Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euler Hermes: Ve východní Evropě se budou zavírat továrny, rozvíjející se ekonomiky nezvednou svou spotřebu

Euler Hermes: Ve východní Evropě se budou zavírat továrny, rozvíjející se ekonomiky nezvednou svou spotřebu

5.6.2009 10:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Za posledních deset let globalizace se v rozvíjejících se zemích nevytvořilo takové bohatství, aby se po prodělané krizi mohly samy napřímit. To je v souhrnu zjištění studie „Globalizace: dost nebo ještě“ publikované ve čtvrtek 4. června společností Euler Hermes SFAC. „Bude proto třeba vytvořit novou globalizaci“, uzavírá Karine Berger, ředitelka ekonomických a odvětvových studií tohoto podniku ze skupiny Allianz (71,1 EUR, 0,04%).

Podle ní by bylo potřeba, aby tyto země a zvláště Čína byly schopné dostatečně rozvinout svůj vnitřní trh. Pouze splnění této podmínky by jim dovolilo udržet a dokonce posílit vlastní pozice ve světě přes snížení jejich vývozu do rozvinutých zemí. Experti z Euler Hermes však pochybují, že se jim to podaří. Rozvinuté země totiž momentálně zajišťují 2/3 světové spotřeby a soustřeďují na sebe 3 investic. „Stále zůstávají hybnou silou světové ekonomiky“, potvrzuje studie. Tato poptávka zajistila růst rozvíjejících se zemí, kde průmyslová výroba od roku 2000 z důvodu nízkých nákladů místní pracovní síly výrazně pokročila vpřed. Jednalo se však o produkci téměř bez přidané hodnoty, prohlašují autoři studie. „Tento nezměrný rezervoár pracovní síly za nízké náklady brzdí mzdovou inflaci v nejzalidněnějších rozvíjejících se zemích“, uvádí studie.

Ne všude to ale platí. V zemích východní Evropy došlo k výraznému růstu mezd. „V těchto zemích zašli zahraniční investoři příliš daleko. Bylo postaveno mnoho továren. Aby mohly být firmy v globálním měřítku konkurenceschopné, bude třeba je zavřít“, předpovídá Bergerová.

Studie o evropské atraktivitě společnosti Ernst & Young, uveřejněné také 4. června tuto tezi potvrzuje. Manažeři dotazovaní pro tuto studii staví nyní západní Evropu do čela destinací, kde by jejich společnosti mohly investovat – zvláště v Německu. K tomuto regionu se jich obrací větší počet než v roce 2008. Klesá počet manažerů uvažujících i o investicích v Číně, Indii nebo Rusku, neboť krize vede k opatrnosti. „V tomto kontextu počet nových investic v Evropě stagnuje a udržování atraktivity západní Evropy pouze zvětšuje negativní dopad krize na střední a východní Evropu. Investování v těchto stále ještě nových evropských trzích dnes není ani za nižších nákladů prioritou; podniky dávají přednost zabezpečení svých stávajících aktiv“, domnívají se experti z Ernst & Young. Toto snížení investic v „emerging markets“ spojené s poklesem exportu neumožní, aby se aktuálně slabá domácí poptávka těchto zemí rozvinula.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba