Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ÚOHS: Bankovním trhům chybí více transparentnosti a méně omezení

17.7.2006 14:02
Autor: 


Především více transparentnosti a méně omezení si přejí vidět na trzích retailového bankovnictví a platebních systémů soutěžní úřady z 28 evropských států, které spolupracují v rámci Sdružení evropských soutěžních úřadů (European Competition Authorities – ECA). Vyplývá to ze zprávy o soutěžních problémech na trzích retailového bankovnictví a platebních systémů v EU, kterou vytvořila pracovní skupina ECA, na jejíž činnosti se podílel i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) České republiky.

Zpráva identifikuje společné soutěžní problémy, a to především v oblastech mobility spotřebitelů, přístupu k platebním systémům a fungování jednotného evropského platebního prostoru (Single European Payment Area - SEPA). Stav soutěže na trzích retailového bankovnictví má vzhledem k velkým překážkám vstupu nových soutěžitelů, vysokého stupně koncentrace, existenci síťových efektů, nedostatku transparentnosti a vysokých nákladů pro spotřebitele při změně banky dle většiny národních soutěžních úřadů daleko k dokonalosti. Nedostatek transparentnosti, obvykle se projevující v neschopnosti spotřebitele porovnat jednotlivé služby, přispívá k nízké úrovni mobility zákazníků. Navíc banky změnu finančního ústavu zákazníkům ztěžují, prodražují či prodlužují. Pracovní skupina proto k povzbuzení mobility navrhuje prosadit snížení poplatků při změně banky. V tomto směru lze zaznamenat v posledních letech pozitivní trend v ČR, který je možné dát do souvislosti s šetřením a posléze správním řízením ÚOHS v dané oblasti. Dále ECA doporučuje zavedení konzistentního systému transparentních pravidel, jež umožní spotřebitelům a malým a středním podnikům porovnat retailové bankovní produkty a zavést prostředky usnadňující změnu banky (např. srovnávací internetové stránky, statistiky), což je také jeden ze závěrů, který doporučoval ÚOHS již ve své výroční zprávě z roku 2004.

Ve správě a přístupu k platebním systémům existují v některých státech zbytečně vysoké bariéry, které mohou být dále posilovány ochranářskými podmínkami pro přístup a vázáním platebních služeb. K většímu otevření národních platebních trhů by mělo dopomoci zavedení transparentních a otevřených platebních standardů a objektivních kritérií pro členství v platebních systémech, jednoznačné právní oddělení managementu a vlastnictví pravidel přístupu do platebních schémat či „demontáž“ dodávaných platebních služeb.

Jednotný evropský platební systém není doposud ze soutěžního hlediska příliš prozkoumán. Národní soutěžní úřady však podporují snahu Evropské komise o větší otevření, transparentnost a soudržnost evropských platebních systémů prostřednictvím nového právního rámce pro platby na vnitřním trhu. Tento rámec by měl být ještě posílen, aby zabezpečil transparentní a nediskriminační podmínky přístupu ke službám infrastruktury. Současně se soutěžní úřady zavázaly k výraznější aktivitě ve vztahu k SEPA, aby byl zajištěn prospěch všech účastníků plynoucí ze soutěže v rámci jednotného evropského platebního prostoru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  
10:30V klidném vakuu na pražské burze si nejlépe vede VIG

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data