Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Roubini: Předčasný růst finančních trhů a komodit může poslat ekonomiku na dlouhé dno

Roubini: Předčasný růst finančních trhů a komodit může poslat ekonomiku na dlouhé dno

26.06.2009 13:01
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Negativní ropný šok spolu s rostoucími výnosy na vládních dluhopisech může svázat křídla obnově ekonomik, říká ve svém sloupku „Financial gain, economic pain“ Nouriel Roubini.

V uplynulých třech měsících se globální aktiva dočkala výrazného odmazání ztrát. Ceny akcií vzrostly o 30 % ve vyspělých ekonomikách a ještě mnohem více na rozvíjejících se trzích. Ale vzhůru vyletěly také ceny komodit – ropy, energií a nerostných surovin – a spready na korporátních dluhopisech se dramaticky rozevřely za současného prudkého růstu výnosů na dluhopisech státních. Volatilita se zmírnila, dolar oslabuje pod vlivem klesající poptávky po „bezpečných“ dolarových aktivech.

Je ale růst cen aktiv tažen nějakými reálnými fundamentálními faktory? A je dlouhodobě obhajitelný? Je růst na akciových trzích další rally v rámci medvědího trendu, nebo se již skutečně jedná o býčí trh?

Ačkoli ekonomická data se nás snaží přesvědčit o zlepšení fundamentu (jako výstup z recese je uváděn konec roku 2009, ochota investorů podstupovat riziko roste), je více než jasné, že také ostatní, již ne tak optimistické faktory, je třeba nepřehlížet. Nad to,vysoký růst některých aktiv přímo ohrožuje obnovu globální ekonomiky, která ještě nedosáhla svého dna.

Mnohá rizika k otočení trhu k sestupu přetrvávají.

Za prvé: Důvěra v ekonomiku a averze k riziku jsou přelétavé a novou vlnu volatility na trzích mohou přinést kterákoli makrodata či finanční data, která budou překvapením pro trh, na němž mnoho lidí očekává brzký a robustní růst.

Za druhé: Extrémně uvolněná monetární politika (sazby stažené na nulu, emise vládních dluhopisů, nákupy nelikvidních a riskantních soukromých aktiv), podpořena obrovskými výdaji na stabilizaci finančního systému, může vyvolat novou bublinu na finančních trzích i na trhu komodit. Jen pro příklad, čínské státem vlastněné podniky, které se dostaly k levným penězům, nakupují akcie a komodity do ohromných objemů zásob, které jsou daleko za jejich skutečnými, reálnými potřebami.

Riziko korekce tváří v tvář neuspokojivým makroekonomickým základům je nasnadě. Z té lepší stránky, současná data z americké i dalších rozvinutých ekonomik naznačují, že současná recese by mohla odejít s letošním rokem. Z té horší strany mince, předpovědi růstu se pohybují v neznatelných rovinách desetin procent, kde má růst setrvávat po několik příštích let, ne-li ještě mnohem déle… Především objem úvěrů a dalších půjček privátního sektoru v kombinaci s rostoucím veřejným zadlužením bude podlamovat schopnost domácností, finančních institucí a firem půjčovat, utrácet, spotřebovávat, investovat…

Tento, zřejmě pravděpodobnější, scénář podkopává představy o jednoduché V recesi (ze které se vrátíme na úrovně obvyklé před krizí). Nízký růst a deflační tendence tlačící na snižování zisků a marží (za nezaměstnanosti rostoucí přes 10 % a probouzející další finanční šoky) přinesou bankám a finančním institucím další sčítání ztrát v jejich portfoliích úvěrů a toxických aktiv. Souběžně finanční krize odtud vnesená na rozvíjející se trhy vyvolá další stress na celosvětovém finančním trhu.

Růst cen některých aktiv ukazuje spíše na průběh recese se dvojitým dnem (ve tvaru W) z části díky masivní likviditě na trhu, která umožňuje růst energií tak vysoko, jak jen to jde. Role, kterou sehrály ceny ropy v létě roku 2008 v uvržení globální ekonomiky do recese, varuje před podceněním. Ceny ropy nad 140 dolary za barel byly posledním vykřičníkem pro světovou ekonomiku reprezentovanou USA, Evropou, Japonskem a Čínou jako čistými dovozci „černého zlata“.

Explodující fiskální deficity mnoha ekonomik tlačí vzhůru výnosy dlouhodobých vládních dluhopisů, část z nich je nezbytnou korekcí toho, jak investoři přeceňují aktiva v očekávání obnovy. Jiná část tohoto růstu je ale tažena mnohem více zneklidňujícími faktory. Obavami před inflační explozí, která přijde po té, co se ekonomiky zotaví (v letech 2010 až 2011) a opadnou deflační tlaky doposud vyrovnávající tyto obrovské tisky peněz. Vytlačení soukromé poptávky způsobené vyššími výnosy státních bondů a návazný růst úroků na hypotékách a jinde v soukromém sektoru, může opět ohrozit obnovu.

Ve výsledku tedy nelze vyloučit, že výborně namíchaná bouře cen ropy nad 100 dolary za barel, rostoucích výnosů na státních dluhopisech a rostoucího zdanění (které přijde ve snaze vlád omezit riziko refinancování dluhů) povede k obnovení ekonomického sestupu, ne-li rovnou k druhému recesnímu dnu.

Ano, současný růst cen aktiv z jejich březnových minim je částečně ospravedlnitelný podloženou reakcí na zlepšování důvěry a nižší riziko setrvání globálních finančních trhů a ekonomik v „blátě“ krize. Ale mnohem větší část tohoto růstu je jen plodem přehnaně optimistických očekávání rychlé obnovy a likviditní bubliny, které jednoduše vyhnaly ceny komodit a akcií nahoru příliš brzy. Příchod ropného šoku a vysoké výnosy na státních cenných papírech mohou růstu svázat křídla a způsobit opětovný pád jak cen aktiv, tak i reálného hospodářství. 


Nouriel Roubini je profesorem ekonomie na Stern School of Business, New York University a předseda RGE Monitor (www.rgemonitor.com)

(Zdroj: www.project-syndicate.org, www.rediff.com)


Váš názor
  •  
    26.06.2009 17:06

    Ze vraj nieje zdrave, ak ceny akcii od minim vzrastli o 30% a viac. Ale co ak prepad akcii bol prehnane velky a teraz sa len konsoliduje?
    Vlado10
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)