Aktiva penzijních fondů v České republice sice vzrostla v roce 2001 o 19 % a v roce 2002 o 25 %, jejich role v ekonomice je však stále nepříliš významná – představují pouze 2,8 % HDP (v roce 2000 to bylo 2,2 %) a 3,8 % klientských vkladů v bankách.
Nicméně se dá předpokládat, že stále se zvyšující deficit veřejných financí a rostoucí zadluženost státu způsobená průběžným financování penzijního systému si v následujících letech vyžádá výraznou změnu situace. Plánovaná reforma penzijního systému zvýší důležitost soukromých penzijních fondů. Dá se tedy očekávat boom na trhu penzijního připojištění a my se domníváme, že pro každou banku, která se ho chce účastnit, je nyní důležité získat silnou výchozí pozici a rozšířit povědomí o své značce.
Co se týče tří největších bankovních skupin na českém trhu a jejich tržního podílu, ten poslední dva roky stagnuje přibližně okolo 36 %, což se nám zdá jako slabý výkon ve srovnání s jejich významem v ostatních hlavních segmentech finančního trhu.
Následující graf znázorňuje tržní podíly nejvýznamnějších penzijních fondů v České republice.
Graf: Tržní podíly penzijních fondů v České republice
Zdroj: APF ČR, Patria Finance
Z grafu je patrné, že nejsilnější skupinou na trhu penzijního připojištění je Credit Suisse Life & Pensions (CSLP), která v loňském roce vybrala od svých 600 000 klientů 17,2 mld. Kč (což představuje 27 % tržní podíl), a to jak díky organickému růstu, tak i akvizicím. V roce 2002 získala 59 000 nových klientů. Druhé místo na trhu obsadila Komerční banka, jejíž tržní podíl ovšem v posledních dvou letech klesal, za ní následuje ČSOB, tržní podíl České pojišťovny (CP) a České spořitelny (CS) se naopak zvýšil.
Jan Hájek