Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělský bankovní sektor zahájil vlnu fúzí, nestabilní spořitelny mají v aktivech polovinu hypotečního dluhu země

Španělský bankovní sektor zahájil vlnu fúzí, nestabilní spořitelny mají v aktivech polovinu hypotečního dluhu země

25.05.2010 11:50
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Novou vlnu nervozity na finanční trhy od včerejška vnesly zprávy o převzetí jihošpanělské spořitelny CajaSur španělskou centrální bankou Bank of Spain a požadavek centrální měnové autority na rozsáhlou konsolidaci v bankovním sektoru. Vytvoření páté největší finanční skupiny v zemi ohlásily další čtyři spořitelní ústavy, které spojením části operací potřebují docílit silnější kapitálové pozice. Trhy ovládla obnovená vlna útěku k nejjistějším aktivům, která se projevila i na eurodolaru, který obchodoval již znovu pod úrovní 1,2200 USD/EUR z hodnot denního maxima pro euro o 1,2353.

K převzetí CajaSur přistoupila centrální banka poté, co spořitelna, vlastněná katolíky v Cordobě, čtyři dny předtím zamítla plán na fúzi s konkurentem. Záporný finanční výsledek spořitelny loni dosáhl 596 milionů eur při tržbách 426 milionů eur.

Španělská centrální banka nyní požaduje vlnu fúzí spořitelen, která povede k nápravě jejich kapitálové a likviditní pozice. Koneční datum banka stanovila na 30. červen. Regionální „cajas“ v období nemovitostního boomu trvajícího více jak deset let nabraly více než polovinu všech nemovitostních úvěrů v zemi. „Řada z nich je na půli cesty k bankrotu,“ uvádí Rafael Pampillon, šéf ekonomického výzkumu na IE Business School v Madridu. „V bilancích mají úvěry developerům a hypotéky, které se staly toxickými aktivy. Nyní je snaha je naředit spojením s aktivy jiných spořitelen,“ uvedl Pampillon, aniž by některou z institucí přímo jmenoval. Celkově sektor ovlivňuje v krizi nastalý růst selhání při splácení úvěrů a oslabující poptávka po bankovním financování.

Jako první velká fúze má proběhnout spojení Caja de Ahorros del Mediterraneo, Grupo Cajasur, Caja de Ahorros de Santander y Cantabria a Caja de Ahorros y Monte de Piedad de Extremadura, které již centrální bance zaslaly plán fúze. Spojením vznikne pátá největší finanční skupina ve Španělsku s aktivy dosahujícími 135 miliard eur. Skupina by měla dosáhnout ukazatele solventnosti na úrovni 12,1 procenta a kapitálového ukazatele Tier 1 na úrovni 9,4 %. Náklady na konsolidaci španělského finančního sektoru odhaduje Standard & Poor’s na 35 miliard eur.

Španělské spořitelny nemají akcionáře a tradičně přesměrovávají část zisků do sociálních projektů. Analytiky a ekonomy byly již opakovaně kritizovány za nedostatky v účetnictví. Vláda nyní zřejmě podnikne kroky tak, aby umožnila spořitelnám vydat akcie s hlasovacími právy ke zlepšení jejich řízení. Ministryně financí Elena Salgado uvedla, že v příštích týdnech zemi čeká širší vlna spořitelních fúzí a apelovala na regionální vlády, které volí členy do vedení spořitelen, aby transakce z politicky motivovaných důvodů nezdržovaly. „Od všech regionálních vlád požadujeme rychlý průběh transakcí,“ uvedla Salgado.

Prémie mezi španělskými a německými desetiletými dluhopisy tento měsíc dosáhla dosavadního maxima 1,64 procenta a premiér Zapatero ohlásil program nejrozsáhlejších rozpočtových škrtů na posledních třicet let, jehož cílem je ovládnutí rozpočtového schodku, který je předpovídán pro letošní rok na 9,3 procenta HDP.

Dnes španělsko úspěšně realizovalo aukce vládních tří- a šestiměsíčních poukázek, které byly obě mírně přeupsány. Země vydala 3měsíční poukázky v objemu 1,062 mld. EUR při průměrném výnosu v aukci 0,645 %, 6měsíční poukázky v objemu 2,005 mld. EUR s průměrným výnosem v aukci 1,264 %.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP)


Váš názor
  • Krásná výnosová křivka!
    25.05.2010 19:37

    To by mě zajímalo, jaký výnos by teď asi invetoři požadovali od 10ti letých španělských bondů, když rozdíl mezi 3 a 6 měsíci je 60 bipsů.
    Skeptik
Aktuální komentáře
30.11.2020
5:51Rekordní měsíc na trzích vyvolává obavy z přehřátí
29.11.2020
16:08FT: Zelené zlato, aneb udržitelnost je velký byznys pro spotřební značky
9:21Víkendář: Jednoduché vylepšení trhu nemovitostí?
28.11.2020
16:07Project Syndicate: Globální pozornost věnovaná nízkopříjmovým zemím musí vytrvat
9:06Víkendář: Tahle rally na bitcoinu je jiná
27.11.2020
20:01Zkárcené obchodování nahrálo technologiím  
17:19Závěr týdne navazuje na pozitivní vývoj, akcie a euro sílí  
17:19BTC, brambory a hodnota peněz
16:47Británie chce omezit technologické giganty
14:30The Economist: Polsko a Maďarsko dostaly od EU lekci fyziky
14:18EUC a.s. - informace o úrokové sazbě na sedmé úrokové období dluhopisu EUC VAR/22, ISIN CZ0003517724
12:57Perly týdne: Akcie z paniky do euforie, rotace do Evropy a u nás metráková zlatá mince
12:16Ekonomická nálada v eurozóně poprvé za sedm měsíců klesla
12:07Digitální měna Facebooku by měla být spuštěna v lednu
11:22Jak si nejsnáze začít odkládat na své sny? S chytrým robotem indigo a teď i odměnou 500 korun
10:55Ropa atakuje 50 USD/barel a vyhlíží zasedání OPEC+  
9:55Trump naznačuje předání moci, ČNB varuje, trhy však zůstávají většinou v klidu  
9:12Rozbřesk: ČNB se nelíbí reforma daní. Přinese rychlejší růst sazeb?
8:49Českých 100 nejlepších: Škoda Auto před ČEZ a Kooperativou
8:48Začátek obchodování by v Evropě mohl být opatrný, S&P potvrdila rating ČEZu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Zoom Video Communications Inc (10/20 Q3, Aft-mkt)
0:50JP - Průmyslová výroba, m/m
2:00Čína - PMI v průmyslu
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago