Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Argentina musí devalvovat a restrukturalizovat svůj dluh. Co bude dál?

4.1.2002 15:34
Autor: 

Argentina včera vyhlásila platební neschopnost a oznámila, že nezaplatila splatnou částku 28 mil. USD u jednoho ze svých dluhopisů denominovaného v italských lirách. Celkový dluh Argentiny činí 141 mld. USD a vyhlášení platební neschopnosti této země je největším státním bankrotem v historii. Co čeká Argentinu v nejbližších dnech a měsících? Jak se dostat z krize? Je zřejmé, že žádné bezbolestné řešení neexistuje. Krátkodobá záchranná řešení jsou vyčerpána. Bez potřebných reforem Argentině nikdo nepůjčí a za stávajícího stavu se Argentinská ekonomika vzchopit nedokáže. Nová vláda vedená prezidentem Eduardem Duhaldem bude nucena opustit fixaci kursu argentinského pesa k dolaru, která byla zavedena v roce 1991. Jen tak bude možné vyvézt argentinskou ekonomiku z krize a opět získat důvěru věřitelů včetně Mezinárodního měnového fondu. Poslední informace hovoří o tom, že by kurz argentinského pesa vůči dolaru měl být devalvován z 1,0 na 1,4. V nejbližších dnech a měsících sice devalvace prohloubí argentinskou krizi, ve střednědobém a dlouhodobém horizontu však umožní obnovení hospodářského růstu. Devalvace bude znamenat znehodnocení úspor argentinských domácností, zvýšení cen dováženého spotřebního zboží a surovin, snížení kupní síly platů vyplácených v argentinské měně. Situaci navíc ztěžuje fakt, že úvěry a hypotéky byly často poskytovány v dolarech, takže devalvace pesa by zvýšila hodnotu těchto dluhů vyjádřenou v domácí měně. Za těchto podmínek nelze očekávat oživení spotřebitelské poptávky a rychlé oživení ekonomiky. Tento vývoj není jen projekcí budoucnosti, ale pomalu se stává realitou. Argentinské obchody již začaly zvyšovat své ceny jako prevenci před očekávanou devalvací měny. Argentinská vláda plánuje stanovit maximální ceny vybraného zboží a služeb, aby zmírnila sociální dopady devalvace a omezila nárůst inflace. Uvažuje se především o cenách léčiv a paliv.

Devalvace by však měla snížit pracovní náklady, zvýšit konkurenceschopnost argentinského vývozu a pomoci tak opět nastartovat hospodářský růst. Bez devalvace také nebude možné uvolnit depozita argentinských občanů v bankách. Devalvace je navíc nezbytnou součástí nového hospodářského plánu argentinské vlády přijatelného pro zahraniční investory. Pro Argentinu bude důležité s pomocí důvěryhodného hospodářského programu přesvědčit věřitele k restrukturalizaci jejího zahraničního dluhu tak, aby jej byla schopna splácet. V případě dostatečné snahy argentinské vlády již pomoc přislíbil MMF a nabídla se také EU. MMF by měl také obnovit program, kde Argentině umožňuje čerpat až 22 mld. USD. Tento program byl začátkem prosince pozastaven. Nezbytná opatření v čele s devalvací však budou mimořádně nepopulární a pro vládu bude velmi obtížné vysvětlit občanům nezbytnost těchto kroků. Napětí v argentinských ulicích ještě neochladlo. Dnes jedná prezident Eduardo Duhalde s poslanci své Peronistické strany, odborovými svazy a zástupci některých firem o podpoře nezbytných ekonomických reforem, které musí být schváleny parlamentem.

(David Marek)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data