Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
JP Morgan odkládá očekávaný termín zvýšení sazeb na konec 2011, chybí známky inflace

JP Morgan odkládá očekávaný termín zvýšení sazeb na konec 2011, chybí známky inflace

18.6.2010 12:41

Ekonomové amerického bankovního domu JP Morgan krotí optimismus ohledně předpokládaného zvýšení úrokových sazeb. S blížícím se setkáním Fedu, které se má uskutečnit v příštím týdnu, analytici přehodnocují pravděpodobný termín zahájení utahování měnových politik a posouvají ho na čtvrté čtvrtletí 2011, oproti původnímu odhadu o půl roku později. „Prvořadou motivací ke změně našeho očekávání je chování inflace,“ zdůvodňují.

„Zatímco jádrová inflace podle nás poklesne pod 1 %, ve stabilnějších cenách služeb a vývoji mezd čekáme, že se po nějakou dobu bude projevovat dezinflace,“ řekl ekonom banky Michael Feroli. Pravděpodobné pozdržení restriktivní akce Fedu se během posledních týdnů zapsalo do očekávání většiny hráčů na Wall Street, podle nichž zůstane klíčová sazba po příští schůzi Fedu téměř jistě na aktuální, prakticky nulové hodnotě. Vzhledem ke slabému a nevyrovnanému růstu ekonomiky a stále skomírajícímu trhu práce není důvod očekávat jiný scénář. Že má jakékoli zvyšování sazeb ještě nějakou dobu čas, vyplývá i z aktuální rétoriky centrální banky.

Odložení kroků Fedu v tomto směru očekává i švýcarská UBS. Podle ní nezvýší Fed sazby dříve než v lednu příštího roku, ačkoli ještě nedávno sázela banka na září. Důvodem jsou fiskální problémy Evropy a nejistota ohledně dalšího vývoje amerického hospodářství.

Představitelé Fedu obavy ohledně přelévání problémů z evropského kontinentu připouštějí, nicméně jen v omezeném měřítku. Podle prezidenta Fedu v St. Louis Jamese Bullarda nebudou mít dluhové problémy eurozóny na politiku sazeb v USA žádný vliv. „Ačkoli fiskální situace v Evropě je opravdu vážná, globální oživení vyznívá v tomto okamžiku velmi silně a pravděpodobnost jeho vychýlení je malá,“ uvedl Bullard.

Výhled amerického oživení ale nejvíce kazí zprávy z trhu práce. Ačkoli se míra nezaměstnanosti během roku mírně snižovala, podle květnových dat nevznikla téměř žádná nová pracovní místa mimo státem dočasně najatých pracovníků na sčítání lidu. Počet týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti navíc zůstává na vysokých úrovních. Dokud bude najímání skomírat, a mzdy tak stagnovat, ekonomika se těžko dočká inflačních tlaků, které by měly utahování měnových politik předcházet. „Inflační tlaky zůstávají slabé,“ potvrdil David Resler z Nomura Securities, který popsal jádrovou inflaci jako „stabilizovanou“, což znamená, že „ekonomice bezprostředně nehrozí ani deflace“.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 • Mission Impossible
  18.6.2010 12:51

  Zvýšení sazeb by zničilo komerční banky a také tajemnou entitu, kteréžto si dohromady nakoupily za stovky a stovky miliard dollarů U.S. vládní dluhopisy. Byznys nelze dělat tak, že si u FEDu půjčíte za 0,25% p.a., následně si za tyto zdroje koupíte vládní dluhopisy s výnosem 4,25% p.a. a následně vám bude tržní hodnota těchto dluhopisů výrazně snížena tím, že by vaše dceřiná firma FED zvýšila sazby. Takto nelze dělat byznys, to snad chápete, ne?
  Detective
  • Re: Mission Impossible
   18.6.2010 12:59

   Bohuzel mate naprostou pravdu... :-( Je to hrozne "na vodě" Bilance nakupu/prodeju Statnich CP USA je nebezpecne dominovana "tim specialnim subjektem" ktery ale vsichni vime kdo je. Ja kupuju zlato jiz 2 roky v kuse plus Kanadsky dolar a cekam az to praskne totalne (1-2 roky nebo i 4 to snad jeste pojede a my stihneme vydelat na trendech na dalsi zlato :-). Je to bezprecedentni doba - ulozit take do nemovitosti je take chytra moznost (zejmena pozemky, vzhledem k nenarocnosti spravy).
   VSE LIMITED
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data