Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zamrazilová (ČNB): Zvýšení sazeb může přijít před koncem roku s rychlejším oživením

Zamrazilová (ČNB): Zvýšení sazeb může přijít před koncem roku s rychlejším oživením

14.6.2010 15:36
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno (16:11) Česká národní banka může přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb dříve, než nyní oficiálně předpokládá, pokud oživení ekonomiky bude nad odhadem. Mohlo by se tak stát před koncem roku 2010, připustila v rozhovoru pro Bloomberg členka bankovní rady ČNB Eva Zamrazilová.

ČNB nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu, dvoutýdenní reposazbu, o 25 bps na 0,75 procenta na měnovém jednání 6. května a uvedla, že inflace bude v horizontu 12 až 18 měsíců pod 2% cílem. Zároveň signalizovala stabilní sazby do konce roku 2010  s počátkem zvyšování od roku 2011.

„Poslední statistická data a další signály přicházející z tuzemské ekonomiky ukazují, že její oživení postupuje a to taženo zejména zahraniční poptávkou tak, jak jsme předpokládali,“ uvedla Zamrazilová. „Čísla o průmyslové produkci a exportu ukazují rostoucí poptávku po tuzemských produktech, potvrzenou obratem k více než 10% růstu zahraničních objednávek. Zdá se tedy, že trend exportu může v příštích měsících zrychlit tempo,“ uvedla Zamrazilová.


Čtěte také:

Průmyslová výroba v dubnu: Auta a ocel za rychlým růstem

Zahraniční obchod: Pokračování vysokých přebytků, prozatím


Spotřeba domácností podle centrální bankéřky setrvává v negativním teritoriu, avšak pokles již není tak významný, jak byl předpokládán a tedy s mírnějším dopadem na ekonomický růst. „To je podrženo posledním snížením nezaměstnanosti, které rovněž nebylo očekáváno,“ uvedla Eva Zamrazilová s tím, že ČNB musí vyčkat na více dat s ohledem na dubnovou a květnovou sezónnost nezaměstnanosti, avšak celkový trend vypadá příznivý.


Čtěte také:

Nezaměstnanost v květnu: Dobré zprávy pokračují


Z dopadem na rozhodování o úrokových sazbách Zamrazilová uvedla, že na základě přicházejících dat není na pořadu dne další snižování sazeb. „Sazby jsou extrémně nízké a otázkou je, jak dlouho je vhodné toto jejich nastavení. Je čas proaktivně přemýšlet nad načasováním začátku jejich zvyšování,“ uvedla Eva Zamrazilová s tím klíčová bude další prognóza na počátku srpna, která by měla oživení potvrdit. „Pokud bude růst rychlejší, než v předchozí prognóze, pak dle mého názoru vyústí v rychlejší zvyšování sazeb, možná již před koncem roku,“ uvedla.

U koruny Zamrazilová nepozoruje významnější odchýlení od prognózy ČNB a neočekává odtud vliv na inflační očekávání. „Významným faktorem po úrokové sazby ale bude směr fiskální politiky,“ uvedla s tím, že za silné faktory pro sazby i kurz koruny považuje plány konsolidace veřejných financí či reformu penzijního systému.

Aktuální prognóza ČNB počítá s průměrným kurzem koruny k euru v roce 2010 na úrovni 25,30 CZK/EUR a v roce 2011 na úrovni 24,9 CZK/EUR. Úroková sazba 3M PRIBOR se má pohybovat na 1,1 % v roce 2010 a vzrůst na 1,9 % v roce 2011. U HDP je očekáván ČNB letošní reálný meziroční růst o 1,4 %, následován 1,8% tempem v roce 2011. Měnověpolitická inflace se má v horizontu měnové politiky 2Q-3Q/2011 pohybovat na úrovni 1,8 %.

Česká koruna zahájila dnešní seanci poblíž 25,75 koruny k euru, odpoledne se od hladiny výrazněji odpoutala a posílila na aktuálních 25,65 CZK/EUR s denním maximem na 25,6010 CZK/EUR:

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
 •  
  12.7.2010 18:34

  Pane Blekoto, patrně Vám ušlo, že pani Zamrazilová nebyla na bankovní radě 6. 5 nebyla přítomna
  Viliamha
  •  
   17.8.2010 12:02

   Paní Viliamho, no a? Jak to s tím souvisí ;) ?
   Blekoto
 • proaktivně
  15.6.2010 15:16

  kdepak, není nad snížení sazeb a pak hned nad verbální podporu kursu koruny... komentář paní Z. přivede vniveč snahu o oslabení koruny na rovnovážnou úroveń
  Blekota
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data