Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Srovnání mzdové úrovně v ČR, střední Evropě a Německu

Srovnání mzdové úrovně v ČR, střední Evropě a Německu

11.3.2002 16:35
Autor: 

V souvislosti s dnes zveřejněnými údaji o mzdách v České republice, jsme se poohlédli po obdobných datech v okolních zemích. Jak jsme již psali, průměrná hrubá mzda v ČR činila v loňském roce 14 642 Kč. V Polsku stejný ukazatel dosáhl v loňském roce hodnoty 2 063 zlotých. Maďarský celoroční průměr průměrné hrubé mzdy je 103 558 forintů. Slovenský statistický úřad zveřejní údaje o 4. čtvrtletí a celoroční údaje o mzdách až 14. března. Průměr za první tři čtvrtletí činí 11 820 slovenských korun. Stejně tak v Německu jsou k dispozici pouze údaje za 3. čtvrtletí, kdy průměrná hrubá mzda činila 2759 eur.

Takto si však data těžko srovnáme. Podívejme, jak by vypadaly mzdy v uvedených zemích, kdyby se vyplácely v českých korunách. Nejdříve použijeme k převodu průměrného devizového kurzu. Podle očekávání by nejvíce vydělávali Němci: 93 972 Kč. Na druhém místě by byli polští zaměstnanci s průměrnou mzdou 19 151 Kč. Dále by následovali Češi se zmíněnými 14 642 Kč následováni Maďary s 13 742 Kč. Poslední jsou Slováci s méně než desetitisícovým platem (9 296 Kč).

Pokud bychom chtěli být spravedlivější, měli bychom se podívat také na rozdíly v cenových hladinách v jednotlivých zemích. Předpokládejme, že jsme v ČR nakoupili spotřební zboží za rovných 100 Kč. Podle výpočtů OECD bychom v roce 2001 na nákup stejného zboží potřebovali v Německu 205 Kč, v Polsku 130 Kč, v Maďarsku 107 Kč a na Slovensku by nám stačilo pouze 83 Kč.

Pokud vezmeme při porovnávání průměrných mezd do úvahy rozdíly v cenových hladinách, potom jsou výsledky následující: při přepočtu podle parity kupní síly by mzda vyjádřená v Kč činila: 39 956 Kč v Německu, 14 795 Kč v Polsku (37% německé úrovně), 14 642 Kč v ČR (37% německé úrovně), 12 667 Kč v Maďarsku (32% německé úrovně) a 11 091 Kč na Slovensku (28% německé úrovně).

V rámci střední Evropy tedy patříme spíše mezi bohatší, k Německu však máme stále velmi daleko. Zohlednění nižší domácí cenové hladiny zmírní rozdíly mezi mzdami v ČR a Německu jen částečně. A jak to změnit? Dosáhnout a udržet trvale rychlejší růst produktivity práce umožňující růst mezd bez inflačních rizik a prohloubení vnější nerovnováhy.

David Marek

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • Připomínka
    3.6.2002 13:03

    Vážený pane Marku, nemohu polemizovat s Vašimi závěry, na to nemám odpovídající přístup k informacím, ale vycházím z článků v ekonomickém tisku v posledním roce. Viděl jsem statistická data porovnávající HDP na 1 obyvatele podle parity kupní síly mezi různými státy v Evropě. Česká republika byla zhruba na úrovni 62 % průměru EU. Pokládám za nepravděpodobné, že průměrná mzda podle parity kupní síly (asi se Váš výzkum dá takto nazvat) by se tak razantně lišil od poměru HDP, i když Německo bude jistě patřit k nejbohatším státům v EU, ale na co bychom pak pracovali, kdyby se HDP nepromítl ve mzdách? Máte pro to vysvětlení?
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
ARM Holdings PLC (09/16 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů