvyšších příjmů a podobné věci výsadou několika málo profesorů na universitách, jsou ve slovanských národech předmětem vážných diskuzí novinářů a politiků. Některé slovanské národy dokonce tomuto kouzlu i podlehly, například Slovensko se tomu, rovnou daní z příjmu fyzických osob, velmi přiblížilo. Rozdíl mezi nulovou a devatenáctiprocentní daní totiž není až tak podstatný. Slováci se zřejmě domnívají, že zbytek zeměkoule bude s otevřenou pusou žasnout, jak se slovenská ekonomika rozletí ke světlým zítřkům a pomau již počítají, kdy předeběhnou jednotlivé země zhnilé Evropské unie. Doufejme, že to nebude, pouze s jinými pánybohy (Friedman místo Marxe), jako to bylo u slovanských národů již v minulých letech. Světlé zítřky nepřišly, pouze se stále více smrákalo, až se celý systém zhroutil. Zatím zeměkoule pouze žasně, jak vyvolený národ Slováků dává dohromady státní rozpočet. U příjmů 250 mld. slovenských kotun činil deficit nejprve 60 mld., teď se upřesnil na 80 mld. korun. České příjmy jsou trojnásobné, tedy jako by český defizit dle slovenských poměrů činil 240 mld, místo skutečných 115 mld. Ale tak to bývá, když se sníží daně. Čili kupme si lístky do první řady a sledujme pozorně představení "Daňaři všech zemí, sledujte Slováky a učte se!".
  Rilev
  • Rusové
   10.12.2003 11:25

   Rusové zavedly rovnou daň ve býši 13 procent a zdá se, že to jejich ekonomice velmi prospělo. Prospělo to i státnímu rozpočtu jež se z hodnoty kolem 9 procent HDP vyšplhal někam na 15 procent. Což je i tak unikátně malá hodnota. problémem Slovenska je , ale ta skutečnost, že sazba 19 procent je dosti vysoká, zejména pro nízké příjmy, proto by časem bylo lepší kdyby klesla. Co se týče výdajů je samozřejmě třeba je snížit neb schodek znamená budoucí daně.
   Hynek
Aktuální komentáře
14.12.2017
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny
9:39Deutsche Boerse zvažuje termínové kontrakty na bitcoin
9:11Rozbřesk: Fed zvýšil sazby, koruně jestřábi chybí a trh s auty je v kondici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)