Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pomohlo by české ekonomice zavedení eura? (opakování)

Pomohlo by české ekonomice zavedení eura? (opakování)

30.09.2002 13:24
Autor: 

V médiích se opět rozvířila diskuse o možnostech zavedení eura v České republice. Viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer dnes (27.9.) prohlásil, že Češi budou moci používat euro jako vlastní měnu nejdříve v roce 2007. Obdobný termín zmiňuje také ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok. Podívejme se na několik aspektů spojených s přijetím eura.

Výhodou zavedení eura by bylo odstranění fluktuací směnného kurzu, a tedy snížení rizika pro firmy vyvážející či dovážející zboží, suroviny a materiály.

Čím je ekonomika otevřenější (tj. čím je vyšší podíl zahraničního obchodu na všech transakcích v ekonomice), tím je citlivější na změny kurzu. Česká ekonomika patří mezi velmi otevřené ekonomiky. Dovoz zboží a služeb dosáhl v loňském roce 74% HDP, vývoz 71% HDP. Dalším přínosem by bylo snížení transakčních nákladů pro firmy i domácnosti, ať již v podobě poplatků ve směnárnách či poplatky za vedení devizových účtů.

Nevýhodou je částečná ztráta autonomie hospodářské politiky umožňující vyhlazovat cyklické výkyvy domácí ekonomiky. Výhled vývoje veřejných rozpočtů v nejbližších letech nedává příliš šancí, aby fiskální politika začala plnit úlohu stabilizační hospodářské politiky. Tuto úlohu dnes plní především měnová politika a po zavedení eura o tuto možnost v podstatě přijdeme.

Dalším problémem je proces konvergence cenových hladin. Po zavedení eura by na sebe tíhu konvergence cenových hladin musela převzít inflace. Vzhledem k tomu, že u obchodovatelného zboží stále existují rozdíly v cenových hladinách v ČR a EU v desítkách procent, lze předpokládat postupné sbližování cen v této oblasti. ČNB by tak patrně na určitou dobu musela rezignovat na desinflační a následně stabilizační strategii obsaženou v jejích inflačních cílech a dlouhodobé měnové strategii. Je otázkou, zda se nepromítne několik let vyšší inflace do inflačních očekávání a mzdových požadavků. Domácímu firemnímu sektoru by se náklady spojené s reálnou apreciací měny, která je pouze jiným vyjádřením konvergence cenových hladin, nakonec stejně nevyhnuly, jen by nepřišly od nominálního směnného kurzu, ale růstu cenové hladiny a mezd. Je zřejmé, že zavedení eura má své přínosy a náklady. Změna měny je sama o sobě pouze administrativní opatřením. Díky zavedení nové rigidity (kotvy) do ekonomického systému může mít i reálné ekonomické důsledky, pozitivní i negativní. Nemůžeme však očekávat, že zásadně změní stav české ekonomiky. K tomu je potřeba nejen administrativních změn, ale reálných ekonomických změn, tj. zvýšení tempa růstu produktivity práce a potenciálního produktu české ekonomiky. A to za nás výměna korun za eura neudělá.

Na závěr ještě malá poznámka. Zavedení eura by mělo předcházet splnění maastrichtských kritérií. Podle dosavadních informací o fiskálních záměrech současné vlády nebudeme v roce 2006 schopni dostát kritériu, jež se týká rozpočtového deficitu. Jak to bude po tomto roce, je ve hvězdách, resp. v rukou příští vlády. Pokud se však do roku 2010 nedočkáme skutečné reformy veřejných rozpočtů, nebudeme schopni splnit ani druhé fiskální kritérium týkající se veřejného dluhu. Za takové situace by diskuse o tom, kdy vstoupit do eurozóny byla zcela zbytečná.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data