Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Státní dluh ČR opět o několik desítek miliard vyšší

Státní dluh ČR opět o několik desítek miliard vyšší

16.6.2003 9:13
Autor: 

komentář doplněn
Státní dluh se ke konci 1. čtvrtletí zvýšil na 429,1 mld Kč z 395,9 mld. Kč na konci loňského roku. Informace o státním dluhu byla zveřejněna již 9. dubna, když se ministerstvo financí rozhodlo zveřejňovat duraci státního dluhu (vždy do osmi dnů od konce každého čtvrtletí), dnes ovšem přišlo ministerstvo financí s detailními údaji.

Zvýšení státního dluhu o 33,2 mld. Kč v průběhu prvního kvartálu není žádným překvapením. Ve třech aukcích státních dluhopisů, které se uskutečnily, byly celkem emitovány cenné papíry za 38 mld. Kč. V lednu ovšem skončila splatnost tříletého dluhopisu SD6,90/03, díky čemuž klesl objem dluhopisů v oběhu o 17,7 mld. Kč. V únoru musel stát splatit také pětiletý dluhopis SD14,85/03, což vedlo ke snížení objemu dluhopisů o dalších 5 mld. Kč. Nicméně celkem se objem dluhopisů v oběhu zvýšil o 15,3 mld. Kč. Dluhopisy se dnes na financování státního dluhu podílí z 55%. Vyšší než očekávaný schodek státního rozpočtu v 1. čtvrtletí (31,8 mld. Kč) vedl k nutnosti doplnit chybějící prostředky emisemi pokladničních poukázek. Jejich objem se zvýšil o 14,7 mld. Kč, čímž se pozastavil proces restrukturalizace státního dluhu spočívající ve snížení podílu krátkodobých dluhových instrumentů na financování státního dluhu. Pokladniční poukázky dnes financují státní dluh ze 42%. Schodek státních financí pomohla financovat také půjčka od Evropské investiční banky ve výši 3,3 mld. Kč.

V letošním roce očekáváme zvýšení státního dluhu na 520 mld. Kč (22% HDP). V roce 2004 by se mohl státní dluh přehoupnout přes 650 mld. Kč (25% HDP). Kromě vývoje samotného dluhu je potenciální hrozbou také výrazné zvýšení dluhů s vládními zárukami. Vláda již ručí za dluhy v hodnotě 594 mld. Kč.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data