Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Změna trendu dolaru a akcie

Změna trendu dolaru a akcie

10.12.2007 10:08

JP Morgan minulý týden doporučil svým klientům prodávat dolar a nakupovat euro a jen (viz ZDE). Oproti tomu se Bank of America domnívá, že dolar již dosáhl svého dna (viz ZDE). Tento týden je přitom očekávána zpráva o obchodní bilanci v USA, která naznačí, kdo je blíže k „pravdě“. Vazba „dolar – akcie ve Spojených státech“ je přitom z těch složitějších, podobně jako zde již popisovaná vazba „nezaměstnanost – akcie“.

Je jasné, že oslabující dolar zvyšuje cenovou konkurenceschopnost US exportérů, naopak posilující dolar jejich konkurenceschopnost snižuje. Přesto ale oslabující dolar není obvykle spojen s posílením jejich akcií a naopak. To je možné díky (i) neefektivitě trhu, (ii) vlivu finančního a zejména přirozeného hedgingu, ale hlavní roli hraje to, že (iii) vývoj dolaru je obvykle odrazem toho, jak se vede ekonomice USA. Pokud tedy dolar posiluje, je to obvykle odrazem silné domácí – US ekonomiky (pominu nyní detaily toho, nakolik je to v souladu s tím, co by dolar „měl“ v takových situacích dělat a proč). Její síla tak vyváží efekt klesající mezinárodní cenové konkurenceschopnosti US firem a naopak. Z podobného efektu netěží menší ekonomiky, např. japonští exportéři – japonská ekonomika-trh není ve srovnání se zbytkem světa pro ně dostatečně veliká, aby vyvážila efekt změny mezinárodní konkurenceschopnosti.

Uvedené implikuje, že vítězem při posilování dolaru jsou importéři. Ti jednak těží ze sílící domácí ekonomiky (jejímž odrazem je posilující dolar) a ze zlevňujících (importovaných) vstupů. Skutečně se tak děje – odhaduje se, že 1% posílení dolaru se přímo projeví až 0.4% posílením akcií US importérů (podle „Exchange Rates and Stock Prices: Are they Related?“ Pritamani, Shome, Singal). Opak platí u oslabujícího dolaru, kdy se slabá domácí ekonomika pojí se zdražujícími importy.

Pokud tedy má ohledně fundamentu dolaru pravdu Bank of America a ten nebude tlačen dolů ani technickými faktory (např. centrálním bankám nedojde příští rok trpělivost ohledně poklesu hodnoty jejich měnových rezerv, nedojde ke změně způsobu fungování komoditních trhů denominovaných v dolarech, apod.) budou příští rok v USA přímo profitovat z posilujícího dolaru akcionáři importně-obchodních firem a jim podobných.


Váš názor
 • Babo rad
  11.12.2007 9:57

  No JP Morgan spolu se Citi jsou nejvetsimi hrisniky v hypotecni krizi. Teoreticky by mela mit pravdu spis BofA. Dolar je na hranici 30tilete technicke podpory, jestli se ted neodrazi ode dna, tak uz nevim kdy. Vzhledem k tomu, ze Goldman Sachs a JPM prodavaly short hypoteky, ktere predtim prodaly veritelum, nedivil bych se, kdyby JPM doporucuvali prodavat dolary proto, ze je chteji sami nakupovat.
  Dan
  • Re: Babo rad
   11.12.2007 13:46

   A proc by se mel dolar odrazet ode dna?Vzdyt slaby dolar prece nikomu nevadi.Tak to prece prezentuje vetsina centralnich bank.
   bon
   •  
    11.12.2007 14:26

    ano, taktéž nikomu nevadil silný dolar a hleďme...kde je teď.
    bobek
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data