Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obrácená diskriminace tuzemců v EU

Obrácená diskriminace tuzemců v EU

20.8.2003 13:10
Autor: 

V souvislosti s přistoupením ČR k EU existují mezi podnikateli různá oprávněná očekávání rozvoje obchodu díky tomu, že budou podnikat na společném trhu EU, který je společný proto, že se na něm dodržuje zásada nediskriminace, a to zejména z důvodu státní příslušnosti, včetně původu výrobku.

V oblasti obchodu zbožím či službami se tato zásada v praxi projevuje následovně: jiný členský stát nemůže bránit dovozu zboží, které splňuje kvalitativní vlastnosti, vyplývající z harmonizační směrnice. Pokud u daného výrobku harmonizační směrnice neexistuje, i přesto nemůže členský stát uplatnit své přísnější kvalitativní požadavky, pokud byl výrobek již legálně obchodován v jiném členském státě EU. Výjimkou mohou být situace, kdy členský stát uplatní vůči dovozu služeb či zboží tzv. kategorické požadavky – důvody veřejného zájmu, jako je např. ochrana spotřebitele, svoboda projevu, účinnost fiskálního dohledu atd. Tehdy může stát dovozy zboží či služeb zakázat.

Některá očekávání ale mohou být zklamána tváří v tvář skutečnosti, že v EU se připouští obrácená diskriminace – diskriminace tuzemců. Otázka obrácené diskriminace zní: může členský stát použít přísnější národní normu vůči svým vlastním státním příslušníkům, i když ji nemůže aplikovat na příslušníky jiných členských států?

Kladná odpověď se nabízí především z důvodu absence „evropského“ prvku - absence pravomoci Společenství. K prostředkům dosažení cílů Společenství m.j. patří „zákaz cel a kvantitativních omezení dovozu a vývozu zboží mezi členskými státy, jakož i všech ostatních opatření s rovnocenným účinkem“ (čl. 3/1(a) Smlouvy ES) a „vnitřní trh, charakterizovaný zrušením překážek volného pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu mezi členskými státy“ (čl. 3/1(c) SES). Žádné ustanovení Smlouvy však nezakazuje omezení pohybu zboží uvnitř členského státu, a proto jsou taková čistě vnitrostátní omezení přípustná, pokud se nedotýkají dovozu, vývozu nebo tranzitu zboží. Z judikatury Evropského soudního dvora vyplývá, že tzv. obrácená diskriminace, t.j. ukládání přísnějších opatření tuzemským výrobcům a obchodníkům, než jaké lze aplikovat na příslušníky jiných členských států, nespadá do působnosti komunitárního práva. Proto je přípustné požadovat jen po domácích výrobcích např. aby uváděli jisté údaje na etiketách zboží (např. másla), jež na dovezeném zboží být nemusí, stanovit jim vyšší kvalitativní normy, např. prodávat ementál jen s kůrkou anebo upravit ceny (francouzské knihy).

V budoucnu tedy přísnější české normy, uplatňované na zboží českého původu a prodávané uvnitř ČR budou moci být aplikovány. V SRN je tento problém aktuální zejména díky tamějšímu zákonu o čistotě piva (Reinheitsgebot), který nedovoluje konzervovat pivo chemickými aditivy, připouští jeho výrobu pouze z ječmene, sladu, chmelu a vody. Němečtí výrobci jej musí dodržovat, ale cizímu pivu nelze bránit ve vstupu na území SRN s odkazem na tuto německou normu.

Je pozoruhodné, že Evropský soudní dvůr povolil obrácenou diskriminaci i mimo volný pohyb zboží, zejména u volného pohybu osob a služeb.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • Naše limity se musí změnit !!!
    20.8.2003 13:51

    Máme se na co těšit. Z vlastní zkušenosti vím, že již nyní jsou zahraniční konkurenti zvýhodńováni oproti tuzemským firmám, ketré musí dodržovat naše mnohem přísnější limity ( na potraviny jsou oproti limitům v zahran. skutečně extrémní ). Pokud se náš stát "neprobere" může dojít k paradoxní situaci, že výroba bude přesunuta do zahraničí, kde se budou dodržovat tamní benevolentnější limity a hotová produkce bude dovezena do ČR. Jen nevím kdo zaměstná propuštěné zam. a ke stát vezme daně.
    Michal
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba