Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Tři kroky k bezpečnějšímu finančnímu systému

FT: Tři kroky k bezpečnějšímu finančnímu systému

16.12.2009 7:59
Autor: Redakce, Patria Online

Američané jen neradi podpořili použití svých daní na záchranu finančního systému a ekonomiky. To bohužel zahrnovalo i mnoho společností, které jsou považovány za „příliš velké na to, aby padly“, a které si samotné nezasloužily být zachráněny. Daňoví poplatníci nesouhlasí s tím, aby jejich peníze byly používány na ochranu těchto firem před bankrotem a v některých případech na odměny dosahující mnoha milionů dolarů vyplacené těm, kteří krizi způsobili. Američané chápou, že finanční systém je nutné chránit, ale nechtějí, aby se opakovaly události minulého roku. Měli bychom tedy přijmout opatření, která by zabránila budoucím katastrofám či alespoň výrazně snížila náklady hrazené daňovými poplatníky. Doposud jsme však přikročili jen ke krátkodobým provizorním krokům.

Měli bychom se zaměřit na tři oblasti: Nové kapitálové požadavky, na zisku založený systém odměn a větší kontrolu správních rad nad risk managementem a odměnami.

Zaprvé se musí zvětšit objem vlastního kapitálu. Tento rok regulátoři ukončili činnost více než 100 bank, které neměly dostatek kapitálu. Menší banky teď musejí mít 8 centů kapitálu na každý dolar aktiv (poměr zadlužení). Tato silnější kapitálová struktura sníží počet pádů bank. Instituce, které jsou příliš velké na to, aby padly, by nicméně měly mít tento poměr na úrovni 10 až 12 centů. Nedošlo by tím k jejich znevýhodnění, naopak by se tak narovnaly tržní vztahy, protože tyto společností mají implicitní nebo explicitní federální záruku na svůj dluh, což snižuje jejich náklad kapitálu.

Požadavek 12% hmotného vlastního jmění by se měl aplikovat na všechny instituce, které mají implicitní federální záruku, ať již jde o banky, brokery, pojišťovny nebo vládou založené instituce. Každá společnost, která nechce spadat do této kategorie, se může zmenšit prodejem svých aktiv a rozdělení, následně by se na ni vztahoval nižší poměr zadlužení.

Zadruhé, regulátoři a správní rady by měli zavést systém odměn, který posiluje kapitál a odrazuje od nezodpovědného podstupování rizika. Regulátoři ale nejsou v pozici, kdy by mohli rozhodovat o jednotlivých platech, to je úkolem managementu a správních rad. Regulátoři by ovšem měli v rámci své zodpovědnosti za finanční systém sledovat celkové odměny. Nejlepší bude zaměřit se na celkovou hodnotu odměn ve srovnání se zisky před započítáním odměn. Odměny by je nikdy neměly převýšit, pokud se tak stane, odpovídá to krádeži kapitálu a jak ukazuje i poslední zkušenost, ohrožuje se tak i existence společností. Jako obecné pravidlo by se měla použít hranice 75% poměru mezi odměnami a zisky. Ta by se bez souhlasu regulátora a správní rady neměla překročit.

Zatřetí, správní rady musejí být zodpovědné za posuzování odměn v kontextu managementu rizika. V první fázi by mělo dojít ke spojení komisí, které rozhodují o riziku a odměnách. Se znalostí postupů risk managementu a extrémních rizik v institucích budou mít správní rady lepší pozici při posuzování odměn. K pravidlu maximálních odměn na úrovni 75 % zisků před započítáním odměn by mělo být zavedeno další pravidlo – jednotlivé odměny překračující 500 000 dolarů by měly mít formu akcií, které nejsou plně převoditelné. Tyto akcie by neměly být získány dříve než za tři až pět let a poté pouze v případě, bude-li daná instituce stále zisková.

Všechny tyto kroky by měly být implementovány rychle, jinak necháváme na finančním systému nepřijatelně vysokou úroveň rizika.

Autorem článku je prezident společnosti Continental (38,6 EUR, 2,36%) Investors a bývalý výkonný ředitel společnosti Morgan Stanley (29,92 USD, -0,83%) Philip Purcell

(Zdroj: FT)


Váš názor
 • pyramidovy dluhovy system nekrytych papirovych penez
  16.12.2009 9:23

  ne, staci jeden jediny jednoduchy krok: ukoncit podvodny pyramidovy dluhovy system nekrytych papirovych penez a "fractional reserve banking" :-)))..... vsecho ostatni je jen odvadeni pozornosti od podstaty problemu
  Bernanke
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
  3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
  13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
  13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
  14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)