Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: OECD radí proti krizi kroky s co nejširším dosahem

ČTK: OECD radí proti krizi kroky s co nejširším dosahem

09.02.2009 18:24
Autor: ČTK

Bratislava (ČTK) - Opatření v boji proti negativnímu vlivu hospodářské krize by měla mít co nejširší dosah a měla by být přijata jen na omezenou dobu. Mezi nejefektivnější kroky patří investice do infrastruktury nebo podpora spotřeby lidí s nižšími příjmy. Uvedli to dnes představitelé Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň o polovinu snížili odhad růstu slovenské ekonomiky.

Podle generálního tajemníka organizace Angela Gurríi celoplošné snížení daní nemusí v době krize prospět, protože z něj budou těžit hlavně střední a vyšší vrstvy. Ty ale více peněz pravděpodobně neutratí a budou se zvyšovat jejich úspory. Naopak lidé s nižšími příjmy by peníze utratili, což by podpořilo ekonomiku.
 
Slovenská ekonomika podle OECD zaznamená v letošním roce hospodářský růst jako jediná ze všech 30 členských zemí. Organizace růst výkonu hospodářství dosud odhadovala na čtyři procenta, dnes však uvedla, že růst by mohl být asi dvouprocentní. "Očekávali jsme růst o čtyři procenta. Nyní ale předpokládáme snad dvouprocentní růst," řekl Gurría na semináři, který se konal v Bratislavě.

"Dvě procenta by se pro Slovensko mohla zdát příliš málo, je to ale vynikající výsledek, když to srovnáte se zápornými čísly u jiných zemí. Takže všechno je relativní," řekl podle agentury Reuters Gurría. Celkově by HDP členských zemí OECD měl v letošním roce klesnout o dvě procenta. "Věřím, že v roce 2010 dosáhneme pozitivního růstu," dodal.

Celoplošný pokles daní na Slovensku navrhuje hlavně opozice, vládní strany chtějí udržet růst hospodářství nepřímým a mírným snížením daňového zatížení pro lidi, veřejnými investicemi do stavby dálnic nebo rychlejším využíváním evropských fondů.

Kabinet slovenského premiéra Roberta Fica chce udržet i zaměstnanost, například podporou začínajících podnikatelů či firem, pokud nebudou propouštět. Tyto kroky OECD přivítala, vládu ale vyzvala, aby netlačila na růst minimální mzdy. "Další růst minimální mzdy by měl nastat, jen pokud to nebude mít negativní vliv na možnosti zaměstnanosti," uvedla organizace.

Gurría v době krize připustil i zvýšení deficitu veřejných financí, který muselo Slovensko stlačit pod tři procenta hrubého domácího produktu (HDP), aby mohlo od letošního ledna přijmout euro. Nárůst schodku by ale měl být podle něj pouze dočasný. Slovenská vláda na letošní rok očekává deficit veřejných financí na úrovni 2,08 procenta HDP, schválená opatření proti krizi by jej zatím neměla zvýšit. Podle ministerstva financí je ale možné, že se naplánovaná výše schodku ještě přehodnotí.

Generální tajemník organizace nesouhlasí s protekcionismem, tedy zaváděním ochranářských opatření a upřednostňování domácích firem. Trhy by podle něj měly zůstat otevřené. "Měli bychom se vyhnout protekcionismu, nevede to k pozitivním výsledkům," řekl Gurría.

Své prognózy růstu slovenské ekonomiky směrem dolů už zrevidovala Evropská komise, slovenská centrální banka i vláda, které očekávají růst HDP v pásmu od 1,7 do 2,7 procenta. Slovensko by ale mělo být nejrychleji rostoucí zemí v rámci Evropské unie.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa