komentář doplněn
V srpnu se zastavil čtyřměsíční pokles indexu cen průmyslových výrobců. Ve srovnání s předchozím měsícem se ceny v průmyslu zvýšily o 0,1% v souladu s naším odhadem, meziroční deflace se zmírnila z 0,6% v červenci na 0,4%. O vzestup indexu se zasloužila především dražší produkce rafinérií.
Anabáze s cenami ropy začala v květnu a trvala až do srpna. Během tohoto období se ceny této komodity na světových trzích vyšplhaly vzhůru o 19%. V květnu a v červnu ovšem tlumilo dopad rostoucích cen ropy posilování kurzu koruny vůči americkému dolaru. S počátkem prázdnin se trend na eurodolarovém trhu otočil, a tak bylo jen otázkou času, kdy začnou vzlínat ceny produkce domácích rafinérií a v posledku i ceny na tabulích před čerpacími stanicemi. Dlouho jsme čekat nemuseli. V srpnu se zvýšily ceny rafinérské produkce o 4,9%, plnému přenosu do maloobchodních cen zabránil pokles marží distribučních společností. Druhým nejvýznamnějším příspěvkem k růstu celkového indexu cen v průmyslu byl vzestup cen v potravinářském průmyslu korespondující s vývojem indexu cen zemědělských výrobců. Ceny v potravinářském průmyslu vzrostly o 0,4%, ceny zemědělských výrobců o 2,7%. Oba cenové indexy tlačily vzhůru vyšší ceny masa (zejména vepřového a drůbeže) a vajec. Zajímavé je, že u indexu farmářských cen a indexu cen v potravinářství převážil vliv růstu cen masa nad klesajícími cenami zeleniny, v případě indexu spotřebitelských cen tomu bylo naopak.
Vývoj cen v produkční sféře nadále diktují zejména nákladové faktory, poptávkové tlaky jsou obtížně identifikovatelné. Vývoj v nejbližších měsících budou diktovat zejména ceny zemědělských komodit. Letošní neúroda obilovin a brambor a vzestup cen živočišné produkce z velmi nízkých úrovní na prahu rentability by mohly významně posouvat cenové indexy vzhůru. Naopak ceny ropy se v posledních dnech vydaly opět směrem dolů. Na konci letošního roku očekáváme inflace v produkčních průmyslových cenách 0,1%. Deflace ve farmářských cenách by se mohla proměnit v inflaci dosahující osmi až deseti procent.
David Marek