Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hedgeové fondy sázejí

Hedgeové fondy sázejí "proti Evropě", nakupují úvěrové swapy problémových zemí

19.5.2010 13:42

Investoři hlavních hedgeových fondů objevili novou investiční příležitost – ve svých obchodech sázejí na to, že balík finanční pomoci připravený Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem ve výši takřka jednoho bilionu dolarů k vyřešení fiskální krize eurozóny nepostačí, a některá ze slabších zemí tak časem nedostojí svým finančním závazkům.

Kyle Bass, manažer hedgeového fondu Hayman Capital, který v roce 2007 vydělal 500 milionů USD na kolapsu trhu se subprime hypotékami, má o účinnosti finanční pomoci jasný názor: „EU a MMF v největší pokerové hře, co se kdy na finančních trzích hrála, vsadily všechno na špatnou kartu,“ napsal Bass v dopise klientům poté, co byl finanční balík ohlášen. Bass minulý týden kupoval zlato a zaujal další pozice, sázejíc na hyperinflaci a „kompetitivní devalvaci“ v Evropě, Japonsku a Spojených státech, které předvídá.

Manažeři, kteří v době propadu realitního trhu uzavírali krátké obchody na americké hypoteční cenné papíry, pozorují aktuálně podobné příležitosti v Evropě, řekl Nick Swenson z Groveland Capital. Swenson začal v březnu nakupovat úvěrové swapy (CDS) na španělské, italské a irské vládní dluhopisy, nástroje nesoucí pojištění pro případ defaultu nebo přistoupení k restrukturalizaci financí té které země. „Trh je asymetrický,“ dodal Swenson s tím, že mu současná situace připomíná právě hypoteční obchody z roku 2007.

Pro nákup úvěrových swapů problémových zemí se Swenson rozhodl poté, co porovnal relativní poměr vnějšího dluhu k exportu u 26 zemí, které od roku 1970 oznámily neschopnost splácet. Průměrná výše tohoto ukazatele činila 2,3, zatímco ve třetím čtvrtletí 2009 dosáhl stejný poměr ve Španělsku výše 6,9 a 5,1 v Itálii. Zatímco cena CDS na dluhopisy těchto zemí po dubnovém růstu aktuálně klesla téměř na úroveň, kde je Swenson nakoupil, prodat je nehodlá. Manažer věří, že riziko, že některá ze zemí ohlásí default nebo restrukturalizaci dluhů, je vyšší než oněch 9 % aktuálně zahrnutých do cen CDS.

John Paulson, který na krizi realitního trhu vydělal 15 miliard USD, je naopak mírným optimistou a do podobných obchodů se zřejmě již pouštět nehodlá. Paulson na začátku května nazval fiskální problémy Evropy „zvládnutelnými“ a podle svých slov očekává, že slabší euro hlavně pomůže francouzským a německým exportérům. Stejně jako Bass předpovídal skokový nárůst inflace, a v loňském roce proto investoval do zlata.

Většina hedgeových manažerů sází „proti Evropě“ v důvěře, že potenciální zisky převáží náklady. „Evropský divergentní trh jde v duchu asymetrického rizika a výnosů,“ komentoval další investor Marc Hart. „Fiskální problémy Evropy nezasahují jen určitého emitenta dluhopisů, ale jdou napříč regionem.“

Německá vláda včera od půlnoci zakázala tzv. prázdné prodeje (naked short selling, kdy investoři mohli prodávat, aniž by si předtím cenný papír půjčili) vybraných finančních institucí a spekulace na pokles vládních dluhopisů zemí eurozóny a příslušných CDS (více zde).

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 • To Patrie
  19.5.2010 13:51

  Jj, tak jestli je to fakt jen miliarda dolarů pomoci ze strany vlád EU, tak chápu ty hedgové sázky..... d;-))
  kompi
  • Re: To Patrie
   19.5.2010 14:02

   Jj, takhle po opravě na bilion dolarů je to lepší. d;-))
   kompi
   • Proč ten pán
    19.5.2010 16:24

    rovnou nekoupí evropě 300 mil provazů a neřekne v mediích ať se pověsíme v lese.Možná by pak skoupil pozemky za babku a psali by o něm jako o hrdinovi.
    Jirka
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data