Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Tržní pozice Slovenské spořitelny, dceřiné společnosti Erste Bank

04.04.2003 14:29
Autor: 

Erste Bank koupila na přelomu let 2000 a 2001 od slovenského Fondu národného majetku 87,2 % podíl ve Slovenské spořitelně (SLSP) za 411,3 mil. EUR. FNM má prodejní opci na zbývající 13% podíl. V červnu 2001 prodala Erste 20% podíl v SLSP EBRD za stejných podmínek jako při nákupu od FNM. Erste drží kupní opci na prodaný podíl, v současnosti drží 67,2 % akcií Slovenské spořitelny.

Bankovnímu trhu na Slovensku dominují tři banky – Slovenská spořitelna, Všeobecná úvěrová banka a Tatra banka, jejich tržní podíl je 51 % na bankovních aktivech a 64 % na primárních vkladech. SLSP je banka orientovaná převážně na retailovou klientelu, VÚB se tradičně zaměřuje na firemní zákazníky a Tatra banka agresivně proniká do obou segmentů.

Vedoucí pozice SLSP na trhu (v mnoha aspektech podobná pozici České spořitelny na českém bankovním trhu) podporuje rozsáhlá síť poboček (353) a největší počet zákazníků, a to 2,3 mil., následuje VÚB a Tatra banka s cca 1,1 resp. 0,4 mil. klientů. SLSP je největší bankou i co se týče velikosti celkových aktiv a je také nejznámější retailovou bankou na Slovensku. O pozici SLSP vypovídá i následující graf.


Poznámka: Poštovní banka obsluhuje své klienty na 1 600 poštách
Zdroj: SLSP, VUB, Tatra Banka, Patria Finance

SLSP má 27 % podíl na klientských vkladech (v prosinci 2002 to byly 174 mld. Sk), následuje VÚB (150 mld. Sk), předpokládáme, že v roce 2003 zůstanou podíly na trhu více méně stabilní. Podobně jako v případě České spořitelny, podíl vkladů na celkových aktivech Slovenské spořitelny (85 %, ve srovnání s 64 % pro bankovní sektor) je relativně levným zdrojem cizího kapitálu. Předpokládáme, že podíl nízko úročených depozit na celkových finančních zdrojích banky bude v dlouhodobém horizontu klesat pouze mírně, což by mohlo Slovenské spořitelně pomoci udržet relativně vysoké úrokové marže.

Jan Hájek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru