Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie těšící se na špatná data z trhu práce?

Akcie těšící se na špatná data z trhu práce?

4.8.2010 17:59

Soudě podle historického vývoje, v dobách expanze ekonomiky jsou obvykle zprávy o rostoucí nezaměstnanosti pro akcie dobré (!). A protože se obvykle pohybujeme ve fázi větší či menší expanze ekonomiky, rostoucí nezaměstnanost je obvykle brána jako pozitivní zpráva pro akcie. V dobách recese, či velmi malého růstu, je ale rostoucí nezaměstnanost zprávou špatnou. Rostoucí nezaměstnanost totiž obvykle zvyšuje pravděpodobnost snížení sazeb (či oddaluje jejich zvýšení), ale zároveň indikuje nižší ziskovost. Tyto dva faktory tedy působí proti sobě. Jejich relativní síla se může měnit právě v závislosti na ekonomickém cyklu. V dobách expanze ekonomiky tak, zdá se, hraje větší roli onen faktor možného snížení sazeb (či nezvyšování), zatímco v dobách útlumu hraje vyšší roli indikace poklesu zisků (či jejich udržení se na nízké úrovni).

Tento týden přijdou jistě zajímavá data z trhu práce z USA. Například pan Faber nyní prohlašuje, že trh se ze špatných zpráv z trhu práce raduje, protože by mohly přinutit Fed k dalšímu uvolnění monetární politiky*. Všimněme si ale, že tento modus operandi by pro současnou situaci na trhu nebyl ani zdaleka typický. Naopak, akcie by radost ze špatné situace na trhu práce mít neměly. Jak by se Faberova teze dala v současné situaci vysvětlit? Možná již jsou investoři natolik sžiti s oním Pimcovským novým normálem a s tím, že nezaměstnanost zůstane vysoko, že hledají cokoliv jiného, co by ceny nakoplo směrem vzhůru. Moc toho nezbývá – v podstatě jen nepredikovatelné a sebenaplňující se posuny v averzi k riziku a následně rizikových prémiích a právě Fed.

Onen trojúhelník akcie – Fed – nezaměstnanost vůbec působí trochu schizofrenním dojmem, protože investoři by samozřejmě nejraději obojí: tedy velmi nízké sazby i nezaměstnanost. To se ale v principu vylučuje. Snížení sazeb tak může být zprávou pozitivní (snižuje náklad kapitálu a zvyšuje likviditu na trhu) i negativní (indikuje, že ekonomice je třeba pomoci). Podobné je to u nezaměstnanosti – její zvýšení zvyšuje možnost snížení sazeb, ale zároveň problémy s růstem zisků (neřešíme teď možný měnící se poměr zisků a mezd v ekonomice, který hrál v posledním desetiletí významnou roli například v Německu). To jsme ale zpět u toho, kde jsme začali. Aby toho nebylo málo, je třeba dodat, že vše je nutno posuzovat z perspektivy toho, co trh očekává a co je pro něj překvapením. A nenechme se mýlit všemi možnými konsenzy. Jedna věc je něco čekat, druhá říkat, co čekám, a třetí ta, co si přeji. Na kterou z nich jsou ceny akcií na širých investičních pláních zrovna nastaveny, nikdy nezjistíme.*Jak jsem před časem rozebíral a nyní bych rád připomněl, sazby jsou blízko nule a další možnosti Fedu jsou omezeny, v první řadě zákonem. Ač by se to akciovým investorům jistě líbilo (a jinde k tomu i došlo), nesmí kupovat akcie a nesmí ani jinak házet peníze jen tak volně „z vrtulníku“ – tj. nesmí kupovat jiná, než přesně specifikovaná aktiva. Jsme tak v situaci, kdy největší potenci mohou paradoxně mít pouhá slova. Graf připomíná, jak silná by spolu s dalšími kroky musela být, aby vyvážila nemožnost dalšího snižování sazeb. Pokud by bylo možno je snížit, měly by podle jednoho z nejpoužívanějších pravidel nyní být cca na -6 %. Jinak řečeno – uvedené by mělo suplovat snížení sazeb o cca 6 %, což již je řádné uvolnění:

Fed funds rate
(Zdroj: JPM)


Pozn.: Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
 • Zdá sa mi to čudné
  5.8.2010 9:30

  Rostoucí nezaměstnanost totiž obvykle zvyšuje pravděpodobnost snížení sazeb (či oddaluje jejich zvýšení) - zníženie sadzieb = pozitívum pre akcie, hlavne keď to urobí FED. ====== , ale zároveň indikuje nižší ziskovost. Najskôr iba nižšie príjmy, ale tiež aj následné nižšie náklady firmy, čím ziskovosť môže zostať rovnaká.
  • Re: Zdá sa mi to čudné
   5.8.2010 11:12

   Pokud chápu vaši námitku dobře, v podstatě říkáte, že v delším období je utlumení ekonomické aktivity pro fimy lepší, než růst? Pokud vyloučíme různá období restrukturalizace, apod., tak by to byl trochu oříšek.
   JS
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data