Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek obchodní bilance překonává i nejtemnější představy

Schodek obchodní bilance překonává i nejtemnější představy

22.11.2002 9:24
Autor: 

komentář doplněn
Obchodní bilance se v říjnu propadla do schodku 18,1 mld. Kč a překonala tak i nevíce pesimistické odhady. Již počtvrté v řadě přesáhl schodek zahraničního obchodu desetimiliardovou hranici. Vývoz se meziročně snížil o 11%, dovoz klesl o 4,2%. Negativně se do obchodní bilance promítly nízká zahraniční poptávka a patrně také negativní vliv příliš rychlého reálného zhodnocení kurzu. Schodek za prvních 10 měsíců, jež činí 101,4 mld. Kč, je však stále o 15,3 mld. Kč nižší, než ve stejném období loňského roku.

Důležitou úlohu sehrály, jako po většinu letošního roku, cenové změny na obou stranách zahraničního obchodu. Právě ty jsou hlavním důvodem záporných meziročních změn vývozu i dovozu. Podíváme-li se na hodnoty vývozu a dovozu vyjádřené v eurech či dolarech, získáme trochu jiný obrázek. Dovoz se v eurovém vyjádření zvýšil o 4,9%, vývoz klesl o 2,5%. Odtud je zřejmé, že dochází nejen k nominálnímu prohloubení salda obchodí výměny, ale také k reálnému zhoršení situace. Nebýt zlepšení směnných relací za posledních dvanáct měsíců, schodek obchodní bilance by podle našeho odhadu těsně překonal dvacetimiliardovou hranici.

Co tedy stojí za negativním vývojem zahraničního obchodu? Souhra několika faktorů. Na předním místě stojí zahraniční poptávka. Hospodářská situace v zemích EU, a zejména Německu, není příliš příznivá. Optimismus z první poloviny letošního roku zůstal nenaplněn, produkční statistiky, stejně jako indikátory poptávky, vykazují smíšené výsledky, často s převahou negativních informací. Prognózy očekávající oživení hospodářského růstu byly odloženy na příští rok. Vývoz do EU se meziročně snížil o 14%, vývoz do Německa dokonce o 18,1%.

Zatímco pokles vývozu strojů a dopravních prostředků lze vysvětlit snížením vývozních cen, u vývozu spotřebního zboží toto vysvětlení nepomůže. Vývoz spotřebního zboží v říjnu meziročně poklesl o 19,8%. Slabá zahraniční poptávka se odráží také ve vývozu polotovarů určených k dalšímu zpracování za hranicemi naší republiky. Vývoz surovin, polotovarů a chemických výrobků se snížil o 14,9%. Nízká poptávka po automobilech v EU zase omezuje možnosti exportu domácího automobilového průmyslu na tyto trhy. Vývoz silničních vozidel se snížil o 10,1%.

Dalším faktorem, jež se ve stále vyšší míře negativně promítá do vývozních statistik, je nadměrné zhodnocení směnného kurzu. Za posledních dvanáct měsíců koruna posílila o 9% vůči euru a 16% k dolaru. Nominální efektivní kurz vykazoval v říjnu meziroční zhodnocení o 10,7%. Podobné hodnoty dosahuje také reálná apreciace kurzu. Pro značnou část firem vyvážejících svou produkci do zahraničí je takové posílení kurzu koruny výraznou komplikací. Nejvíce exponována jsou ta odvětví, kde hlavní nákladovou položkou jsou například mzdy placené v domácí měně. Za takové situace je obtížné vyvážit pokles příjmů snížením nákladů. Typickým odvětvím je například textilní průmysl. Dnešní data tyto úvahy potvrzují. Vývoz oděvů a textilních výrobků se snížil o 34,1%.

Jak již bylo uvedeno, dovoz se i nadále reálně zvyšuje. Kromě stále relativně příznivého vývoje domácí poptávky byly v říjnu důležité také sezónní faktory. Říjen je totiž měsícem, kdy se začíná navážet zboží pro předvánoční nákupní sezónu. Letos tento efekt podporuje otevírání nových nákupních center.

Schodek obchodní bilance je díky příznivému vývoji směnných relací stále nižší než v loňském roce. Pohled na reálné hodnoty však ukazuje, že se situace poměrně výrazně zhoršuje. To nezůstane bez odezvy v růstu hrubého domácího produktu, kde je čistý vývoz významnou položkou. Předchozí data naznačila, že ve 3. čtvrtletí můžeme očekávat poměrně výrazný negativní příspěvek zahraničního obchodu k růstu HDP. Dnešní data ukazují, že podobně tomu může být také ve 4. čtvrtletí.

Za celý letošní rok očekáváme schodek obchodní bilance na úrovni 108 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2017
12:10BMW postaví u Sokolova testovací dráhu za 200 milionů eur
12:08Summers krotí optimismus: Jsme jen v přechodném ekonomickém opojení
11:46Evropa mírně ztrácí, pod tlakem H&M (-15 %)
11:27EIB poskytne fondu Inven Capital přes miliardu Kč na investice do inovací
10:52Dolar pouze drží pozice, schvalování daňové reformy míří do finále  
10:37Ztrácí Putinomika na síle?
10:24Čtyři byty z deseti letos kupují investoři, vyplývá ze studie EKOSPOL
9:15Rozbřesk: ECB dál mává holubičími křídly. Inflace pod cílem nejméně do 2020
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m