Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v listopadu: Zpět k dvoucifernému přebytku

Zahraniční obchod v listopadu: Zpět k dvoucifernému přebytku

10.1.2008 9:28
Autor: David Marek

Komentář byl doplněn:

Zahraniční obchod si v závěru loňského roku vedl lépe, než se čekalo. Přebytek obchodní bilance se zvýšil na 11,3 miliardy korun z 8,6 miliardy v říjnu. Negativním aspektem aktuálních dat o zahraničním obchodu je zpomalení temp růstu vývozu i dovozu na nejnižší hodnoty za posledních 15 měsíců. Vývoz se meziročně zvýšil o 11 procent, dovoz o 8,2 procenta.

Tempa růstu vývozu a dovozu v korunovém vyjádření ovšem částečně ovlivnil vývoj kurzu koruny, obrat zahraničního obchodu vyjádřený v eurech či dolarech rostl rychleji. Ke zvýšení vývozu přispívá nejvýrazněji rostoucí produkce a vývoz automobilů, výpočetní techniky a telekomunikačních zařízení. Stroje a dopravní prostředky stojí také za růstem dovozu, což naznačuje, že investiční aktivita stoupala i v závěru loňského roku.

Obchodní bilanci zatížily rostoucí ceny ropy, průměrná cena barelu Brentu byla v listopadu 93 dolarů, v říjnu 83 dolarů, zároveň se ale výrazně snížilo reálné dovážené množství ropy (o 36 procent). V případě zemního plynu sice dovoz stoupl, zde ale ceny rostou podstatně umírněnějším tempem.

Růstu českého exportu pomáhá rychlý růst slovenské ekonomiky. Ten ve 3. čtvrtletí loňského roku dosáhl 9,4 procenta. Na Slovensko přitom putuje téměř 9 procent českého vývozu. Podobně působí expanze ruské ekonomiky (růst HDP ve 3. čtvrtletí o 7,6 procenta), kam směřují 2 procenta vývozu z ČR. Hlavním pilířem ale samozřejmě zůstává eurozóna v čele s Německem.

Na straně dovozu je patrný vliv stoupající čínské hvězdy. V roce 2000 se dovoz z Číny podílel na celkovém objemu dovozu do ČR 2 procenty, loni to již bylo bezmála 8 procent.

K vyšším přebytkům obchodní bilance do jisté míry přispívá posilování kurzu koruny, které zlevňuje dovoz. Nicméně bude-li koruna po delší dobu nadhodnocená, začne se projevovat negativní vliv na konkurenceschopnost vývozu.

Za celý loňský rok by přebytek obchodní bilance mohl dosáhnout 85-88 miliard korun, což by bylo nejvíce v historii. Letos očekáváme zhruba 90miliardový přebytek.

Vyšší přebytek zahraničního obchodu spolu s rostoucí pravděpodobností zvýšení úrokových sazeb ČNB představují hlavní motivy k dalšímu posilování koruny. Ta díky tomu vystoupila na nové historické maximum 25,84 CZK/EUR.


Váš názor
  • ,ale celkový odstup zůstává zatím stále stejný
    10.1.2008 9:56

    Také na západě rostou rychle mzdy.
    je pravda že koruna proti západním měnám dlouhodobě posiluje
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data