Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
HDP v 1. čtvrtletí: Opět revize k lepšímu

HDP v 1. čtvrtletí: Opět revize k lepšímu

9.6.2010 10:53
Autor: David Marek

Hrubý domácí produkt za loňský rok a 1. čtvrtletí letošního roku byl revidován výše. V prvních třech měsících se HDP zvýšil o 0,5 procenta ve srovnání s předchozím kvartálem, zatímco první odhad ČSÚ uváděl růst pouze o 0,2 %. Naopak meziroční tempo růstu ekonomiky bylo mírně sníženo z 1,2 na 1,1 procenta, důvodem je ovšem zvýšení údaje za první čtvrtletí loňského roku.

Detailní data přináší několik překvapení. Prvním z nich je mezikvartální zvýšení spotřeby domácností o 0,7 procenta. Zvýšení nezaměstnanosti a pomalý růst mezd nedávaly příliš naděje, že u domácností dojde k obratu a že začnou opět více utrácet v obchodech. Je možné, že po loňském růstu míry úspor došlo k jejímu opětovnému snížení. Data, která by to potvrdila budou ale zveřejněna později.

Snaha o snížení vládního rozpočtového schodku vedla k poklesu vládních výdajů na spotřebu o 2,7 procenta mezikvartálně, v meziročním srovnání ovšem stouply o 2,0 procenta.

Hledání úspor na straně firem i státu se projevuje slabou investiční aktivitou. Tvorba hrubého fixního kapitálu se mezikvartálně snížila téměř o 6 procent. Bohužel aktuální růst rizikových prémií a úrokových sazeb na finančních trzích by mohl vést k dražšímu financování s negativním dopadem na investiční aktivitu.

Nejvýrazněji k růstu HDP přispěla změna zásob. S tímto faktorem se počítalo, na začátku oživení bývá doplňování zásob obvyklé.

Obchodní bilance sice vykazuje rekordní přebytky, příspěvek čistého exportu k HDP byl ovšem negativní. Na vině je zhoršení bilance služeb.

Ze sektorového pohledu nejvíce k růstu ekonomiky přispěl zpracovatelský průmysl, konkrétně automobilový průmysl, hutní produkce a výroba elektrických a optických přístrojů.

Příznivý vývoj ekonomiky již sice pomohl zastavit nárůst nezaměstnanosti, nicméně ve srovnání s loňským rokem pracovalo v české ekonomice o 2,1 procenta méně osob. Tento vývoj vedl ke zvýšení produktivity práce o 3,2 procenta v meziročním srovnání a poklesu jednotkových mzdových nákladů o 1,1 procenta.

Česká ekonomika sice již devět měsíců roste, nicméně růst je stále relativně pomalý a ekonomika zůstává zhruba 2,5 procenta pod svým potenciálem (tj. výkonem, který by nevedl k tlaku na růst cen).

Po dnešních datech neměníme svůj odhad a nadále počítáme v letošním roce s růstem HDP o 1,9 procenta. Nicméně značnou dávku nejistoty přináší problémy evropských zemí s dluhy, potřeba výrazného snížení deficitů a negativní dopady na finanční trhy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů