Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dividendové akcie jsou v průměru štědřejší

Dividendové akcie jsou v průměru štědřejší

20.11.2007 12:46
Autor: 

Vybraná skupina podílových fondů svoji investiční strategii zaměřuje na investice do akcií s vysokým dividendovým výnosem. Jedním z hlavních kritérií výběru akcií na trhu je vyšší poměr dividendy k ceně akcie na trhu. Může být taková strategie vůbec úspěšná nebo spíše patří do skanzenu investičních přístupů doby kamenné?

Americká finanční skupina S&P dlouhodobě sleduje skupinu 59 akcií, která pravidelně již 25 let vyplácí dividendy. Pracovně si ji nazvala „dividendoví aristokraté“. Za posledních 15 let tato pozorně sledovaná dividendová skupina překonala svým průměrným výnosem 13% ročně ostatní akcie v širokém americkém indexu akcií S&P500 o 2% v každém roce. A abychom moderní investiční teorii postavili úplně na hlavu, mělo toto portfolio dividendových aristokratů (alespoň ve sledovaném období) nižší riziko než zbylý trh měřený zmíněným indexem.

Podobně ukazuje dlouhodobá historie finančních trhů, že „dividendové akcie“ mají pro investory nezanedbatelný význam. Jestliže průměrný roční výnos amerických akcí v indexu S&P500 za 70 let dosáhl 10,3%, potom plných 4,3 procenta ročního růstu připadá na dividendy. Dividendy se tak dlouhodobě na růstu akcií podílely více než 40 procenty!

Dividendové akcie v průběhu rostoucích akciových trhů v 90. letech nepřitahovaly příliš pozornost. Na přelomu tisíciletí byly hitem firmy, jejichž ceny akcií na burze obdivuhodně rostly. Investoři se na burze hnali za růstovými technologickými a telekomunikačními tituly, které dramaticky, až do korekce v roce 2000, rostly o desítky ba i stovky procent ročně. Řada z těchto firem dnes již neexistuje - jako např. technologické internetové společnosti vybudované na budoucích očekáváních vysokých zisků, které však neprokázaly schopnost vytvářet zdravé hotovostní toky. Výplata dividend investory jakoby nezajímala. V řadě společností navíc růst výplaty dividend postupně zaostal s ohledem za zvyšujícími se kurzy akcií. Dnes např. společnosti v indexu akcií S&P500 v průměru vyplácejí jen asi 1/3 svých zisků formou dividend nebo zpětných odkupů akcií. To je podstatně méně, než v několika poválečných desetiletích, kdy vyplácely zhruba 50 až 60 procent.

Oblíbené klišé mezi investory je, že společnosti, které vyplácejí vysoké dividendy, jsou ty, které „nemají na práci nic lepšího, než co udělat s hotovostí.“ Studie publikovaná v roce 2003 ve Financial Analysts Journal na americkém trhu mezi roky 1946-2001 však ukázala další paradox: Že totiž právě akcie společností s vysokým dividendovým výplatním poměrem byly následně ty, které zaznamenaly v průměru nejvyšší růst firemních zisků v dalších 10 letech. Výrazně tak předstihly svůj protějšek - růstové akcie. Výplata části zisku formou dividend totiž podle studie slouží jako určitá „pojistka“ proti neefektivnímu využívání dostupného firemního kapitálu. Pravidelně vyplácené dividendy zpravidla svědčí o zdraví akciové společnosti. Jejich růst je považován za významný indikátor důvěry managementu v budoucí prosperitu firmy.

Jak fungují dividendové fondy?

Tyto fondy investují především do akcií společností, které pravidelně vyplácejí nejlépe vyšší dividendy v poměru ke kurzu akcie, v dnešní situaci např. nad 3%. Menší část portfolia mohou investovat do obligací nebo jiných cenných papírů s pravidelnou hotovostní výplatou.

Dividendy, které fond obdrží ze svých akcií, zpravidla ihned znovu reinvestuje. V portfoliu dividendových fondů jsou nejčastěji zastoupeny akcie ze sektorů s nadprůměrným dividendovým výnosem – jde o sektory financí, pojišťovnictví, nemovitostí, dopravy, telekomunikací, utilit a energetického průmyslu.

V roce 1999, paradoxně v době vrcholící internetové horečky, vznikl v Evropě první podílový fond založený na strategii vybírání akcií do portfolia podle výše výplaty dividend. Úspěšnou strategii rychle okopírovala řada společností. V roce 2006 takových fondů v Evropě i celosvětově existovalo již několik desítek. Dividendové fondy založily velké investiční skupiny jako např. ABN AMRO, Cohen & Steers, Credit Suisse, Fidelity, ING Investment Management, Parvest nebo Vanguard.

Dividendy podílovému fondu zajišťují stálý přísun hotovosti. Fond získává peníze, aniž by musel ze své investice vystupovat. Dividendy zajišťují fondu příjem, a tedy i výnos i v době poklesu či stagnace trhů. Objem těchto peněz je přitom dán jen úspěšností firmy a její dividendovou strategií. Fond proto méně podléhá aktuální náladě na trhu, ovládající ceny akcií směrem nahoru i dolů.

Miloš Filip, CFA
ING Investment Management 

Do uvedených fondů můžete investovat prostřednictvím obchodníka s cennými papíry Patria Direct ZDE. Pokud nejste klienty Patria Direct, můžete se zaregistrovat ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data