Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělský bankovní sektor zahájil vlnu fúzí, nestabilní spořitelny mají v aktivech polovinu hypotečního dluhu země

Španělský bankovní sektor zahájil vlnu fúzí, nestabilní spořitelny mají v aktivech polovinu hypotečního dluhu země

25.5.2010 11:50
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Novou vlnu nervozity na finanční trhy od včerejška vnesly zprávy o převzetí jihošpanělské spořitelny CajaSur španělskou centrální bankou Bank of Spain a požadavek centrální měnové autority na rozsáhlou konsolidaci v bankovním sektoru. Vytvoření páté největší finanční skupiny v zemi ohlásily další čtyři spořitelní ústavy, které spojením části operací potřebují docílit silnější kapitálové pozice. Trhy ovládla obnovená vlna útěku k nejjistějším aktivům, která se projevila i na eurodolaru, který obchodoval již znovu pod úrovní 1,2200 USD/EUR z hodnot denního maxima pro euro o 1,2353.

K převzetí CajaSur přistoupila centrální banka poté, co spořitelna, vlastněná katolíky v Cordobě, čtyři dny předtím zamítla plán na fúzi s konkurentem. Záporný finanční výsledek spořitelny loni dosáhl 596 milionů eur při tržbách 426 milionů eur.

Španělská centrální banka nyní požaduje vlnu fúzí spořitelen, která povede k nápravě jejich kapitálové a likviditní pozice. Koneční datum banka stanovila na 30. červen. Regionální „cajas“ v období nemovitostního boomu trvajícího více jak deset let nabraly více než polovinu všech nemovitostních úvěrů v zemi. „Řada z nich je na půli cesty k bankrotu,“ uvádí Rafael Pampillon, šéf ekonomického výzkumu na IE Business School v Madridu. „V bilancích mají úvěry developerům a hypotéky, které se staly toxickými aktivy. Nyní je snaha je naředit spojením s aktivy jiných spořitelen,“ uvedl Pampillon, aniž by některou z institucí přímo jmenoval. Celkově sektor ovlivňuje v krizi nastalý růst selhání při splácení úvěrů a oslabující poptávka po bankovním financování.

Jako první velká fúze má proběhnout spojení Caja de Ahorros del Mediterraneo, Grupo Cajasur, Caja de Ahorros de Santander y Cantabria a Caja de Ahorros y Monte de Piedad de Extremadura, které již centrální bance zaslaly plán fúze. Spojením vznikne pátá největší finanční skupina ve Španělsku s aktivy dosahujícími 135 miliard eur. Skupina by měla dosáhnout ukazatele solventnosti na úrovni 12,1 procenta a kapitálového ukazatele Tier 1 na úrovni 9,4 %. Náklady na konsolidaci španělského finančního sektoru odhaduje Standard & Poor’s na 35 miliard eur.

Španělské spořitelny nemají akcionáře a tradičně přesměrovávají část zisků do sociálních projektů. Analytiky a ekonomy byly již opakovaně kritizovány za nedostatky v účetnictví. Vláda nyní zřejmě podnikne kroky tak, aby umožnila spořitelnám vydat akcie s hlasovacími právy ke zlepšení jejich řízení. Ministryně financí Elena Salgado uvedla, že v příštích týdnech zemi čeká širší vlna spořitelních fúzí a apelovala na regionální vlády, které volí členy do vedení spořitelen, aby transakce z politicky motivovaných důvodů nezdržovaly. „Od všech regionálních vlád požadujeme rychlý průběh transakcí,“ uvedla Salgado.

Prémie mezi španělskými a německými desetiletými dluhopisy tento měsíc dosáhla dosavadního maxima 1,64 procenta a premiér Zapatero ohlásil program nejrozsáhlejších rozpočtových škrtů na posledních třicet let, jehož cílem je ovládnutí rozpočtového schodku, který je předpovídán pro letošní rok na 9,3 procenta HDP.

Dnes španělsko úspěšně realizovalo aukce vládních tří- a šestiměsíčních poukázek, které byly obě mírně přeupsány. Země vydala 3měsíční poukázky v objemu 1,062 mld. EUR při průměrném výnosu v aukci 0,645 %, 6měsíční poukázky v objemu 2,005 mld. EUR s průměrným výnosem v aukci 1,264 %.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, AP)


Váš názor
  • Krásná výnosová křivka!
    25.5.2010 19:37

    To by mě zajímalo, jaký výnos by teď asi invetoři požadovali od 10ti letých španělských bondů, když rozdíl mezi 3 a 6 měsíci je 60 bipsů.
    Skeptik
Aktuální komentáře
18.12.2017
11:07Evropa v novém týdnu roste, Ryanair po sníženém doporučení -4 %
11:05Týdenní výhled: České dění ovlivní poslední letošní zasedání ČNB, v USA finišuje rozhodování o daňové reformě  
10:50ČNB zvýšila rezervu na ochranu úvěrového trhu (+komentář analytiků Patrie)
9:55Další americká burza začala obchodovat s termínovými kontrakty na bitcoin
9:14Rozbřesk: Jak napjatý bude trh s ropou v roce 2018?
8:51Západoevropské burzy mohou předvánoční týden zahájit růstem, možná i ta pražská  
8:18V Rakousku složí slib nová vláda, povede ji 31letý Sebastian Kurz
7:09Francii hrozí dluhová krize, stačí k ní sebenaplňující se proroctví
5:14Poskytujete někomu ubytování? Dejte si pozor na daně!
17.12.2017
16:42Elektrická sprcha pro ropné býky
7:26Víkendář: Pochybná ekonomika Hvězdných válek
16.12.2017
15:15Jen biozemědělství lidstvo v roce 2050 neuživí
8:22Víkendář: Nová filozofie USA - lepší diktátor než anarchie?
15.12.2017
22:02Další historická maxima díky daňové reformě
18:11Bitcoin, bustcoin, happiness
17:53ČEZ po dvou letech za pět set
17:20Technická analýza: Boj eura s dolarem, slábnoucí koruna a brexitu odolná libra
17:03Summary: Kámen úrazu u Oracle, nadšení u Adobe a velkoobchodní solidno u Costco  
16:51Libra padá, další jednání o brexitu nebudou jednoduchá...  
16:51Perly týdne: Bitcoin bude zdaněn, největší společností na světě je VOC a Země je plochá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y