Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tobinova daň na spekulanty saň

Tobinova daň na spekulanty saň

23.6.2010 14:03

Každý, kdo se někdy snažil o udržování konstantní leverage svého portfolia, nebo pouze znovu naskočit do jednou „stoplosované“ pozice, ví, jak těžký a někdy až beznadějný je souboj racionálního uvažování s ještěřími instinkty vrytými hluboko v lidském mozku. Ve velkých institucích je tento problém s emocemi řešen souborem pravidel a limitů, které musí být bezpodmínečně dodržovány. Strach z kruté represe přehluší jakékoliv nutkání k excesivnímu chování a zaručí dodržování pravidla „cut your losses and let your profits run.“ Dobře zorganizovaný dealingroom pak funguje na trzích jako počítačový program jdoucí si nekompromisně za svým cílem. Případ dealera Kerviela z francouzské banky Société Générale, který je posledním z řady pravidelně se objevujících podvodných traderů, však dokazuje, že ani sebedokonalejší pravidla nikdy úplně neeliminují hrozbu lidského faktoru. Dnes již existuje cesta, jak se lidskému selhání vyhnout. Jmenuje se HFT.

High frequency trading (HFT) bývá často díky své tajemnosti mytizován, leckdy až do té míry, že se mylně prezentuje jako určitý „svatý grál“ financí, který umožňuje bezbolestně a trvale vydělávat spekulacemi. Konkurenční výhoda počítačem řízeného obchodování však nespočívá v ničem jiném, než v „přízemních“ důvodech, jako je rychlost, přesnost a co možná největší automatizace procesů a eliminování lidské síly z míst, kde je to možno a záhodno. Rizikové strategie, na nichž high frekvency fondy vydělávají, jsou stejné jako ve fondech klasických: nejrůznější „carry trades“, statistická arbitráž, trend following aj. Jejich výběr a nastavení je však opět prací nějakého emočně komplikovaného lidského mozku. Takže se dostáváme zpět na začátek. HFT je přesto jednoznačná cesta, kterou se finance budou ubírat a je evolučně vyšším vývojovým stadiem klasického dealingu, tak jak je popsán v prvním odstavci.

HFT fondy mají svoji úspěšnost vykoupenu jednou velmi nepříjemnou charakteristikou. Jelikož jsou schopny uzavírat během vteřiny stovky obchodů, jejich roční zobchodované objemy představují astronomická čísla. Americký ekonom James Tobin původně zamýšlel svoji daň z obratu na FX transakcích věnovat na rozvoj zemí třetího světa. Z jeho plánů sešlo a v úspěšných devadesátých letech se na tento nápad zapomnělo. Koncept daně z obratu ze spekulativních transakcí se dnes opět oprašuje v souvislosti s následky finanční krize. Představme si však, jaký dopad by měla jakákoliv taková daň na HFT firmu. Musela by zaplatit bernímu úřadu absurdní sumu rovnající se mnohonásobku potenciálního profitu, který je schopna svou strategií z trhu „vyždímat“. HFT firmy přitom plní na trhu velmi kladnou úlohu. Snižují bid-offer spread a zvyšují likviditu. Díky těmto pozitivním dopadům je trh dostupný pro drobné klienty a spekulanty z celého světa. Daň z obratu by zapůsobila doslova jako hrst písku vržená do vyladěného soukolí a zničila to progresivní, co se za posledních dvacet let technologického boomu vytvořilo. Proto doufám, že k jejímu zavedení nikdy nedojde.

Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Ještě něco:
  24.6.2010 19:14

  Právě virtualita a fiktivnost čistě finančních spekulací s rozmanitými finančně technologickými výtvory jako jsou CDS (vzdálených od reality vlastnicky i věcně) jsou posledním zoufalým pokusem golddiggerů těžit opět mimořádné objemy cenných aktiv. reálné investice již dávno nepřinášejí ty výnosy, které přinášely do doby, než si slabší transakční účastníci uvědomili nevyrovnanost transakčních pozic a začali požadovat nižší ceny a vyšší užitky. Stačí si uvědomit, kolik takových transakcí by se uskutečnilo, kdyby bylo účinně trestné uzavřít nevyvážený a konkurenční okolí poškozující obchod. Obchodovat s blbcem není žádné umění stejně jako schopnost podvést svého obchodního partnera - jen to zřetelně vypovídá o těch lidech, kteří status quo obhajují.
  pje
 •  
  24.6.2010 19:04

