Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Greenspan: Akciový trh může ekonomiku vyvést z recese

Greenspan: Akciový trh může ekonomiku vyvést z recese

29.6.2009 8:24
Autor: Redakce, Patria Online

Alan Greenspan vyjádřil ve Financial Times svůj názor na současný vývoj na trzích a na hlavní rizika budoucnosti. Uvádí, že růst globálních cen akcií od počátku března do poloviny června je pravděpodobně primární příčinou pozitivního obratu v ekonomické oblasti. Nově vytvořená hodnota akcií dosahující 12 miliard dolarů zvětšila finanční polštář, který podporuje vydávání dluhopisů. Následně se zlepšuje i rating korporátních dluhopisů a klesají výnosy. Společnosti, které měly dříve problémy se získáním kapitálu, ho během posledních měsíců získaly jak ve formě vlastního jmění, tak ve formě dluhu. Strach z insolvence se utišil.

Greenspan dále zmiňuje, že před rokem odhadoval, že krize skončí, jakmile se ve Spojených státech stabilizují ceny nemovitostí. To se mu i dnes zdá jako správný odhad. Vedle toho však trvá nutnost pokrýt dosud nerozpoznané ztráty bank v USA. Tyto překážky oživení by byly odstraněny stabilizací cen nemovitostí, nebo novým kapitálem dostupným pro finanční instituce.

Podle Greenspana je těžké si představit, že globální rally akciových trhů bude pokračovat i po jejich dosavadním rychlém růstu. Zároveň se ale ptá, co když po určité korekci budou skutečně pokračovat vzhůru? To by posílilo rozvahy a dodalo bankám potřebný kapitál, což by jim následně umožnilo více půjčovat. Vyšší ceny akcií by také znamenaly vyšší bohatství domácností a vyšší útraty i vyšší korporátní investice. Míra zadlužení by s růstem hodnoty akcií poklesla. Dlouhodobější oživení akciového trhu by tak pomohlo odstranit deflační tlaky, které v globální ekonomice stále přetrvávají.

Greenspan si však uvědomuje, že osobně přisuzuje akciím mnohem větší ekonomický význam, než vyplývá z konvenčního pohledu. Podle jeho perspektivy nejsou jen důležitým vedoucím indikátorem, ale tím, co aktivitu významně ovlivňuje, zejména díky vlivu na rozvahy společností. Tuto jeho hypotézu bude následujících dvanáct měsíců trh a ekonomika testovat. Pokud trh klesne, ony „zelené výhonky“, které signalizují ekonomické oživení, zase zvadnou. Ceny akcií jsou ale podle Greenspana ovlivněny vedle fundamentu i vlnami eufórie a strachu, které si žijí svým vlastním životem.

Na závěr své úvahy pak Alan Greenspan dodává, že Spojené státy musejí začít snižovat svůj deficit a monetární bázi, jakmile se rozptýlí obavy z deflace, jinak se stanou základem pro budoucí prudký nárůst cen. Za klíčové považuje spolehnutí se na tržní síly; alokace zdrojů na základě politických rozhodnutí byla podle něj již vyzkoušena a nefungovala.

(Zdroj: FT)


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
  • zahradnik
    29.6.2009 21:17

    jako bych slysel p.sellerse v jeho genialnim filmu...
    ph
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data