Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ÚOHS: Bankovním trhům chybí více transparentnosti a méně omezení

17.07.2006 14:02
Autor: 


Především více transparentnosti a méně omezení si přejí vidět na trzích retailového bankovnictví a platebních systémů soutěžní úřady z 28 evropských států, které spolupracují v rámci Sdružení evropských soutěžních úřadů (European Competition Authorities – ECA). Vyplývá to ze zprávy o soutěžních problémech na trzích retailového bankovnictví a platebních systémů v EU, kterou vytvořila pracovní skupina ECA, na jejíž činnosti se podílel i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) České republiky.

Zpráva identifikuje společné soutěžní problémy, a to především v oblastech mobility spotřebitelů, přístupu k platebním systémům a fungování jednotného evropského platebního prostoru (Single European Payment Area - SEPA). Stav soutěže na trzích retailového bankovnictví má vzhledem k velkým překážkám vstupu nových soutěžitelů, vysokého stupně koncentrace, existenci síťových efektů, nedostatku transparentnosti a vysokých nákladů pro spotřebitele při změně banky dle většiny národních soutěžních úřadů daleko k dokonalosti. Nedostatek transparentnosti, obvykle se projevující v neschopnosti spotřebitele porovnat jednotlivé služby, přispívá k nízké úrovni mobility zákazníků. Navíc banky změnu finančního ústavu zákazníkům ztěžují, prodražují či prodlužují. Pracovní skupina proto k povzbuzení mobility navrhuje prosadit snížení poplatků při změně banky. V tomto směru lze zaznamenat v posledních letech pozitivní trend v ČR, který je možné dát do souvislosti s šetřením a posléze správním řízením ÚOHS v dané oblasti. Dále ECA doporučuje zavedení konzistentního systému transparentních pravidel, jež umožní spotřebitelům a malým a středním podnikům porovnat retailové bankovní produkty a zavést prostředky usnadňující změnu banky (např. srovnávací internetové stránky, statistiky), což je také jeden ze závěrů, který doporučoval ÚOHS již ve své výroční zprávě z roku 2004.

Ve správě a přístupu k platebním systémům existují v některých státech zbytečně vysoké bariéry, které mohou být dále posilovány ochranářskými podmínkami pro přístup a vázáním platebních služeb. K většímu otevření národních platebních trhů by mělo dopomoci zavedení transparentních a otevřených platebních standardů a objektivních kritérií pro členství v platebních systémech, jednoznačné právní oddělení managementu a vlastnictví pravidel přístupu do platebních schémat či „demontáž“ dodávaných platebních služeb.

Jednotný evropský platební systém není doposud ze soutěžního hlediska příliš prozkoumán. Národní soutěžní úřady však podporují snahu Evropské komise o větší otevření, transparentnost a soudržnost evropských platebních systémů prostřednictvím nového právního rámce pro platby na vnitřním trhu. Tento rámec by měl být ještě posílen, aby zabezpečil transparentní a nediskriminační podmínky přístupu ke službám infrastruktury. Současně se soutěžní úřady zavázaly k výraznější aktivitě ve vztahu k SEPA, aby byl zajištěn prospěch všech účastníků plynoucí ze soutěže v rámci jednotného evropského platebního prostoru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university