Koruna ve středu dopoledne zůstává přes sérii nejdůležitějších makroekonomických dat popisujících českou ekonomiku klidná, zatím se pohybuje v pásma 31,90 až 31,98 Kč za euro - po úvodním oslabení se nyní pohybuje zhruba na 31,92 Kč/EUR. Dolar k euru propadl na minimum od poloviny června, což se projevilo posílení kurzu Kč/USD znovu k 27,00.
Deflace ne a ne přerůst v inflaci, což může vést centrální banku k dalšímu uvolnění měnových podmínek ze strachu z podstřelení inflačního cíle. Úroky jsou ale historicky nízko, a tak úrokový diferenciál není tím nejdůležitějším pro korunu. Tím je sentiment investorů, politika, resp. reformy vedoucí k přijetí eura a zdravějšímu ekonomickému růstu. Koruna tak de facto zůstává i nadále bez impulsů, a pokud investoři nezačnou znovu spekulovat či realokovat svá portfolia, není důvod pro výraznější změnu kurzu.
Vláda dnes bude schvalovat společný materiál MF a ČNB o strategii přistoupení k euru, počítá se s rokem 2009 jako nebližším termínem přijetí společné měny. Jakékoliv zpoždění tohoto termínu by devizový trh vzal negativně. Dnes očekáváme korunu v pásmu 31,80 až 32,00 Kč/EUR. Sledujeme eurodolar a čekáme na platební bilanci za srpen (v pátek).
Americká měna se propadla dnes ráno na minimum od poloviny června, když se kurz zastavil až na 1,1840 USD/EUR. Výroky ministrů financí eurozóny a Wima Duisenberga přitom sehrály důležitější roli, než se mohlo zpočátku zdát. EMU je pravděpodobně jediným uskupením, které nemá nic proti posilování své měny (vs. Japonsko, vs. USA, vs. Velká Británie). Trh si to uvědomil a vydal se tedy nejsnazší cestou. Další metou je skutečně pravděpodobně historické maximum eura na 1,193 USD/EUR. První korporátní výsledky amerických společností neměly na dolar žádný vliv, aktuální kurz 1,1810 USD/EUR.
Radim Krejčí