Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek obchodní bilance překonává i nejtemnější představy

Schodek obchodní bilance překonává i nejtemnější představy

22.11.2002 9:24
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance se v říjnu propadla do schodku 18,1 mld. Kč a překonala tak i nevíce pesimistické odhady. Již počtvrté v řadě přesáhl schodek zahraničního obchodu desetimiliardovou hranici. Vývoz se meziročně snížil o 11%, dovoz klesl o 4,2%. Negativně se do obchodní bilance promítly nízká zahraniční poptávka a patrně také negativní vliv příliš rychlého reálného zhodnocení kurzu. Schodek za prvních 10 měsíců, jež činí 101,4 mld. Kč, je však stále o 15,3 mld. Kč nižší, než ve stejném období loňského roku.

Důležitou úlohu sehrály, jako po většinu letošního roku, cenové změny na obou stranách zahraničního obchodu. Právě ty jsou hlavním důvodem záporných meziročních změn vývozu i dovozu. Podíváme-li se na hodnoty vývozu a dovozu vyjádřené v eurech či dolarech, získáme trochu jiný obrázek. Dovoz se v eurovém vyjádření zvýšil o 4,9%, vývoz klesl o 2,5%. Odtud je zřejmé, že dochází nejen k nominálnímu prohloubení salda obchodí výměny, ale také k reálnému zhoršení situace. Nebýt zlepšení směnných relací za posledních dvanáct měsíců, schodek obchodní bilance by podle našeho odhadu těsně překonal dvacetimiliardovou hranici.

Co tedy stojí za negativním vývojem zahraničního obchodu? Souhra několika faktorů. Na předním místě stojí zahraniční poptávka. Hospodářská situace v zemích EU, a zejména Německu, není příliš příznivá. Optimismus z první poloviny letošního roku zůstal nenaplněn, produkční statistiky, stejně jako indikátory poptávky, vykazují smíšené výsledky, často s převahou negativních informací. Prognózy očekávající oživení hospodářského růstu byly odloženy na příští rok. Vývoz do EU se meziročně snížil o 14%, vývoz do Německa dokonce o 18,1%.

Zatímco pokles vývozu strojů a dopravních prostředků lze vysvětlit snížením vývozních cen, u vývozu spotřebního zboží toto vysvětlení nepomůže. Vývoz spotřebního zboží v říjnu meziročně poklesl o 19,8%. Slabá zahraniční poptávka se odráží také ve vývozu polotovarů určených k dalšímu zpracování za hranicemi naší republiky. Vývoz surovin, polotovarů a chemických výrobků se snížil o 14,9%. Nízká poptávka po automobilech v EU zase omezuje možnosti exportu domácího automobilového průmyslu na tyto trhy. Vývoz silničních vozidel se snížil o 10,1%.

Dalším faktorem, jež se ve stále vyšší míře negativně promítá do vývozních statistik, je nadměrné zhodnocení směnného kurzu. Za posledních dvanáct měsíců koruna posílila o 9% vůči euru a 16% k dolaru. Nominální efektivní kurz vykazoval v říjnu meziroční zhodnocení o 10,7%. Podobné hodnoty dosahuje také reálná apreciace kurzu. Pro značnou část firem vyvážejících svou produkci do zahraničí je takové posílení kurzu koruny výraznou komplikací. Nejvíce exponována jsou ta odvětví, kde hlavní nákladovou položkou jsou například mzdy placené v domácí měně. Za takové situace je obtížné vyvážit pokles příjmů snížením nákladů. Typickým odvětvím je například textilní průmysl. Dnešní data tyto úvahy potvrzují. Vývoz oděvů a textilních výrobků se snížil o 34,1%.

Jak již bylo uvedeno, dovoz se i nadále reálně zvyšuje. Kromě stále relativně příznivého vývoje domácí poptávky byly v říjnu důležité také sezónní faktory. Říjen je totiž měsícem, kdy se začíná navážet zboží pro předvánoční nákupní sezónu. Letos tento efekt podporuje otevírání nových nákupních center.

Schodek obchodní bilance je díky příznivému vývoji směnných relací stále nižší než v loňském roce. Pohled na reálné hodnoty však ukazuje, že se situace poměrně výrazně zhoršuje. To nezůstane bez odezvy v růstu hrubého domácího produktu, kde je čistý vývoz významnou položkou. Předchozí data naznačila, že ve 3. čtvrtletí můžeme očekávat poměrně výrazný negativní příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP. Dnešní data ukazují, že podobně tomu může být také ve 4. čtvrtletí.

Za celý letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance na úrovni 108 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %
11:05Evropské akcie stoupají. Dnešní data mohou ovlivnit očekávání před Fedem  
9:07Rozbřesk: Evropský automotive pod tlakem asijské konkurence a emisních cílů, sázky na 50bodové snížení sazeb Fedu dále vzrostly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba