Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FDIC zřejmě usnadní podmínky přebírání padlých bank privátními investory

FDIC zřejmě usnadní podmínky přebírání padlých bank privátními investory

25.8.2009 13:24
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Federal Deposit Insurance Corp., která je americkým bankovním regulátorem a spravuje fond pojištění depozit, zřejmě změkčí pravidla přebírání zbankrotovaných bank ze strany soukromého kapitálu poté, co banky krachují nejrychlejším tempem za posledních 17 let a fond tyto krachy stály již 21 miliard amerických dolarů. Rada FDIC se sejde zítra a pravidla pro odkup padlých bank by měla uvolnit. Nové kupce FDIC nutně potřebuje, v odvětví o přebírání padlých konkurentů ve stávajícím prostředí není zájem. „Na trhu jsou soukromí investoři, kteří čekají na výsledek nových pravidel,“ uvádí Mark Tenhundfeld, senior viceprezident Americké bankovní asociace. „Soukromé peníze jsou ochotny k investicím, ale za lepších podmínek,“ dodal.

Banky krachují nejrychleji od roku 1992 s 81 odpadlíky od počátku letošního roku, zejména kvůli nespláceným půjčkám na nemovitosti. Bankroty stály pojišťovací fond letos odhadovaných 21,5 miliardy USD. FDIC bude zřejmě nucena zavést již ve třetím čtvrtletí roku emergency fee, což znamená, že ve fondu jí nezbývá dostatek prostředků.

Podle Tenhundfelda jedním z opatření, které změkčují podmínky pro převzetí zkrachovalých bank, je snížení požadavku na Tier 1 z 15 % na navrhovaných 10 %, které by soukromí investoři museli udržet po převzetí banky. Novým bankám přitom stačí 8% poměr, aby byly označeny za dostatečně kapitalizované. Kapitálový požadavek již dříve kritizoval například Douglas (28,46 EUR, -1,52%) Lowenstein, prezident Private Equity Council, který jej označil za „obtížný“. FDIC by rovněž měla upravit požadavek na garance za ztráty v zainvestovaných bankách ze strany soukromého investora dle jeho podílu v každé z přebíraných institucí. I přes změny však zřejmě prozatím soukromý kapitál bude s investicemi opatrný kvůli možným pozdějším změnám v pravidlech ze strany americké vlády. Ta usiluje o řadu změn v dohledu nad finančními trhy a bankovním sektorem.

(Zdroj: Bloomberg, FDIC)


Váš názor
  • prostředky
    25.8.2009 13:34

    "FDIC bude zřejmě nucena zavést již ve třetím čtvrtletí roku emergency fee, což znamená, že ve fondu jí nezbývá dostatek prostředků. " Je to krásný eufemismus :-) Poslední páteční uzavírání bank její rezervy vymazalo a dostalo do minusu. Fakta jsou taková, že aktuálně je v DIF mínus 6 mld.
    Hans123
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data