Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Welt Online: Fúze připravují akcionáře o peníze

Welt Online: Fúze připravují akcionáře o peníze

28.6.2007 15:56

Vysoké náklady na fúze společností většinou způsobí pokles kurzů akcií fúzujících společností, a to dlouhodobě. Výsledky analýzy společnosti Boston Consulting Group ukazují, že se výnosy cenných papírů snížily v případě cca. 58 % akvizic, ke kterým došlo v letech 1992 – 2006.

Například cena akcií italské UniCredit klesla o 10 % od té doby, co banka v květnu oznámila převzetí svého menšího konkurenta, společnosti Capitalia. Akcie britského farmaceutického koncernu AstraZeneca ztratily po nabídce na převzetí Medimmune před dvěma měsíci 9 % své hodnoty. Akcie španělského nemovitostního koncernu Vallehermoso od květnové nabídky na převzetí svého francouzského rivala Eiffage propadly dokonce o 19 %.

V případě sloučení koncernů Daimler-Benz a Chrysler, ke kterému došlo v roce 1998, ztratil společný podnik během devíti let své existence 36 mld. dolarů ze své tržní hodnoty. Letos oznámil DaimlerChrysler prodej Chrysleru společnosti Cerberus.

Také koupě Compaq Computer výrobcem tiskáren Hewlett-Packard v roce 2002 nebyla příliš úspěšná. Hewlett-Packard vykázal za rok 2002 ztrátu 903 mil. dolarů. Po oznámení převzetí v září 2001 se akcie společnosti dostaly pod tlak, a když se jejich kurz nezotavoval ani do února 2005, musela šéfka koncernu Carleton Fiorina odstoupit.

Podle odborníků jsou hlavními důvody neúspěchu fúzí podcenění integračních rizik a také riziko, že firma opustí svůj hlavní obor činnosti a dostane se do ztráty. O čím menší akvizici se jedná, tím větší je šance na úspěch, říká profesor Scott Moeller, který se zabývá fúzemi na Cass Business School in London.

V mnoha případech je logika strategie nedostatečná a kupní cena příliš vysoká, vysvětluje partner Boston Consulting Group Jeff Gell. Integrace je podle něj neefektivní a nedosahuje očekávané hodnoty. Mnoho manažerů chce převzetím zvýšit výnosnost akcií. Expert z Bain & Co. uvádí ještě jeden důvod neúspěchu fúzí: ješitnost některých manažerů. Když oznamují veřejnosti dohodu, zachází se s nimi jako s rockovou hvězdou, říká analytik, a to je velmi lákavé.

Podle serveru Welt Online


Váš názor
  • ad Podle odborníků jsou hlavními důvody
    29.6.2007 10:12

    Kdepak. Hlavnim duvodem je skutecnost, ze fuze se nekona pro zlepseni zisku spolecnosti/akcionaru, ale pro bud pro zlepseni zisku sefu spolecnosti a/nebo pro to, aby vzrostla jejich osobni moc. A vetsinou je to tak, ze ti, co prosazuji fuzi shrabnou sve odmeny drive, nez jde cely projekt do kytek (ostatne toto byva charakteristicke pro mnoho projektu).
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data