Koruna se stále drží v pásmu 31,40 až 31,60 Kč za euro, dnes se po včerejší pozitivní korekci vydala pro změnu směrem dolů a oslabuje na 31,53 Kč/EUR, když se zpočátku zdálo, že se udrží o několik haléřů silnější na 31,48. Dnešek je opět charakteristický absencí jakýchkoliv zpráv, které nepřicházejí z domácí ekonomiky ani ze světa. Zájem o obchodování a spekulaci na vzestup či pád české měny je tak velmi omezený, trh čeká na pondělní zahraniční obchod.
Podobná situace panuje i na srovnatelných devizových trzích. Tlaky na oslabování jsou dnes patrné jak u slovenské koruny (42,02 SKK/EUR), tak u maďarského forintu (246,20 HUF/EUR). Polský zlotý se během dopoledne stihnul také otočit směrem dolů na 4,152 PZL/EUR.
Americký dolar sice v noci posílil na 1,0680 USD za euro, nicméně dopoledne již oslabuje zpátky na 1,0723. Díky tomu začala koruna proti dolaru silnější, i když aktuálně mírně ustupuje a pohybuje se kolem 29,41 Kč/USD. Z počátku týdne poskytlo dolaru krátkodobou úlevu několik mírně pozitivních událostí týkajících se Iráku - zpráva H. Blixe, víkendová dohoda uvnitř NATO a pondělní summit EU. Nicméně sentiment na eurodolarovém trhu je stále takový, že investoři stále počítají spíše s válkou než s mírem, konflikt je jen oddalován. Z tohoto důvodu nepředpokládáme, že dolar v následujících dnech, ale i týdnech posílí výrazně pod 1,0700 USD/EUR.
Koruna podle našeho názoru zůstane stabilní v rozmezí 31,40 až 31,60 Kč za euro, přesáhne-li však kurz 31,60, mohla by koruna oslabit až do blízkosti 31,80 Kč za euro. Scénář oslabování ze současné úrovně je však méně pravděpodobný. K dolaru by měla česká měna také zůstat kolem současného kurzu, pravděpodobné je mírné posílení.
Radim Krejčí, Patria Online