Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Makroekonomický vývoj není to samé jako dění na akciích

Víkendář: Makroekonomický vývoj není to samé jako dění na akciích

06.08.2023 8:29
Autor: Redakce, Patria.cz

Stratég společnosti Invesco Brian Levitt se domnívá, že Fed by už nemusel zvedat sazby, protože inflační očekávání jsou dobře ukotvena a inflace má jasně klesající trend. Projevit by sena trzích mohlo i to, že se vyjasňuje další postup centrální banky a rally by se mohla rozšiřovat na větší počet titulů (viz první část rozhovoru k nalezení pod článkem). Podle stratéga by ji ale mohla zastavit recese, pokud by se dostavila v příštím roce. Hladké přistání amerického hospodářství totiž ještě není jistotou, míní expert.

Levitt má za to, že i kdyby se v roce 2024 dostavila recese, investoři se budou postupně zaměřovat na nový ekonomický cyklus a prostředí by se zase mělo postupně naklánět k rizikovým aktivům. Na Yahoo pak připomněli, že výnosová křivka je v inverzi a výnosy dlouhodobých dluhopisů se tak nachází pod výnosy dluhopisů krátkodobých. Je to stále signál blížící se recese, nebo je nyní inverze křivky v tomto ohledu irelevantní?

Stratég se domnívá, že sklon výnosové křivky v sobě stále přináší důležitou informaci. Tou je ekonomické ochlazení, které sebou ale zase přinese pokles sazeb Fedu. Tento makroekonomický pohled je pak podle experta dobré oddělovat od pohledu na akciové trhy. Z toho prvního totiž nelze přímo odvozovat, že akcie nutně korigují. Trhy totiž podle stratéga v sobě už mají zabudován scénář mírné recese.

Levitt uvedl, že podle něj trhy dosáhly dna zhruba před rokem a inflace je daleko za svým vrcholem. Případná recese by pak byla jen mírná, mimo jiné proto, že „v systému není tolik dluhů“. K dění na akciovém trhu pak stratég ještě uvedl, že již nyní se rally rozšiřuje směrem od velkých technologických firem k hodnotovějším titulům. Napomáhají tomu i zveřejňované zisky za druhé čtvrtletí. A také to, jak překvapivě odolné je doposud celé americké hospodářství ve světle toho, jak moc se zvedly sazby.

Stratég zmínil i pokračující nízkou nezaměstnanost, která podporuje spotřebu domácností. „Pokud jste Apple, Amazon nebo Uber, pomáhá vám spotřebitel, který se stále cítí velmi dobře.“ Levitt také zmínil, že někteří stratégové již zvedají cíl pro index S&P 500 na předchozí maxima ve výši 4800 bodů. On sám se domnívá, že „trh v následujících čtvrtletích zmírní“, nyní je stále znát vliv spotřebitele, „který neváhá nakupovat.“

Tématem spotřeby a s ní souvisejícího čerpání dříve nahromaděných úspor se zabývá i Bank of America. V následujícím grafu porovnává vývoj úspor u jednotlivých generací Američanů. Nejvíce úspor si podle grafu drží takzvaná generace Z, tedy ti narození od druhé poloviny devadesátých let do roku 2010. Naopak nejníže se nachází medián vkladů u nejstarší generace, kterým také během let 2020 až 2021 vzrostly úspory nejméně:

vík2 

Zdroj: Yahoo Finance, X

 
 

Čtěte více:

Víkendář: Zásoba nadměrných úspor v USA se téměř vyčerpala, další zvednutí sazeb už podle Invesco není potřeba
05.08.2023 8:19
Pro trhy je nyní důležité, že Fed je na konci cyklu zvedání sazeb, ne...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.03.2026
6:09Wall Street stále věří americkým akciím. S&P 500 má podle ní prostor k dalšímu růstu  
16.03.2026
16:43PODCAST Týdenní výhled: Ropa dál roste, napětí neustupuje a do toho zasedají centrální banky  
15:57Historická zkušenost, na kterou nyní trhy moc nevěří
14:30Ropa nad sto dolary přepisuje evropský energetický sektor. Neste a Equinor táhnou, služby padají  
14:14Jak se Polsko z komunistické trosky stalo jednou z 20 největších ekonomik
13:39ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:10Nebius získal velkého zákazníka. Meta si za 27 miliard dolarů kupuje přístup k jeho AI infrastruktuře
12:30Ropa snížila tlak na akcie i dluhopisy, volatilita se snižuje  
11:03Ropa dál zdražuje, Trump vyzývá ostatní země k ochraně Hormuzského průlivu
10:31Meta sází na AI efektivitu: počet zaměstnanců může klesnout o pětinu
9:41Komerční banka, a.s.: Oznámení o změně Tier 2 kapitálu
8:57UniCredit podává oficiální nabídku na převzetí německé Commerzbank
8:49Rozbřesk: Centrální bankéři neřeknou nic, protože za dané situace skutečně „nikdo nic neví“
8:43ČNB sazby ponechá, Tykač zpochybňuje převzetí ČEZ státem a trhy sledují napětí v Hormuzu i nabídku UniCreditu  
5:50Fidelity: Konec éry 60/40? Vyšší volatilita a fragmentace nutí investory přehodnotit konstrukci portfolia
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW