Polský klíčový ministr hospodářství Jerzy Hausner tvrdí, že země bude moci přijmout euro nejdříve v roce 2008, nejpozději 2009. Před několika měsíci přitom Polsko deklarovalo dřívější přijetí eura - to prosazoval ale ministr financí Kolodko, který před nedávnem kvůli sporům o rozpočtovou reformu rezignoval. Hausner říká, že není dobré obětovat ekonomickou stabilitu tomu, aby bylo euro přijato dříve, než ve zmíněný termín, resp. plnění Maastrichtských kritérií by mohlo "destabilizovat" ekonomiku. Jedno z Maastrichtských kritérií limituje schodek veřejných financí na 3% HDP, s tím bojuje i Česká republika, která chce do roku 2006 dostat deficit na 4,0% HDP.
Premiér Miller dal dříve najevo, že ekonomický růst a zaměstnanost jsou pro polskou vládu důležitější než konsolidace státního rozpočtu, kvůli které odstoupil Kolodko. Podle Hausnera by měla vysoká nezaměstnanost poklesnout v letech 2004 a 2005. Polská vláda by ráda zvýšila růst ekonomiky na 5%, což lze považovat za ambiciózní plán, na pořadu dne je také snížení korporátní daně o osm procent na konkurenceschopných 19%. Zavedení rovné daně ministr Hausner (sociálnědemokratické vládnoucí strany) připouští pouze v případě, že ji schválí odbory.
Hausner v souvislosti s posunutím termínu přijetí eura a snahou nastartovat vysoký ekonomický růst upozornil, že se rozpočtové deficity mohou v letech 2004 a 2005 dočasně zvyšovat! Vyšší výdaje však prý nelze považovat za vládní spotřebu, budou totiž spojené spíše s náklady na vstup do EU.
(zdroj: Reuters, Patria)
V naší anketě můžete jednoduše hlasováním vyjádřit svůj názor na připravovanou reformu veřejných financí v ČR. Otázka v Anketě zní Souhlasíte s návrhem rozpočtové reformy ve stávající podobě? Myšlenku a svoje mínění potom můžete rozvést v diskusi Fóra s názvem Povede rozpočtová reforma k pádu koaličního kabinetu?