Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Břemeno oznamovací povinnosti se částečně přesouvá z bank na jejich klienty

Břemeno oznamovací povinnosti se částečně přesouvá z bank na jejich klienty

24.9.2003 12:10
Autor: 

Již několik měsíců je v platnosti nová vyhláška České národní banky stanovující rozsah, lhůty a způsob plnění oznamovací povinnosti podle devizového zákona. Nová úprava pro oblast přeshraničních plateb žádnou převratnou změnu nepřinesla, v určitých případech ale znamená přesun administrativních povinností z bank jako prostředníků na jejich klienty jako přímé účastníky příslušné transakce.

Oznamovací povinnost se obecně vztahuje na skutečnosti týkající se přímých investic, finančních úvěrů a cenných papírů a s nimi souvisejících inkas a úhrad, zřízení a stavu účtů v zahraničí a peněžních pohledávek a závazků vůči tuzemcům v zahraničí a vůči cizozemcům. V posledně zmiňovaném případě se přitom podle nové vyhlášky oznamují pouze závazky ze smlouvy o přijetí úvěru, půjčky a obdobné smlouvy od cizozemce s dobou splatnosti delší než jeden rok (tzn. nikoli také pohledávky, což stanovovala předchozí vyhláška).

Podle předchozí vyhlášky byla oznamovací povinnost v případě inkas a úhrad z a do zahraničí související s přímou investicí a finančním úvěrem splněna odevzdáním nebo doručením vyplněných tiskopisů bance jako devizovému místu po provedení příkazu k úhradě nebo po připsání peněžních prostředků na účet. Banka, jako prostředník, stejnopisy tiskopisů shromažďovala a jednou za kalendářní měsíc je předala České národní bance.

Od 1. března 2003 je tiskopisy u každého druhu oznamovací povinnosti potřeba zaslat přímo České národní bance. Výjimku představuje pouze oznamování úhrady do zahraničí a ve prospěch cizozemce, pokud se úhrada provádí prostřednictvím tuzemské banky. V tomto případě se tuzemec plnící oznamovací povinnost může dohodnout s bankou, že při předložení příkazu k úhradě odevzdá bance vyplněný tiskopis a tím si splní svou oznamovací povinnost. Banka pak předá vyplněný tiskopis České národní bance.

Bankám tedy od 1. března 2003 částečně odpadla úředničina. Na druhé straně dřívější systém byl vstřícnější pro jejich klienty, kteří o oznamovací povinnosti měli pouze mlhavou, případně vůbec žádnou představu. Tiskopisy byly v bance volně přístupné a podnikatelé je mohli na místě vyplnit, odevzdat a tím si splnit oznamovací povinnost, případně se o vyplnění i poradit. Od 1. března 2003 musí podnikatelé dbát zvýšené pozornosti, aby oznamovací povinnost neopomněli. I když je totiž oznamovací povinnost určena pouze ke statistickým účelům, resp. obecněji ke sledování vývoje platební bilance, její dodržování je ze strany České národní banky vynucováno, a to pod hrozbou poměrně vysoké peněžité sankce.

Eva Buchová
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data