Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD: Česká republika poroste letos jen o 3%, USA táhnou svět

OECD: Česká republika poroste letos jen o 3%, USA táhnou svět

26.4.2002 11:00
Autor: 

OECD publikovala svou zprávu o ekonomickém vývoji členských zemí. Ačkoliv zdůraznila vedoucí roli Spojených států, nepřehlédla ani vývoj v České republice. HDP vzroste pravděpodobně o 3,0% v letošním roce, příští rok ekonomika ještě zrychlí na +3,7%. Stejně jako v případě zprávy Evropské komise, která se také zabývala vývojem v ČR (komentář ZDE) a odhadovala letošní růst HDP na 3,4%, je hnací silou české ekonomiky i z pohledu OECD domácí poptávka. Ta bude společně s investicemi kompenzovat negativní vývoj ve vnějším sektoru.

Růst by měl akcelerovat ve druhé polovině roku, inflace bude nízká díky silné koruně a světovým cenám. Fiskální politika je i v případě OECD hodnocena negativně.

Tabulka: vývoj hlavních ekonomických indikátorů v ČR (2002, 2003 prognóza OECD)

2000

2001

2002

2003

HDP ve stálých cenách (změna v %)

2,9

3,6

3,0

3,7

   soukromá spotřeba (změna v %)

3,7

5,6

3,4

4,0

   spotřeba vlády (změna v %)

-1,3

-1,0

1,0

0,5

   hrubá tvorba fixního kapitálu (změna v %)

4,2

7,0

5,4

6,9

   export (změna v %)

17,1

12,0

7,0

11,2

   import (změna v %)

17,0

13,7

7,1

10,8

Míra nezaměstnanosti (%)

8,9

8,2

8,6

8,6

Zaměstnanost

-0,7

0,7

-0,4

0

Čistý úvěr vládě (% HDP)

-5,5

-4,6

-8,7

-7,8

Běžný účet jako (% HDP)

-5,6

-4,7

-4,7

-4,0

Krátkodobá úroková míra

5,4

5,2

4,3

5,4Z pohledu celého OECD, ale i světa, je zdůrazněna vůdčí role Spojených států. Ekonomický růst byl nastartován v USA účinnou monetární akcí a fiskální expanzí, jeho hlavními tahouny jsou domácí soukromá a vládní spotřeba. Další růst v roce 2002 a 2003 by měl být podpořen podnikovými investicemi. V Evropě se nedaří nastartovat ekonomický růst, důvěra a spotřeba domácností zůstává nevýrazná. Inflace (nad 2%) se pohybuje na horní hranici cenové stability specifikované ECB, přesto by nebylo vhodné zvyšovat sazby s ohledem na podporu ekonomického růstu. Fiskální politika v Evropě podporuje růst víceméně jen vestavěnými stabilizátory. Japonsko trpí nedostatečnou investiční aktivitou podnikového sektoru v důsledku krize bankovnictví. Domácnosti čelí rostoucí nezaměstnanosti a nejistého dlouhodobého vývoje důchodů, a proto omezují svou spotřebu. Bank of Japan pouští peníze do ekonomiky, nicméně tato činnost nevede ke zvýšení úvěrů právě v důsledku bankovní krize.

I když je světová ekonomika na dobré cestě k udržení a zvýšení svého růstu, bylo identifikováno několik základních krátkodobých a dlouhodobých rizik. Růst by mohl být ještě vyšší, pokud dojde ke zvýšení domácí a vládní spotřeby například díky dalším monetárním a fiskálním stimulům a investičním výdajům. Nejobtížnější bude sladit kontrolu inflace s podporou ek. růstu, tzn. správně načasovat změnu měnové politiky bude klíčové.

Krátkodobým problémem je pozitivní vlna výdajů domácností v USA, které jsou však financovány úvěrově. Mírný růst úspor by však mohl být výrazně korigován pokud by se zvýšily úrokové míry a náklady na obsluhu dluhu. Mimo Spojených států je všeobecným problémem trh práce. V Evropě by mohla vyšší nezaměstnanost vést jen ke snížení výdajů domácností, v Japonsku by ještě podpořila již tak zřetelný sklon domácností k odkládání nákupů. Dalším krátkodobým rizikem je cena ropy.

Střednědobá rizika spočívají ve vzájemné závislosti USA a ostatních členských a nečlenských států OECD. Mezera zahraničního obchodu reprezentovaná deficitem v USA a přebytkem Japonska by mohla ohrožovat ekonomický růst, zejména jak se začnou zvyšovat domácí a vládní úspory v USA. Expanze může být ohrožena i novou vlnou protekcionismu v souvislosti s uvalením cel na ocel. Finanční nestabilita v „emerging“ trzích by měla negativní dopad, neomezila-li by se lokálně jako v případě Argentiny.

Radim Krejčí

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů