Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deloitte: Odvětví finančních služeb v Evropě se podstatně změní

Deloitte: Odvětví finančních služeb v Evropě se podstatně změní

12.6.2007 15:59
Autor: ČTK

Praha 12. června (ČTK) - Celoevropský trh finančních služeb se v příštích letech podstatně změní. Předpověď poradenské a účetní společnosti Deloitte, že do roku 2010 se uskuteční řada velkých přeshraničních fúzí a několik stovek malých bank v Evropě zmizí, stále platí. Firma o tom informovala ČTK v tiskové zprávě s varováním, že fúze a akvizice v mnoha případech nenaplňují očekávané efekty.

"V roce 2007 již můžeme pozorovat, jak uskutečněné a plánované fúze a akvizice mezi bankami mění tvar evropského trhu a jak tento proces ovlivňují také investiční společnosti soukromého kapitálu, které nově vstoupily do hry," uvedl partner Deloitte Česká republika Mike Jennings. Zkušenosti z jiných odvětví však podle něj varují, že skutečně získané výhody ze spojování jsou obvykle zklamáním.

K fúzím budou podle Deloitte stimulovat především rostoucí ceny bankovních akcií. Banky navíc akumulovaly velký objem nadbytečného kapitálu. Problémy s růzností podmínek na jednotlivých národních trzích slábnou, protože harmonizace pravidel v eurozóně postoupila kupředu. Ani drobná klientela už není tolik nacionalistická jako dříve, asi 68 procent z ní projevilo ochotu nakupovat služby od celoevropsky působících ústavů.

Hlavním trendem, který určuje směr konsolidace odvětví, je globalizace. Stále větší význam přitom má průnik do zámořských regionů, primárně ani ne tak kvůli nižším nákladům, ale kvůli získání nově se otevírajících trhů. Další obecné okolnosti jsou stárnutí populace, kdy se banky musejí naučit poskytovat služby starším lidem, zpřísňování dohledu nad bankovnictvím a boj proti praní špinavých peněz, upozornila Deloitte.

Fúze a akvizice obecně, nejen v odvětví finančních služeb, jsou podle společnosti mnohem riskantnější operace, než by se zdálo. Očekávané efekty fúze se prý v 70 procentech případů nenaplní. V období mezi 4. a 8. měsícem po akvizici velmi často klesá produktivita až o 50 procent. Do jednoho roku od splynutí podnik opouští 47 procent manažerů, do tří let pak odcházejí až tři čtvrtiny vedoucích pracovníků.

Odborníci předpovídají velké fúze a akvizice v evropském bankovnictví již řadu let. Zatím se však většinou restrukturalizace odehrávaly v rámci národních trhů. Až v letech 2005 a 2006 se podíl přeshraničních fúzí a akvizic na celkových transakcích výrazně zvýšil.

Zpráva evropských centrálních bank z letošního března konstatovala, že od roku 2000 do roku 2004 jen 14 procent všech fúzí a akvizic uskutečněných v eurozóně v odvětví finančních služeb bylo přeshraničních. V letech 2005 a 2006 tento podíl vzrostl na 36 procent, a to díky několika mimořádně velkým transakcím.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data