Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývozní a dovozní ceny v březnu - reálná data o zahraničním obchodu nevěstí nic dobrého

Vývozní a dovozní ceny v březnu - reálná data o zahraničním obchodu nevěstí nic dobrého

16.5.2003 11:59
Autor: 

Podle dnes zveřejněných informací Českého statistického úřadu se v březnu dovozní ceny zvýšily o 0,2% a vývozní ceny o 0,5%. Meziroční pokles se tak snížil z -1,7% na -1,0% u dovozních cen a z -1,5% na -0,3% u vývozních cen. Směnné relace se meziročně zlepšily o 0,7%. dosáhl vliv zlepšení směnných relací na obchodní bilanci. Zlepšení směnných podle našeho propočtu snížilo březnové saldo obchodní bilance o 0,9 mld. Kč, tj. nebýt příznivého vývoje cen v zahraničním obchodu, nečinilo by březnové saldo 9,2 mld. Kč ale 10,1 mld. Kč.

Vzhledem k tomu, že se zveřejněná data příliš neodchýlila od našich projekcí, platí i nadále naše předpoklady o dopadu zahraničního obchodu na hrubý domácí produkt v 1. čtvrtletí letošního roku. Odhady bohužel nejsou příliš příznivé. Zatímco vývoz reálně rostl podobným tempem jako v posledním čtvrtletí loňského roku, tj. zhruba o 5,0%, tempo reálného růstu dovozu akcelerovalo z 4,4% na 7,0%. V průběhu celého loňského roku se příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP postupně snižoval ze 2 procentních bodů na začátku roku k -0,3 procentního bodu v posledním čtvrtletí. Negativní trend pokračuje i v letošním roce. V 1. čtvrtletí by měl příspěvek k růstu HDP dosáhnout zhruba minus dvou procentních bodů. Příznivé informace nepřinesly ani údaje z bilance služeb v 1. čtvrtletí. Loni v 1. čtvrtletí dosáhla bilance služeb přebytku 9,2 mld. Kč, letos pouze 0,9 mld. Kč. Příjmy v této části běžného účtu meziročně klesly o 21%, výdaje o 8%. Na základě čerstvých údajů z obou složek výkonové bilance jsme snížili náš odhad růstu hrubého domácího produktu v 1. čtvrtletí z 1,5% na 1,3%. Celoroční růst domácí ekonomiky by tak mohl dosáhnout pouze stejné hodnoty jako v loňském roce (2,0%), případně dokonce nižší.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data