Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co by měla dělat vláda při současné krizi a co ne?

Co by měla dělat vláda při současné krizi a co ne?

8.12.2008 13:59

Situace v globální ekonomice se unisono zhoršuje, stále jasněji se ukazuje i omezená možnost monetární politiky čelit těmto problémům. Naše pozornost a (někdy přehnané) naděje se tak stále více upírají k fiskálním možnostem stimulace ekonomiky. Co v tomto smyslu udělá vláda USA je rozhodující pro celý svět (hovoří se tam již o podpoře v rozsahu 5-6% HDP), v menší míře to platí o vládách a zemích EU. A pro nás jsou přirozeně relevantní kroky vlády naší. Spektrum obecně navrhovaných kroků je přitom stále širší, hodnocení by mělo mít následující rámec:

Fiskální stimul, cílený přímo na eliminaci ekonomického oslabení, musí být 1. DOBŘE NAČASOVANÝ A RYCHLÝ, 2. DOČASNÝ, 3. DOBŘE ZACÍLENÝ A 4. MUSÍ CO NEJMÉNĚ OHROZIT DLOUHODOBÝ RŮST EKONOMIKY. Nutnost rychlosti a dobrého načasování reflektuje to, že nepotřebujeme stimul, pokud se nakonec ukáže, že nedošlo k recesi. Nepotřebujeme ho ani po recesi – obojí je kontraproduktivní. Dočasnost je důležitá proto, aby se z léku nestala nemoc neustále narůstajícího deficitu; bujícího státního aparátu; představy, že na vše je potřeba nějak státním aparátem reagovat, atd. Dobré cílení spočívá ve vybrání těch kompletních mechanismů, které se nerozplynou do ztracena, ale budou skutečně stimulovat. Snaha co nejméně ohrozit dlouhodobý růst čelí tomu, že naprostá většina efektivních krátkodobých stimulů má velký potenciál ohrozit dlouhodobý růst. Nelze tak ani hovořit o tom, že ho nesmí ohrozit – jen se snažíme, aby ho omezila co nejméně.

Z perspektivy těchto měřítek jsou bohužel obvykle méně efektivními kroky jako plošné snížení daní (osobních, či korporátních) nebo podobné závazky do budoucna, či infrastrukturní projekty, které zaberou dlouhé měsíce, či dokonce roky příprav. Např. malá účinnost snižování korporátních daní, či daňová stimulace investic v takovéto situaci je (možná paradoxně) v rozporu s jejich dlouhodobým pozitivním účinkem na ekonomiku - kdy se např. plně projeví zvyšování návratnosti investic díky snížení korporátních daní. Bezkonkurenčně nejhorší cestou je pak selektivní podpora některých odvětví (nyní se samozřejmě nejvíce hovoří o automobilovém průmyslu). Pokud se tedy rozhodneme, že skutečně chceme krátkodobě stimulovat, nejlepšími kandidáty jsou jednorázové velké „dárky“ ve formě jednorázového snížení daní (rabatů), jednorázových vyšších dávek u nezaměstnaných, podpor rodin s nízkými příjmy, apod. Tj. skutečné ekvivalenty házení peněz „z vrtulníků“ tam, kde velkou část z nich rychle utratí.

Vhodná je pak i podpora infrasturturních projektů s krátkou (!) dobou nastartování – ale jen těch, které by musely být tak jako tak zainvestovány. Silnice, městská hromadná doprava, železnice, čističky vody, či další ekologické projekty jsou několika málo příklady, kde by to snad šlo a fungovalo. Vláda, respektive ti, kteří by měli uvedené projekty na starost, by se pak měli chovat oportunisticky a využívat toho, že někteří dodavatelé jsou již nyní pod tlakem klesající poptávky a ceny komodit jsou (jen dočasně) nízko. Podobná příležitost se v době narůstajícího nedostatku surovin a energií nebude opakovat.

Máme li tedy jasno, co jsou nejefektivnější krátkodobé stimuly, zbývá rozhodnout se, zda je vůbec využít. Alternativou je nedělat nic (či předstírat činnost), nebo se zaměřit na dlouhodobou stimulaci (a některé její části možná kamuflážovat jako krátkodobou nutnost). Můj pohled je následující:

--stále existuje poměrně vysoká míra nejistoty ohledně toho, zda budeme čelit skutečně silnému oslabení, které jediné by ospravedlnilo „tu pravou“ krátkodobou fiskální stimulaci.

--s jistotou ale víme, že nám dříve či později významně prospějí kroky vedoucí k celkovému zvyšování efektivity – nižší korporátní daně, zprůhlednění daňového systému, snižování byrokracie, zvyšování rychlosti rozhodování soudů, efektivní zdravotní a sociální systém, atd.

--pokud se vláda a její úředníci zaměří na krátkodobou stimulaci, výše uvedené zefektivňování půjde stranou (jedinou významnou oblastí, kde se krátkodobá i dlouhodobá stimulace překrývají, je uvedená infrastruktura). Ztratili bychom tak pro nejistý výsledek, končící možná jen vyšším dluhem, jistý přínos v podobě dlouhodobějšího lepšího stavu naší ekonomiky.

Úkolem by tak mělo být to, co doposud – provádět kroky vedoucí k celkovému zlepšení stavu naší ekonomiky, i s tím rizikem, že si pár čtvrtletí proděláme pokles. Měli bychom ale jistotu, že si necháme pod hávem obrany proti recesi propašovat do ekonomiky socialismus (který se skutečně sociálním přístupem má společný jen slovní základ). Měli bychom ale také mít připraven efektivní plán B, splňující výše uvedená kritéria, a jasně stanovený spouštěcí mechanismus včas indikující, že jde skutečně do tuhého (v USA se v této souvislosti uvažuje o datech z trhu práce). 

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Dotaz
  8.12.2008 15:32

  Pane Soustružníku, nechápu následující ohledně "házení peněz z vrtulníku". Jestliže budou tyto peníze získány formou daní, tak je na jedné straně budeme házet z vrtulníku, na druhé straně je vysávat vysavačem. Byl by v tomto případě efekt blízký nule? Pokud budou tyto peníze získány formou půjčky, pak dojde ke crowding-out ze soukromého sektoru a odpovídajícímu snížení investic v soukromém sektoru. Byl by v tomto případě efekt blízký nule? Budou-li tyto peníze získány tiskem, resp. monetizací dluhu, bude výsledkem vyšší cenová hladina než by byla v předchozím případě. To implikuje crowding-out díky vyšším/méně nízkým cenám vstupu. Bude v tomto případě efekt blízký nule? Připadá mi, že důvodem pro "rychlý" zásah je snaha předběhnout reakce lidí na trhu. První problém zní, zda pozitivní efekt dnes nebude jednoduše smazán negativním efektem zítra, když lidé zareagují. Je-li navíc problémem nefunkčnost trhu, pak tyto rychlé a překvapivé zásahy vedou k nejistotě a neochotě investovat. Otázka by spíš měla znít: může zadlužený ekonomický subjekt stimulovat ekonomiku?
  ondra
 •  
  8.12.2008 14:13

  Odstoupit !
  tm.
Aktuální komentáře
15.12.2017
8:15Trhy zřejmě v pátek zamíří níže. ČEZ může prodat elektrárnu Varna bulharskému kupci  
8:06Bulharsko schválilo prodej elektrárny Varna, kterou vlastní ČEZ
6:32Zapomeňte na bitcoin. Investoři do měn rádi českou nudu
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  14:30USA - Empire State Manufacturing index
  15:15USA - Průmyslová výroba, m/m