Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Když neumí hospodařit se svými penězi, co udělají s mými?

Když neumí hospodařit se svými penězi, co udělají s mými?

23.6.2008 12:44

Analytici Lehman Brothers si myslí, že UBS bude čelit dalším odpisům za 2. čtvrtletí a to až ve výši 5,5 mld. USD. Analytikům Merrill Lynch se zase nelíbí regionální banky v US, jako je Wachovia. A podobných zpráv lze nalézt více. Analytici dělají svojí práci a za problémy svých bank nemůžou. Přesto tragikomičnost situace, kdy posádka na jedné děravé lodi horečně upozorňuje na ostatní lodě ve stejné situaci, je dokonalá. A pro vyvolání alespoň malého honu na banku (tj. na konkurenta) již v minulosti stačilo i méně, než pár analýz akciového výzkumu (tím nechci říci, že to v tomto případě je jeho cílem).

Zatímco vzájemné hodnocení se problémových institucí je úsměvné, tyto mezinárodní banky draze platí za svou hamižnost při investování do všeho možného – tj. nejen přímými ztrátami na těchto aktivech, ale (snad zejména) pochroumanou prestiží a důvěryhodností. Např. podle Bloomberg, klienti wealth managementu UBS v minulých třech měsících stáhli z této banky cca 39 miliard USD. Důvodem je jednoduchá úvaha typu „když nedovedou hospodařit se svými penězi, co budou dělat s mými?“. Z přesunu aktiv z mezinárodních investičních bank tak těží firmy jako je Wilmington Trust, nebo Northern Trust Corp. To, že tyto firmy nemají „synergie“ mezi investičním bankovnictvím a wealth managementem, kterými se chválí ony banky (nebo tak donedávna dělaly), se nyní stává jejich předností a zvyšuje jejich kredibilitu.

Hovoří se nyní intenzivně o potřebě změny business modelu u investičních bank a brokerů. Státní úředníci všeho druhu navrhují různé druhy regulace a postihů, které ovšem lehce více uškodí než pomůžou. Naopak výše uvedené je v podstatě jediný 100% fungující mechanismus – ztráta klientů. Pokud nebudou mít klienti krátkou paměť a na trhu budou existovat alternativy, nebude větší síly, která by tlačila na změnu k lepšímu. Dovolím si tvrdit, že ani přímé ztráty na derivátech nakonec nebudou bolet tak, jako když tyto instituce skutečně ztratí velkou část své klientely (což předpokládá i to, že se nyní musí chopit příležitosti alternativní hráči – v každém segmentu investičního bankovnictví). 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • ehm analytici...
  25.6.2008 10:33

  Analytici dělají svojí práci a za problémy svých bank nemůžou...Nicméně analytici měli situaci předvídat. Teď jsou všichni chytří jak horákyně a Sybila dohromady, když hádají kolik kdo ještě bude muset odepsat, ale předpověděl to někdo z nich cca před rokem? Na www.newratings.com je možno si najít historii doporučení a ceny a doporučení byli někde úplně jinde. Takže buď to analytici nevěděli a nebo lhali. A svou práci proto tak jako tak dělali špatně. Teď je každý po bitvě generálem a skutečně to působí tragikomicky. Bohužel mám ale silné podezření, že se spíš jedná o promyšlenou manipulačku.
  tlustý hrabě
  • Re: ehm analytici...
   25.6.2008 11:20

   Najdou se i tací. Doporučuji sledovat třeba Jima Willieho. Jeden zásah za druhým. http://goldenjackass.com/
   Jan Dvořák
   • Hra
    25.6.2008 13:58

    "Život nepatřil nikomu kdo nebyl hráč" Don Horáček iniciativa MOST 1989 :))
    Don donů z Bonu
 • Velocity
  24.6.2008 12:33

  Jaký to bude mít dopad na rychlost peněz v oběhu a z toho vyplývajících makro parametrů?
  Don donů z Bonu
 • Decentralizace
  23.6.2008 15:46

  Nejspíš si budou kupovat hmatatelná aktiva, s větší náročností na čas zpeněžení při prodeji. Viz Bakala z Lípy.
  Don donů z Bonu
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů