Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šimáček: Český finanční trh projde kvůli EU nebývalou změnou

Šimáček: Český finanční trh projde kvůli EU nebývalou změnou

19.4.2007 14:42
Autor: ČTK

Praha 19. dubna (ČTK) - Český finanční trh čeká zřejmě již od podzimu jedna z nejrozsáhlejších změn za mnoho let. Nové evropské směrnice, zejména směrnice o trzích finančních nástrojů, budou mít dopad na dvě třetiny zákona o podnikání na kapitálovém trhu o téměř 300 stranách. Hlavním cílem by mělo být zvýšení konkurence a zlevnění nákladů klientům. V rozhovoru pro ČTK to řekl náměstek ministra financí Milan Šimáček.

"Dramaticky se změní poměry. Nepochybně je to největší změna za mnoho let, která se vůbec na kapitálovém, finančním trhu realizuje," uvedl Šimáček.

Pro investory by se měly podmínky zlepšit minimálně v zajištění jejich dostatečného informování. Klienti obchodníků s cennými papíry budou muset procházet vstupním testem, na základě kterého se rozhodne o investicích. Zákazníci se budou dělit na profesionální investory a drobné investory. Objednávky by se měly vyřizovat za nejlepších cenových podmínek.

Dále se zlepší podmínky přeshraničního obchodování, zavedou vícestranné obchodní systémy a zvýšit by se měla kvalita investičních zprostředkovatelů, kterých jsou desetitisíce. Požadavky na burzu a mimoburzovní trhy se změní. Pro účastníky finančního trhu to samozřejmě bude znamenat velké náklady. "Myslím ale, že podmínky na finančním trhu se posunou správným směrem," řekl Šimáček.

Nový zákon o podnikání na kapitálovém trhu a další návazné předpisy by měly vstoupit v platnost od 1. listopadu. Účastníci trhu budou mít dostatečnou dobu na přizpůsobení novým podmínkám. Čas se ale stává čím dál větším nepřítelem. Návrh byl teprve předložen do meziresortního připomínkového řízení a poté by měl být předán vládě. ČR by ale podle Šimáčka nechtěla být mezi těmi členy EU, kteří termín transpozice směrnice, na finančním trhu známé pod zkratkou MiFID, nestihnou.

Váš názor
 • Spím či bdím?
  20.4.2007 6:04

  Klienti obchodníků s cennými papíry budou muset procházet vstupním testem ... Budu testovanej, jestli smím obchodovat? A co když neprojdu? Zbaví mě obchodník svéprávnosti? Stádo už jsme mnohokrát byli, kruh se uzavírá. Zase bude někdo myslet za mě?
  Špek Ulant
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC