Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské banky si nechtějí vzájemně půjčovat, raději hromadí hotovostní polštář a chodí za ECB

Evropské banky si nechtějí vzájemně půjčovat, raději hromadí hotovostní polštář a chodí za ECB

28.5.2010 12:06

Evropská dluhová krize s sebou přináší další nepříznivý vedlejší efekt, banky v obavách o další vývoj omezují krátkodobé půjčky na mezibankovním trhu peněžních prostředků a raději sázejí na navyšování depozit a ukládají si peníze s minimálním úrokem u ECB, upozornil deník Wall Street Journal. Omezení krátkodobých mezibankovních úvěrů snižuje možnost pružného získávání kapitálu pro případ akutní potřeby, banky jsou tak odkázané na konzervativnější trh peněžních prostředků, který v případě dalšího nárůstu obav z evropské dluhové krize může také zavřít své „penězovody“.

Nechuť evropských bank k vzájemným půjčkám je nejzřetelněji vidět na narůstajícím obejmu overnight vkladů u Evropské centrální banky. Tato depozita v týdnu narůstají každým dnem: zatímco v pondělí byl celkový objem 253 miliard eur, v úterý už to 264 miliard a ve středu 268 miliard eur. Toto užití prostředků bank s sebou přitom nese nemalé náklady obětované příležitosti, jelikož téměř bezrizikový vklad u ECB nese pouze 0,25 % úrok, zatímco rizikovější krátkodobá půjčka na mezibankovním trhu může bankám přinést reálnější zisky. Banky tak zřejmě sázejí na jistotu oproti rizikovosti a volatilitě trhů.

Stejně jako banky mezi sebou se však zdráhají půjčovat některým evropským bankovním domům také institucionální investoři skrze trh korporátních dluhopisů s krátkodobou splatností. Podle informací WSJ zaznamenávají účastníci tohoto trhu ve finančních uzlech v Londýně a Bruselu nemalý úbytek bankami vydaných korporátních dluhopisů. Podle dat společnosti Dealogic potřených londýnskými obchodníky s dluhopisy klesl objem upsaných dluhopisů španělské banky Banco Santander a portugalské Millennium BCP za poslední dva měsíce asi o 1,3 miliardy eur.

Vzhledem k opět mírně zamrzajícím úvěrovým trhům (aukce německých bundů v tomto týdnu poprvé od 2008 nedosáhla naplnění nabídky - čtěte zde) se evropské banky potřebující hotovost (za rozumný úrok) začínají opět v širším měřítku obracet na svého „věřitele poslední instance“ – Evropskou centrální banku. Objem úvěrů poskytnutých ECB tak v současnosti podle zprávy švýcarské investiční banky UBS roste opět nad hladinu 800 miliard eur, tedy poblíž k rekordním úrovním z loňského července. „Věříme, že současná úvěrová tíseň vynese tento objem v příštích týdne opět na rekordní hladiny,“ nechal se v polovině týdne slyšet Alastair Ryan z UBS.

Půjčky od ECB jsou však dvojsečné. Jde sice o relativně levnou alternativu pro ty banky, které by si na trhu museli půjčovat za vyšší sazby, ale zároveň návrat k mateřské ECB může být trhem brát jako znak slabosti a závislosti. Toto stigma může ve svém důsledku jejich nositeli dále zkomplikovat získávání peněžních prostředků běžnou (tj. mezibankovní či šíře tržní) cestou.

(Zdroj: WSJ, Bloomberg, UBS)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data