Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak progresivní má být daň z příjmů? (opak.)

Jak progresivní má být daň z příjmů? (opak.)

09.12.2003 12:37
Autor: 

Všechny země OECD, s výjimkou Slovenska, od příštího roku, uplatňují progresivní zdanění příjmů. Většinou tento systém obhajují „sociální spravedlností“, nicméně empirické analýzy ukazují, že efekt daňových systémů je mnohem menší, než si mnozí obhájci přerozdělování myslí.

Ekonomové se naopak snaží najít daňový systém, který by byl co možná efektivní (resp. co nejméně neefektivní). Zatím jen teoretickou konstrukcí je složitější, nemonotonní daňová struktura. Nositel Nobelovy ceny za ekonomii Mirrlees přišel s myšlenkou, že mezní daňová míra jedince s nejvyšším příjmem by měla být nulová. Kladná mezní daňová míra nejbohatšího člena deformuje nabídku práce, nezpůsobuje však nárůst příjmů státu. Nulovou mezní mírou si nikdo včetně státu nepohorší, naopak nejbohatší jedinec se může rozhodnout pracovat více, neboť jeho dodatečný příjem nad danou mez nebude zdaněný. Z toho vyplývá, že má-li stát zajistit určitý daňový příjem, neměla by mít optimální daň z příjmu mezní míru nepřetržitě rostoucí.

Vysoké mezní míry zdanění u jedinců s vysokými příjmy jsou velice neefektivní, protože zajišťují příliš málo daňových příjmů, zatímco vysoké mezní míry zdanění jedinců s nízkými příjmy jsou nespravedlivé, neboť uvalují břemeno na jedince s velice vysokými mezními společenskými užitky z příjmu.

Potřebné daňové příjmy je tedy nutné zajistit vyšší mezní daňovou mírou jedinců se středními příjmy. Výsledná křivka mezní daňové míry by pak měla průběh ve tvaru obráceného „u“ vzhledem k příjmu jedince (progresivně-regresivní daňový systém). Americký ekonom Auerbach dokonce ukázal, že za jistých okolností by se optimální mezní daňová míra měla rovnat nule na vrcholu i u dna distribuce příjmů. Tento závěr však všechny daňové systémy, včetně českého, ignorují a spoléhají i nadále na progresivní zdanění příjmů.

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.


Váš názor
 • Daně
  10.12.2003 11:20

  Myslím, že je poměrně jedno jaký systém daní se uplatňuje. jestli se jedná o progresivní zdanění, proporcionální atd. Důležité je, aby bylo zdanění co nejmenší a systém co nejméně nákladný. Je pak poměrně jedno jestli někdo platí 10 a jiný 5 procent atd. Co se týká nákladnosti bude asi nejméně nákladný systém paušální daně na hlavu. Jak je důležité míti malé daně můžeme ukázat na Švédsku, tato kdysi čtvrtá nejbohatší země světa skončila postupem doby na 17. místě.
  Hynek
 • Proč by tohle mělo být efektivnější než
  09.12.2003 14:06

  rovná daň, jsem z článku nevyčetl. Asi to ani vysvětlit nejde, protože je to nesmysl. Nejefektivnější daňový systém nejspíš bude jednoduchý, který bere z každé vydělané koruny stejně (kromě prvních pár tisíc měsíčně v podobě nezdanitelného minima). Tento systém pochopí každý. Každý si bude moci dopředu spočítat, kolik vydělal sobě a kolik mu z toho sebere stát, což u složitých systému nejde a jistě to MÁ vliv na HDP i na nedostatečné přelévání práce mezi jednotlivými skupinami obyvatel (vyšší nezaměstnanost).
  takenoshonin
 • Slované a daně
  09.12.2003 13:58

  Zatímco v ostatních národech jsou hrátky s nulovou sazbou u nejvyšších příjmů a podobné věci výsadou několika málo profesorů na universitách, jsou ve slovanských národech předmětem vážných diskuzí novinářů a politiků. Některé slovanské národy dokonce tomuto kouzlu i podlehly, například Slovensko se tomu, rovnou daní z příjmu fyzických osob, velmi přiblížilo. Rozdíl mezi nulovou a devatenáctiprocentní daní totiž není až tak podstatný. Slováci se zřejmě domnívají, že zbytek zeměkoule bude s otevřenou pusou žasnout, jak se slovenská ekonomika rozletí ke světlým zítřkům a pomau již počítají, kdy předeběhnou jednotlivé země zhnilé Evropské unie. Doufejme, že to nebude, pouze s jinými pánybohy (Friedman místo Marxe), jako to bylo u slovanských národů již v minulých letech. Světlé zítřky nepřišly, pouze se stále více smrákalo, až se celý systém zhroutil. Zatím zeměkoule pouze žasně, jak vyvolený národ Slováků dává dohromady státní rozpočet. U příjmů 250 mld. slovenských kotun činil deficit nejprve 60 mld., teď se upřesnil na 80 mld. korun. České příjmy jsou trojnásobné, tedy jako by český defizit dle slovenských poměrů činil 240 mld, místo skutečných 115 mld. Ale tak to bývá, když se sníží daně. Čili kupme si lístky do první řady a sledujme pozorně představení "Daňaři všech zemí, sledujte Slováky a učte se!".
  Rilev
  • Rusové
   10.12.2003 11:25

   Rusové zavedly rovnou daň ve býši 13 procent a zdá se, že to jejich ekonomice velmi prospělo. Prospělo to i státnímu rozpočtu jež se z hodnoty kolem 9 procent HDP vyšplhal někam na 15 procent. Což je i tak unikátně malá hodnota. problémem Slovenska je , ale ta skutečnost, že sazba 19 procent je dosti vysoká, zejména pro nízké příjmy, proto by časem bylo lepší kdyby klesla. Co se týče výdajů je samozřejmě třeba je snížit neb schodek znamená budoucí daně.
   Hynek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data