  Klasické hodnocení "svobody z pohledu vězeňského dozorce". Pan Vaškovic se nenamáhá vyhlédnout z trychtýře separátní logiky finančních trhů. Kdyby tak učinil, zjistil by, že drobní účastníci jsou tím, co ti velcí potřebují k zesílení trendotvorných obchodů. Lavinu nelze strhnout, uvolní-li se pouze jeden jediný, byť jakkoli mohutný balvan. HTF fondy přivádějí nejen drobné spekulanty (o investory rozhodně nejde), ale současně zajišťují vynikající clonu pro individuální i syndikované trendotvorné operace. To vše ale není nic ve srovnání se skutečností, že spekulativní transakce bez jakéhokoli investičního či produktotvorného efektu představují základní příčinu oslabení investičních zdrojů, jejichž předpokladem je déledobá a stabilní dostupnost. Tobinova daň je lékem na předimenzovaný finanční sektor, jehož rozsah, struktura a kapitálová saturace odčerpává zdroje z reálné ekonomiky, jež je tvořena nikoli virtuálními transakcemi živých účastníků trhů.
  pje
  •  
   25.6.2010 19:28

   Nemohu s Vámi souhlasit, ale každopádně děkuji za reakci. Myslím si, že cokoliv, co si říká daň, by mělo splňovat pravidlo: "ber, ale nech žít", což Tobinova daň jednoznačně nečiní. Co se týče "neproduktivních" spekulativních obchodů, většina z nich je soustředěna v hedžových fondech. Krize nekrize, objem investovaných peněz v tomto segmentu stabilně roste. Ptám se, kde se berou? Kdo investuje do těchto spekulacmi se živících firem? Odpověď je, penzijní fondy, pojišťovny a jiné tzv. "real money". Pokud si tedy platíte životní pojištění, ať chcete nebo nechcete, část vašich peněz je s největší pravděpodobností investována do nějakého hedžového fondu. Z tohoto čistě sobeckého pohledu tedy jejich práce až tak "neproduktivní" není.
   Dušan Vaškovic
Aktuální komentáře
30.4.2017
14:11Project Syndicate: Nebezpečnost nerovnosti?
8:04Víkendář: Pomýlený obdiv supermanů
29.4.2017
16:57Evropské banky by neměly čekat na spásu od ECB. Musí si vzít příklad z Wall Street
8:56Víkendář: Rebel proti carovi nové ruské říše
28.4.2017
22:47Wall Street zakončila duben nevýraznou seancí
19:26Zisky obchodovaných firem jsou mimořádně vysoko. Srovná je korekce?
17:53Summary: Intel zlepšil profitabilitu, Microsoft má silnou marži v cloudových službách
17:52UNICAPITAL ENERGY a.s.: Výroční zpráva za hospodářský rok 2016
17:44Pražská burza uzavřela týden dalším růstem
17:37STING investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Oprava Pololetní zprávy k 30. 6. 2016
17:33Světové akcie: Nejistá koncovka úspěšného měsíce
17:17Pozitivní závěr týdne pro korunu. Euro neudrželo zisky z inflace  
17:08UNICAPITAL a.s.: Ukazatel Equity ratio za hospodářský rok 2016
16:59Home Credit B.V. - zveřejňuje výroční zprávu společnosti
16:52FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu
16:51Týden na měnách: Euforie z voleb  
16:45Zisku General Motors se dařilo. Automobilka chce dál šetřit a prodávat za vyšší ceny
16:15Trump za sebou má prvních sto dní. Trhy si ho oblíbily, Američané spíše ne
16:03APS FUND ALPHA uzavřený investiční fond, a.s. zveřejňuje Výroční zprávu fondu za rok 2016
16:03LUCROS investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva za období 1. 1. 2016 do 31. 12. 2016

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  Advanced Micro Devices Inc (03/17 Q1, Aft-mkt)
  Berkshire Hathaway Inc (03/17 Q1)
  Cardinal Health Inc (03/17 Q3, Bef-mkt)
  Tenet Healthcare Corp (03/17 Q1, Aft-mkt)
  2:30JP - PMI v průmyslu
  14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
  16:00USA - Index ISM v průmyslu
  16:00USA - Výdaje ve stavebnictví, m/m