Koruna během poledne zvýšila své zisky k euru, ve srovnání s otevíracím kurzem se podívala již o nečekaných téměř 30 haléřů výše, když dosáhla úrovně 31,76 Kč/EUR. Páteční obchodování je však determinováno větším výprodejem eura ze strany zahraničního subjektu, po uklidnění situace se bude pravděpodobně česká měna vracet. Aktuální kurz činí 31,80 Kč/EUR.
Zahraničí je klidné, pohyby koruny nemají odraz v sousedních měnách. Podle našeho názoru by se kurz mohl v průběhu příštího týdne vracet zhruba na 31,90-32,00 Kč za euro. Dnes se to koruně již pravděpodobně nepodaří.
Pro ilustraci uvádíme graf vývoje kurzu Kč/EUR v období od ledna 2001 do dneška. Korunu zastavilo v nominálním posilování v polovině minulého roku mohutné úsilí ČNB a odeznění efektů přílivu zahraničních investic. Jen minimální příliv přímého kapitálu spolu s odlivem reinvestovaných zisků a dividend a částečně vliv obav z politické nestability související s rozpočtovou reformou potom korunu oslaboval v první polovině letošního roku s kulminací na začátku září na úrovni 32,9 Kč/EUR.
ČNB preferuje stabilitu měny a podle posledních výroků centrálního bankéře Jan Fraita je ekonomicky zdůvodnitelná apreciace koruny zhruba o 1 až 2 procenta ročně v letech do přijetí eura. Ekonomice by ale pomohlo oslabení koruny přes 32,50 Kč/EUR (Frait). My se domníváme, že obnovení přílivu zahraničního kapitálu (první vlaštovky DHL a Accenture), povedou k dlouhodobé apreciaci české měny. Z krátkodobého pohledu se koruna nachází v bodu zvratu, pohlédneme-li do historie, nebyl kurz koruny stabilní (ve smyslu stagnace v pásmu desetihaléřů) déle než několik týdnů.
Radim Krejčí