Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obrácená diskriminace tuzemců v EU

Obrácená diskriminace tuzemců v EU

20.8.2003 13:10
Autor: 

V souvislosti s přistoupením ČR k EU existují mezi podnikateli různá oprávněná očekávání rozvoje obchodu díky tomu, že budou podnikat na společném trhu EU, který je společný proto, že se na něm dodržuje zásada nediskriminace, a to zejména z důvodu státní příslušnosti, včetně původu výrobku.

V oblasti obchodu zbožím či službami se tato zásada v praxi projevuje následovně: jiný členský stát nemůže bránit dovozu zboží, které splňuje kvalitativní vlastnosti, vyplývající z harmonizační směrnice. Pokud u daného výrobku harmonizační směrnice neexistuje, i přesto nemůže členský stát uplatnit své přísnější kvalitativní požadavky, pokud byl výrobek již legálně obchodován v jiném členském státě EU. Výjimkou mohou být situace, kdy členský stát uplatní vůči dovozu služeb či zboží tzv. kategorické požadavky – důvody veřejného zájmu, jako je např. ochrana spotřebitele, svoboda projevu, účinnost fiskálního dohledu atd. Tehdy může stát dovozy zboží či služeb zakázat.

Některá očekávání ale mohou být zklamána tváří v tvář skutečnosti, že v EU se připouští obrácená diskriminace – diskriminace tuzemců. Otázka obrácené diskriminace zní: může členský stát použít přísnější národní normu vůči svým vlastním státním příslušníkům, i když ji nemůže aplikovat na příslušníky jiných členských států?

Kladná odpověď se nabízí především z důvodu absence „evropského“ prvku - absence pravomoci Společenství. K prostředkům dosažení cílů Společenství m.j. patří „zákaz cel a kvantitativních omezení dovozu a vývozu zboží mezi členskými státy, jakož i všech ostatních opatření s rovnocenným účinkem“ (čl. 3/1(a) Smlouvy ES) a „vnitřní trh, charakterizovaný zrušením překážek volného pohybu zboží, osob, služeb a kapitálu mezi členskými státy“ (čl. 3/1(c) SES). Žádné ustanovení Smlouvy však nezakazuje omezení pohybu zboží uvnitř členského státu, a proto jsou taková čistě vnitrostátní omezení přípustná, pokud se nedotýkají dovozu, vývozu nebo tranzitu zboží. Z judikatury Evropského soudního dvora vyplývá, že tzv. obrácená diskriminace, t.j. ukládání přísnějších opatření tuzemským výrobcům a obchodníkům, než jaké lze aplikovat na příslušníky jiných členských států, nespadá do působnosti komunitárního práva. Proto je přípustné požadovat jen po domácích výrobcích např. aby uváděli jisté údaje na etiketách zboží (např. másla), jež na dovezeném zboží být nemusí, stanovit jim vyšší kvalitativní normy, např. prodávat ementál jen s kůrkou anebo upravit ceny (francouzské knihy).

V budoucnu tedy přísnější české normy, uplatňované na zboží českého původu a prodávané uvnitř ČR budou moci být aplikovány. V SRN je tento problém aktuální zejména díky tamějšímu zákonu o čistotě piva (Reinheitsgebot), který nedovoluje konzervovat pivo chemickými aditivy, připouští jeho výrobu pouze z ječmene, sladu, chmelu a vody. Němečtí výrobci jej musí dodržovat, ale cizímu pivu nelze bránit ve vstupu na území SRN s odkazem na tuto německou normu.

Je pozoruhodné, že Evropský soudní dvůr povolil obrácenou diskriminaci i mimo volný pohyb zboží, zejména u volného pohybu osob a služeb.

Pavel Svoboda
Weinhold Legal

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
  • Naše limity se musí změnit !!!
    20.8.2003 13:51

    Máme se na co těšit. Z vlastní zkušenosti vím, že již nyní jsou zahraniční konkurenti zvýhodńováni oproti tuzemským firmám, ketré musí dodržovat naše mnohem přísnější limity ( na potraviny jsou oproti limitům v zahran. skutečně extrémní ). Pokud se náš stát "neprobere" může dojít k paradoxní situaci, že výroba bude přesunuta do zahraničí, kde se budou dodržovat tamní benevolentnější limity a hotová produkce bude dovezena do ČR. Jen nevím kdo zaměstná propuštěné zam. a ke stát vezme daně.
    Michal
Aktuální komentáře
13.12.2017
22:03Wall Street zakončila po Fedu nerozhodně, Caterpillar +4 %
20:23Janet Yellenová se loučí zvýšením sazeb Fedu. Dolar nad 1,1800 EURUSD
18:05Goldman prudce zvyšuje doporučení u učebnicového propadáku. Co se děje?
17:12Polský plán s Unipetrolem vytahoval Prahu do zeleného
17:07O2 odsouhlasila další dva roky zpětného odkupu vlastních akcií
16:24Dolaru pokazila vyčkávání na Fed nižší inflace  
15:21Unipetrol u historických maxim. Je správný čas na nabídku PKN a prodej akcií?  
14:47Jádrová inflace slábne. Zvýší pochybnosti Fedu?
14:32Prezident jmenoval menšinovou vládu Andreje Babiše
14:18STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:36Google je v Číně blokován. Centrum umělé inteligence tam ale otevře
11:47Jak nespravovat a neinvestovat státní peníze
11:16Rekordní měsíc Škody Auto táhly prodeje v Číně a východní Evropě
10:33Yellenová naposledy - dolar se připravuje na vyšší sazby  
9:15Rozbřesk: Čeká se na další růst sazeb Fedu a poslední vystoupení Janet Yellenové
8:58Evropské futures nerozhodné, čeká se na výsledek jednání Fedu  
8:33PKN Orlen chce získat nejméně 90 % v Unipetrolu. Nabízí 380 korun za akcii
6:31Fed, sazby a očekávání trhů. Situace se opakuje, říká Fidelity
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
8:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, m/m
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba