Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

EK odhadla vliv útlumu v EU na kandidáty vstupu

21.11.2001 18:07
Autor: 

Hospodářské zpomalení ve vyspělých tržních ekonomikách se negativně projevuje mj. snížením dosažitelného tempa růstu HDP v kandidátských zemích. O kvantifikaci této nekontroverzní pravdy se dnes pokusila Evropská komise (EK).

Pozitivně pro náš region vyznívá názor, že ekonomický útlum zde nebude podle EK tak dramatický jako v EU. Průměrný růst HDP deseti kandidátů očekává EK v letech 2001 i 2002 ve výši +3,1 %, v roce 2003 pak dokonce +4,1 %.

Segmentem, kde se zpomalení růstu v EU projeví skutečně markantně, má být vývoz, jehož dynamika by se měla podle předpokladů EK snížit z necelých 12 % v roce 2000 na cca +4 % v letech 2001-2002. Pokud jde o dovoz, do jeho nominální výše se příznivě promítne pokles cen energií, především ropy, v důsledku snížení světové poptávky. EK předpokládá, že nehledě na ekonomické zpomalení budou investoři z EU i nadále rádi podnikat v kandidátských zemích, neboť vyšší ziskovost tam docilovaná podpoří obtížnější podnikání v jejich mateřských zemích.

Nejvýraznější zpomalení ekonomického růstu očekává EK v Polsku: růst HDP by tam měl poklesnout ze 4 % v roce 2000 na 1,5 % v roce 2001 a 1,9 % v roce 2002. Dynamika hospodářského růstu České republiky, Slovenska a Rumunska se má sice také snížit oproti původním předpokladům, má však přesáhnout úroveň roku 2000. Baltské země si podle EK udrží solidní růst v první řadě díky relativnímu zdraví ruské ekonomiky.

Hospodářský útlum v EU pomůže podle EK v kandidátských zemích dále snížit inflaci, vyžádá si však určitou cenu v podobě vyšší míry nezaměstnanosti: výjimkou z posledně uvedeného trendu by měla být Česká republika a Maďarsko.

(Martin Kupka)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data