Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomohlo by české ekonomice zavedení eura? (opakování)

Pomohlo by české ekonomice zavedení eura? (opakování)

30.09.2002 13:24
Autor: 

V médiích se opět rozvířila diskuse o možnostech zavedení eura v České republice. Viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer dnes (27.9.) prohlásil, že Češi budou moci používat euro jako vlastní měnu nejdříve v roce 2007. Obdobný termín zmiňuje také ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Podívejme se na několik aspektů spojených s přijetím eura.

Výhodou zavedení eura by bylo odstranění fluktuací směnného kurzu, a tedy snížení rizika pro firmy vyvážející či dovážející zboží, suroviny a materiály.

Čím je ekonomika otevřenější (tj. čím je vyšší podíl zahraničního obchodu na všech transakcích v ekonomice), tím je citlivější na změny kurzu. Česká ekonomika patří mezi velmi otevřené ekonomiky. Dovoz zboží a služeb dosáhl v loňském roce 74% HDP, vývoz 71% HDP. Dalším přínosem by bylo snížení transakčních nákladů pro firmy i domácnosti, ať již v podobě poplatků ve směnárnách či poplatky za vedení devizových účtů.

Nevýhodou je částečná ztráta autonomie hospodářské politiky umožňující vyhlazovat cyklické výkyvy domácí ekonomiky. Výhled vývoje veřejných rozpočtů v nejbližších letech nedává příliš šancí, aby fiskální politika začala plnit úlohu stabilizační hospodářské politiky. Tuto úlohu dnes plní především měnová politika a po zavedení eura o tuto možnost v podstatě přijdeme.

Dalším problémem je proces konvergence cenových hladin. Po zavedení eura by na sebe tíhu konvergence cenových hladin musela převzít inflace. Vzhledem k tomu, že u obchodovatelného zboží stále existují rozdíly v cenových hladinách v ČR a EU v desítkách procent, lze předpokládat postupné sbližování cen v této oblasti. ČNB by tak patrně na určitou dobu musela rezignovat na desinflační a následně stabilizační strategii obsaženou v jejích inflačních cílech a dlouhodobé měnové strategii. Je otázkou, zda se nepromítne několik let vyšší inflace do inflačních očekávání a mzdových požadavků. Domácímu firemnímu sektoru by se náklady spojené s reálnou apreciací měny, která je pouze jiným vyjádřením konvergence cenových hladin, nakonec stejně nevyhnuly, jen by nepřišly od nominálního směnného kurzu, ale růstu cenové hladiny a mezd. Je zřejmé, že zavedení eura má své přínosy a náklady. Změna měny je sama o sobě pouze administrativní opatřením. Díky zavedení nové rigidity (kotvy) do ekonomického systému může mít i reálné ekonomické důsledky, pozitivní i negativní. Nemůžeme však očekávat, že zásadně změní stav české ekonomiky. K tomu je potřeba nejen administrativních změn, ale reálných ekonomických změn, tj. zvýšení tempa růstu produktivity práce a potenciálního produktu české ekonomiky. A to za nás výměna korun za eura neudělá.

Na závěr ještě malá poznámka. Zavedení eura by mělo předcházet splnění maastrichtských kritérií. Podle dosavadních informací o fiskálních záměrech současné vlády nebudeme v roce 2006 schopni dostát kritériu, jež se týká rozpočtového deficitu. Jak to bude po tomto roce, je ve hvězdách, resp. v rukou příští vlády. Pokud se však do roku 2010 nedočkáme skutečné reformy veřejných rozpočtů, nebudeme schopni splnit ani druhé fiskální kritérium týkající se veřejného dluhu. Za takové situace by diskuse o tom, kdy vstoupit do eurozóny byla zcela zbytečná.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Stitch Fix Inc (01/21 Q2, Aft-mkt)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y