Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obrácená diskriminace tuzemců v EU

Obrácená diskriminace tuzemců v EU

20.08.2003 13:10
Autor: 

V souvislosti s přistoupením ČR k EU existují mezi podnikateli různá oprávněná očekávání rozvoje obchodu díky tomu, že budou podnikat na společném trhu EU, který je společný proto, že se na něm dodržuje zásada nediskriminace, a to zejména z důvodu státní příslušnosti, včetně původu výrobku.

V oblasti obchodu zbožím či službami se tato zásada v praxi projevuje následovně: jiný členský stát nemůže bránit dovozu zboží, které splňuje kvalitativní vlastnosti, vyplývající z harmonizační směrnice. Pokud u daného výrobku harmonizační směrnice neexistuje, i přesto nemůže členský stát uplatnit své přísnější kvalitativní požadavky, pokud byl výrobek již legálně obchodován v jiném členském státě EU. Výjimkou mohou být situace, kdy členský stát uplatní vůči dovozu služeb či zboží tzv. kategorické požadavky – důvody veřejného zájmu, jako je např. ochrana spotřebitele, svoboda projevu, účinnost fiskálního dohledu atd. Tehdy může stát dovozy zboží či služeb zakázat.

Některá očekávání ale mohou být zklamána tváří v tvář skutečnosti, že v EU se připouští obrácená diskriminace – diskriminace tuzemců. Otázka obrácené diskriminace zní: může členský stát použít přísnější národní normu vůči svým vlastním státním příslušníkům, i když ji nemůže aplikovat na příslušníky jiných členských států?

Kladná odpověď se nabízí především z důvodu absence „evropského“ prvku - absence pravomoci Společenství. K prostředkům dosažení cílů Společenství m.j. patří „zákaz cel a kvantitativních omezení dovozu a vývozu zboží mezi členskými státy, jakož i všech ostatních opatření s rovnocenným účinkem“ (čl. 3/1(a) Smlouvy ES) a „vnitřní trh, charakterizovaný zrušením překážek volného pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu mezi členskými státy“ (čl. 3/1(c) SES). Žádné ustanovení Smlouvy však nezakazuje omezení pohybu zboží uvnitř členského státu, a proto jsou taková čistě vnitrostátní omezení přípustná, pokud se nedotýkají dovozu, vývozu nebo tranzitu zboží. Z judikatury Evropského soudního dvora vyplývá, že tzv. obrácená diskriminace, t.j. ukládání přísnějších opatření tuzemským výrobcům a obchodníkům, než jaké lze aplikovat na příslušníky jiných členských států, nespadá do působnosti komunitárního práva. Proto je přípustné požadovat jen po domácích výrobcích např. aby uváděli jisté údaje na etiketách zboží (např. másla), jež na dovezeném zboží být nemusí, stanovit jim vyšší kvalitativní normy, např. prodávat ementál jen s kůrkou anebo upravit ceny (francouzské knihy).

V budoucnu tedy přísnější české normy, uplatňované na zboží českého původu a prodávané uvnitř ČR budou moci být aplikovány. V SRN je tento problém aktuální zejména díky tamějšímu zákonu o čistotě piva (Reinheitsgebot), který nedovoluje konzervovat pivo chemickými aditivy, připouští jeho výrobu pouze z ječmene, sladu, chmelu a vody. Němečtí výrobci jej musí dodržovat, ale cizímu pivu nelze bránit ve vstupu na území SRN s odkazem na tuto německou normu.

Je pozoruhodné, že Evropský soudní dvůr povolil obrácenou diskriminaci i mimo volný pohyb zboží, zejména u volného pohybu osob a služeb.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • Naše limity se musí změnit !!!
    20.08.2003 13:51

    Máme se na co těšit. Z vlastní zkušenosti vím, že již nyní jsou zahraniční konkurenti zvýhodńováni oproti tuzemským firmám, ketré musí dodržovat naše mnohem přísnější limity ( na potraviny jsou oproti limitům v zahran. skutečně extrémní ). Pokud se náš stát "neprobere" může dojít k paradoxní situaci, že výroba bude přesunuta do zahraničí, kde se budou dodržovat tamní benevolentnější limity a hotová produkce bude dovezena do ČR. Jen nevím kdo zaměstná propuštěné zam. a ke stát vezme daně.
    Michal
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - Obchodní bilance, mld. USD
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč