Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

24.10.2006 12:56
Autor: 

Slovensko
Posilnenie koruny sa odrazilo i na dlhopisovom trhu. Výnosová krivka poklesla po celej dĺžke. Najväčší posun nastal na krátkom konci krivky, kde výnosy poklesli o 15 bps. Dlhý koniec krivky išiel dolu približne o 6 bps. Na budúci týždeň nie sú na programe žiadne čísla či udalosti, ktoré by boli pre trh významné. Obchodníci budú čakať na zasadnutie NBS, ktoré sa uskutoční 31. októbra. Guvernér NBS Šramko v piatok povedal, že stále cíti potrebu sprísňovania menovej politiky. Po výraznom posilnení koruny a priaznivejšom inflačnom výhľade väčšina trhu predpokladá, že sadzby zostanú nezmenené. Centrálna banka však už v minulosti viackrát prekvapila. Naposledy minulý mesiac, keď zdvihla sadzby len o 25 bps, hoci konsenzus bol nastavený na 50-bodové zvýšenie. Preto sa ani po guvernérových slovách nedá vylúčiť ďalší pohyb sadzieb smerom hore.

Šéf agentúry pre riadenie dlhu a likvidity D. Bytčánek povedal, že v tomto roku už možno nebudú vydané korunové dlhopisy, záležať však bude od trhových podmienok. Okrem toho ARDAL uvažuje, že na začiatku budúceho roka vydá nové 20-ročné eurobondy, pokiaľ bude dostatočný dopyt. Ak nie, uskutočnila by sa emisia 10-ročných dlhopisov. Bližšie detaily zatiaľ neboli oznámené. Celkovo si ministerstvo na budúci rok plánuje požičať 100 mld. Sk, z čoho 40-60 mld. Sk chce získať emitovaním korunových dlhopisov. Na budúci rok je pritom splatných 54,3 mld. Sk.

Polsko
Polské dluhopisy se v předešlém období vyvíjely podobně jako polská měna, v prvních dnech rostly výnosy o cca pět bodů pro pěti a desetileté dluhopisy, později se i zde investoři vrátili na trh a poslali výnosovou křivku pod pondělní otevírací hodnoty. Trh však prakticky nereagoval ani na politické nebo ekonomické události. Konkrétně výnosy nevzaly v úvahu ani průmyslovou výrobu, která byla výrazně silnější, než se očekávalo.

Hlavní událostí tohoto týdne bude bezpochyby zasedání Výboru pro měnovou politiku, a to i když se sazby nezmění. Členové Výboru však budou mít příležitost seznámit se s inflační prognózou centrální banky. Současná mírně vyšší inflace, než dosud centrální banka očekávala, určitě v nové prognóze posune vývoj indexu spotřebitelských cen výše. Jak jsme již zmínili, tento týden nečekáme změnu sazeb, ta by byla při současné inflaci, stabilních cenách potravin a klesající ceně ropy předčasná. Jestliže však prognóza ve střednědobém horizontu ukáže na zvyšující se inflaci, lze očekávat ostřejší komentář a možnost zvýšení sazeb začátkem příštího roku. Podle našeho základního scénáře však předpokládáme, že se doprovodný komentář nebude od toho minulého příliš lišit, a proto lze sotva očekávat výraznější reakci trhu. Za takové situace vzrůstá úloha událostí na zahraničních trzích, k nim bude patřit především zasedání amerického Fedu a nejnovější americké statistiky.

Maďarsko
Domácí scéna poskytovala maďarským dluhopisům minulý týden jen malou inspiraci, a tak dluhopisy více méně kopírovaly vývoj forintu. V první polovině týdne mírně oslabily, ale ve čtvrtek následovaly forint v jeho strmém posilování. Výnosy tak celkově poklesly s výjimkou tříměsíčního, jehož výnos mírně vzrostl o 10-15 bazických bodů.

Hlavní událostí příštího týdne bude zasedání maďarské centrální banky, které se netradičně koná v úterý, protože v pondělí je v Maďarsku 50. výročí povstání proti komunismu a trhy jsou zavřené. Pokud se naplní naše očekávání a MNB zvedne sazby o 25 bazických bodů, bude dopad na dluhopisy minimální. V případě 50 bodového zvýšení, by krátký konec křivky měl jít vzhůru, zatímco dlouhý konec opačným směrem.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data