Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investovat jen doma, nebo i v zahraničí?

Investovat jen doma, nebo i v zahraničí?

30.11.2007 8:24

Argumentem pro investování na zahraničních trzích je do značné míry to, že tyto investice diverzifikují naše portfolio a snižují tak jeho celkové riziko. V popředí tak stojí otázka, nakolik se akciové trhy po celém světě pohybují stejným směrem a stejnou silou – nakolik je jejich pohyb korelován. Pokud by jejich korelace byla relativně malá, lze díky investicím na několika rozdílných trzích skutečně značně snížit riziko – např. pokles na jednom bude vyvážen růstem na dalších. A naopak – pokud se trhy po celém světě pohybují s velkou korelací, nelze čekat, že i velké geografická diverzifikace přinese sama o sobě výrazné snížení rizika.

Podle studií zaměřujících se zkoumání korelací trhů po celém světě je jasné, že tyto korelace jsou poměrně proměnlivé. Z dlouhodobého hlediska jsou nejvyšší v obdobích vysoké integrace finančních systémů po celém světě, nejnižší naopak v obdobích nízké propojenosti trhů. V souvislosti s tím se možná zdá, že tato integrace trhů postupně roste, takže je od počátku existence trhů nejvyšší právě v dnešní době. Není tomu ale tak – z hlediska propojenosti trhů nyní zažíváme už druhý vrchol. Prvním bylo období do Velké krize v minulém století, po níž (a zejména pak po druhé světové válce), došlo k omezení propojenosti trhů po celém světě. V současné době tedy díky vysoké propojenosti trhů máme z historického hlediska nejmenší možnost diverzifikovat svá portfolia tím, že budeme investovat na zahraničních trzích. Situace je to podobná tomu, jak to na trzích vypadalo před druhou světovou válkou (kdy např. podle některých odhadů per-capita tržní kapitalizace obchodovaných společností dosahovala hodnot podobných těm dnešním). Nejvyšší možnost diverzifikace naopak byla v období fungování Bretton - Woods systému (1946-1971).

Uvedený dlouhodobý pohled je ale namístě doplnit o to, jak se korelace trhů mění v dobách jejich růstu a v dobách poklesu – tedy o krátkodobější pohled. Většinou dostaneme ne zrovna radostnou odpověď – korelace trhů znatelně stoupá v dobách medvědí nálady na trhu. Což je ten nejhorší scénář ze všech – v dobách klidu se zdá, že existuje úkryt pro horší časy (korelace jsou menší), ale ten s jejich příchodem okamžitě zmizí. Jinak řečeno, v dobách klidu (menšího, či většího růstu) jsou modely risk managementu nakrmeny malými korelacemi, které se okamžitě změní (stoupnou) v dobách poklesů, kdy se díváme na to, jak pěkně všechno míří dolů.

Již jsem zde psal i o tom, že u akcií netransparentních firem, kdy se informace o nich těžce shání, se ztrácí význam sofistikovanosti a přehledu investorů a důležitý je lokální přístup k informacím a schopnost jejich vyhodnocení. Toto je argument proti investování do menších, méně transparentních společností v zahraničí (u těch velkých toto většinou roli nehraje). Výše uvedené ukazuje, že ani argument diverzifikace nemusí být pro investování do zahraničí příliš významný. Konkrétně – jak z dlouhodobého hlediska, tak z hlediska krátkodobého může být tento trochu přeceňován, zejména relativně k významu odvětvové diverzifikace, apod. Sílu argumentu pro diverzifikaci toto ale samozřejmě nezpochybňuje a na investování do zahraničí je lépe se dívat přes zmiňovanou možnost odvětvové diverzifikace.


Váš názor
  • Supr
    30.11.2007 22:00

    Jako vzdy vyborny clanek od pana Soustruznika. Od Vas se dozvim vzdycky nake to moudro navid:) Jen tak dal a dekuji.
    Stock
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data