Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Brambory, inflace a úrokové sazby

22.01.2002 16:55
Autor: 

Tato na první pohled dadaistická kompozice má svou ekonomickou racionalitu. Mnohým může přijít komické, že se makroekonomové zabývají bramborami nejen při obědě, ale také v práci u počítače. Nepodceňujme však brambory! Jejich váha ve spotřebním koši, na němž se měří inflace, činí 0,2% a výrobky z brambor se podílí na spotřební koši desetinou procenta. Důležité jsou však cenové změny této komodity. V době nástupu ranných brambor na trh (a do koše ČSÚ) vyletí cena brambor v průběhu měsíce o desítky (téměř stovky) procent. Například loni v červnu brambory podražily o 173%. Tentokrát však ceny brambor ovlivní jiný faktor než pravidelné sezónní změny.

Podle informací Ministerstva zemědělství bude na jaře letošního roku nedostatek konzumních brambor na českém trhu. Důvodem je pokles osázené plochy v loňském roce. Zatímco v roce 1999 bylo osázeno 71,5 tis. hektarů, v roce 2000 se osázená plocha snížila na 69,2 tis. hektarů. Hektarový výnos se však zvýšil z 21,3 tun na hektar v roce 1999 na 17,4 tun na hektar v roce 2000 (tj. o 8%). Celková produkce brambor se tak zvýšila o 4,9% (na 1 476 tis. tun). Důsledkem byl přebytek brambor v jarních měsících roku 2001. Snížil se dovoz brambor a přebytky musely být využity k výrobě škrobu. Dalším efektem přebytku brambor na trhu byl pokles cen. Reakcí pěstitelů brambor byla redukce osázené plochy v roce 2001 na historicky nejnižší úroveň: 54,3 tis. hektarů. Ve srovnání s rokem 2000 to je o 21,5% méně! Podle odhadu Ministerstva zemědělství by zároveň mělo dojít k poklesu hektarového výnosu na 20,9 tun (pokles o 1,8%). Z obou informací je možné dopočítat, že produkce brambor byla v loňském roce výrazně nižší než v letech předchozích a měla by činit pouze 1 134 tis. tun., tj. meziroční pokles o 23%!. Tím však výčet negativních informací v analýze Ministerstva zemědělství nekončí. V průběhu loňského roku bylo po celou dobu vegetačního období brambor nepříznivé počasí, díky čemuž se zhoršila kvalita sklízených brambor. Na jaře letošního roku by tak měl být nedostatek domácích zásob brambor. Tento fakt a nutnost dovozu brambor budou mít jednoznačný důsledek - růst cen brambor.

Podle informací Ministerstva zemědělství se kilogram brambor v maloobchodní síti nyní prodává za 18-20 Kč. Podle posledního průzkumu ČSÚ se 14.ledna kilogram brambor prodával za 11,6 Kč. Loni v lednu se kilo brambor v průměru prodávalo za 7,2 Kč. Pokud by se potvrdily údaje Ministerstva zemědělství, představoval by meziroční cenový nárůst u brambor 165%! Při zmíněné váze brambor ve spotřebním koši by dopad na inflaci činil 0,3 procentního bodu. Navíc je potřeba počítat se sekundárními dopady, tj. růstem cen výrobků z brambor (hranolky, brambůrky, knedlíky v prášku, škrob atd.) a růstem cen v restauracích.

Zajímavý je vývoj cen brambor také z pohledu meziměsíční inflace v lednu. Po zohlednění změn regulovaných cen a vývoje cen pohonných hmot naše prognózy ukazují na meziměsíční růst indexu spotřebitelských cen o 1,3% (tuto prognózu bychom mohli nazvat "bramborově podmíněná prognóza", což by jistě zpestřilo jinak strohý slovník ekonomických komentářů). Ovšem v případě zahrnutí cen brambor indikovaných Ministerstvem zemědělství by inflace v lednu mohla být o 0,2 procentního bodu vyšší.

Strategie ČNB je postavena na cílování inflace. Představme si situaci, kde inflace, resp. inflační prognóza dlí v horní polovině cílového pásma. Do toho přijde tato informace o bramborách, která zvýší prognózu inflace nad inflační cíl. Měla by ČNB zvýšit úrokové sazby, aby splnila svůj závazek? Možnosti jsou dvě. ČNB buď může zvýšit úrokové sazby a snížit inflace v jiných segmentech spotřebního koše nebo použít institutu výjimek z plnění inflačního cíle. ČNB si na tomto místě naštěstí ponechala otevřená vrátka. Na seznamu výjimek jsou výrazné změny v podmínkách zemědělské výroby s dopadem na ceny zemědělských výrobců. Abychom se vyhnuli komplikacím při odhadování základního inflačního trendu, jež vyplývají z vysoké proměnlivosti cen zemědělské produkce, používáme cenový index Patria Core Inflation (viz graf Patria Core Inflation Index), o němž jsme již na našich stránkách psali.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren
12:10Microsoft na vlně AI oznamuje zpětný odkup akcií v hodnotě 60 miliard USD a zvyšuje dividendu o 10 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
20:00USA - Jednání Fedu, základní sazba