Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
FT: Tři kroky k bezpečnějšímu finančnímu systému

FT: Tři kroky k bezpečnějšímu finančnímu systému

16.12.2009 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Američané jen neradi podpořili použití svých daní na záchranu finančního systému a ekonomiky. To bohužel zahrnovalo i mnoho společností, které jsou považovány za „příliš velké na to, aby padly“, a které si samotné nezasloužily být zachráněny. Daňoví poplatníci nesouhlasí s tím, aby jejich peníze byly používány na ochranu těchto firem před bankrotem a v některých případech na odměny dosahující mnoha milionů dolarů vyplacené těm, kteří krizi způsobili. Američané chápou, že finanční systém je nutné chránit, ale nechtějí, aby se opakovaly události minulého roku. Měli bychom tedy přijmout opatření, která by zabránila budoucím katastrofám či alespoň výrazně snížila náklady hrazené daňovými poplatníky. Doposud jsme však přikročili jen ke krátkodobým provizorním krokům.

Měli bychom se zaměřit na tři oblasti: Nové kapitálové požadavky, na zisku založený systém odměn a větší kontrolu správních rad nad risk managementem a odměnami.

Zaprvé se musí zvětšit objem vlastního kapitálu. Tento rok regulátoři ukončili činnost více než 100 bank, které neměly dostatek kapitálu. Menší banky teď musejí mít 8 centů kapitálu na každý dolar aktiv (poměr zadlužení). Tato silnější kapitálová struktura sníží počet pádů bank. Instituce, které jsou příliš velké na to, aby padly, by nicméně měly mít tento poměr na úrovni 10 až 12 centů. Nedošlo by tím k jejich znevýhodnění, naopak by se tak narovnaly tržní vztahy, protože tyto společností mají implicitní nebo explicitní federální záruku na svůj dluh, což snižuje jejich náklad kapitálu.

Požadavek 12% hmotného vlastního jmění by se měl aplikovat na všechny instituce, které mají implicitní federální záruku, ať již jde o banky, brokery, pojišťovny nebo vládou založené instituce. Každá společnost, která nechce spadat do této kategorie, se může zmenšit prodejem svých aktiv a rozdělení, následně by se na ni vztahoval nižší poměr zadlužení.

Zadruhé, regulátoři a správní rady by měli zavést systém odměn, který posiluje kapitál a odrazuje od nezodpovědného podstupování rizika. Regulátoři ale nejsou v pozici, kdy by mohli rozhodovat o jednotlivých platech, to je úkolem managementu a správních rad. Regulátoři by ovšem měli v rámci své zodpovědnosti za finanční systém sledovat celkové odměny. Nejlepší bude zaměřit se na celkovou hodnotu odměn ve srovnání se zisky před započítáním odměn. Odměny by je nikdy neměly převýšit, pokud se tak stane, odpovídá to krádeži kapitálu a jak ukazuje i poslední zkušenost, ohrožuje se tak i existence společností. Jako obecné pravidlo by se měla použít hranice 75% poměru mezi odměnami a zisky. Ta by se bez souhlasu regulátora a správní rady neměla překročit.

Zatřetí, správní rady musejí být zodpovědné za posuzování odměn v kontextu managementu rizika. V první fázi by mělo dojít ke spojení komisí, které rozhodují o riziku a odměnách. Se znalostí postupů risk managementu a extrémních rizik v institucích budou mít správní rady lepší pozici při posuzování odměn. K pravidlu maximálních odměn na úrovni 75 % zisků před započítáním odměn by mělo být zavedeno další pravidlo – jednotlivé odměny překračující 500 000 dolarů by měly mít formu akcií, které nejsou plně převoditelné. Tyto akcie by neměly být získány dříve než za tři až pět let a poté pouze v případě, bude-li daná instituce stále zisková.

Všechny tyto kroky by měly být implementovány rychle, jinak necháváme na finančním systému nepřijatelně vysokou úroveň rizika.

Autorem článku je prezident společnosti Continental (38,6 EUR, 2,36%) Investors a bývalý výkonný ředitel společnosti Morgan Stanley (29,92 USD, -0,83%) Philip Purcell

(Zdroj: FT)


Váš názor
  • pyramidovy dluhovy system nekrytych papirovych penez
    16.12.2009 9:23

    ne, staci jeden jediny jednoduchy krok: ukoncit podvodny pyramidovy dluhovy system nekrytych papirovych penez a "fractional reserve banking" :-)))..... vsecho ostatni je jen odvadeni pozornosti od podstaty problemu
    Bernanke
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data